Powiat Kaliski na Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 września 2017

W sobotę, 9 września Zespół Szkół nr 1 w Liskowie reprezentował Powiat Kaliski w konkursie kulinarnym podczas VII. Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej w Pile.  Zgodnie z regulaminem konkursu ocenie podlegała potrawa tradycyjnej kuchni wielkopolskiej oraz wielkopolskie słodkości.

Zespół w składzie: Anna Piwońska - Kierownik Szkolenia Praktycznego w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie, Kinga Poniatowska-Frankiewicz, Magdalena Łuczak oraz Dagmara Wielgórka, przygotował zupę dyniową (karbolową) a także pyszne szneki z glancem czyli drożdżówki z lukrem, według specjalnie opracowanych receptur.

Zespół Szkół nr 1 w Liskowie otrzymał specjalne podziękowanie za udział w konkursie. Jury pod przewodnictwem dr inż. Aleksandry Swulińskiej – Katulskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyłoniło zwycięzców konkursu kulinarnego, a są nimi:

W kategorii najlepsza potrawa tradycyjnej kuchni wielkopolskiej;

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Zwoli (powiat średzki) za kaczkę nadziewaną jabłkami, pyzy, buraczki na zimno oraz czerninę bez krwi – dodatkowa nagroda: możliwość organizacji przyszłorocznego Festiwalu
 2. Stowarzyszenie „RAZEM DLA DZIECI” w Tuliszkowie (powiat turecki) za kaczkę z jabłkami z tuliszkowskich sadów w dwóch odsłonach (czernina babci Wandzi, pierś z kaczki, smażona z jabłkami, z pieczonymi ziemniakami i młodą kapustą)
 3. Koło Gospodyń Wiejskich w Skrzetuszu (powiat obornicki) za zrazy zawijane Joli

W kategorii wielkopolska słodkość:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Sarbi (powiat czarnkowsko – trzcianecki) za ciasto babci Rózi
 2. Reprezentacja powiatu wolsztyńskiego za sernik z ziemniakami
 3. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krajna Złotowska”, KGW w Tarnówce i KGW w Osowcu (powiat złotowski) za budyń chłopski.

Celem organizowanego po raz siódmy festiwalu jest prezentacja kuchni regionalnej, jej tradycji, aktywizacja kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń, a także promocja wielkopolskich powiatów, ponieważ co roku organizuje go ten samorząd, z  którego pochodzi zwycięska drużyna. W programie znalazło się wiele atrakcji: prócz konkursu kulinarnego odbyła się degustacja potraw, jarmark twórców ludowych i rękodzieła artystycznego, a  także można było skorzystać z usług punktów informacyjnych instytucji i organizacji rolniczych oraz z wykładów na temat zdrowego odżywiania. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 Info: Marta Wolarz

Foto: Anna Piwońska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie