Dbajmy o przyrodę Wielkopolski - konkurs dla szkół

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 września 2017

Ruszył konkurs przyrodniczy „DBAJMY O PRZYRODĘ WIELKOPOLSKI” skierowany do szkół podstawowych i przedszkoli z terenu województwa wielkopolskiego. W dniach 29 września -  27 października br.  szkoły mogą zbierać kasztany i żołędzie dla zwierzyny leśnej.

Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej  w ramach projektu pn. „Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek”. Projekt  dofinansowany został przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, a Patronat Honorowy nad akcją objął Starosta Kaliski.

Przedmiotem konkursu jest rywalizacja szkół podstawowych w zebraniu jak największej ilości żołędzi i kasztanów z parków miejskich i przydomowych drzew. Zebrane kasztany i żołędzie będą ważone przez nadleśnictwa i tam składowane, a szkoły, które zbiorą największą ilość takiego pożywienia dla zwierząt otrzymają nagrody. Zebrane kasztany i żołędzie należy gromadzić w kartonach lub we workach jutowych (nie należy używać worków na śmieci czy reklamówek).

Zbiórka ma dać obopólne korzyści - z jednej strony to dobry sposób promowania nawyków ekologicznych wśród młodych osób, nauki wrażliwości wobec zwierząt i oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody, z drugiej strony mamy oczywiście dobro zwierząt – pomoc w przetrwaniu w trudnych, zimowych warunkach, w których mogłyby sobie nie poradzić bez wsparcia człowieka.

Zbiórka żołędzi i kasztanów przez dzieci trwa w dniach  29 września do 27 października 2017 r.

W dniach 30 października – 3 listopada 2017 roku szkoły, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym mogą oddać zebrane owoce leśne do wybranej placówki: do Nadleśnictwa Kalisz z siedzibą w Szałe, Nadleśnictwa Grodziec, NadleśnictwaTaczanów , Koła Łowieckiego nr 33 „Wrzos” w Brudzewie, Koła Łowieckiego nr 37 "Słonka" Dzierzbin-Kolonia, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Polskiego Związku Łowieckiego ZO PZŁ w Kaliszu. W placówkach następuje ważenie i przekazanie protokołu.

Dla szkół, które zbiorą największą ilość kasztanów i żołędzi przewidziano nagrody rzeczowe.

Partnerzy Akcji

Powiat Kaliski

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko - Ostrowska

Lasy Państwowe Nadleśnictwa: Kalisz, Grodziec, Taczanów

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Koło Łowieckie Nr 34 „Szarak” w Brzezinach

Koło Łowieckie Nr 33 „Wrzos” w Brudzewie

Koło Łowieckie Nr 37 „Słonka” Dzierzbin – Kolonia

Polski Związek Łowiecki - ZO PZŁ w Kaliszu

 

Kontakt: Wioletta Przybylska - Prezes Stowarzyszenia tel. 607 590 505, lub 62 50 14 307 – Wydział Promocji, Informacji i Obsługi Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w  Kaliszu.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie