Piotr Majas Szachowym Mistrzem Polski Rolników

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
28 listopada 2017

V Szachowe Mistrzostwa Polski Rolników odbyły się w Przysieku koło Torunia  w obiektach Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w sobotę 25 listopada 2017 r. Do rywalizacji stanęło 61 zawodników z całej Polski, w tym dwie kobiety. W zawodach wziął udział również mieszkaniec Powiatu Kaliskiego Piotr Majas mieszkający w Niemieckiej Wsi. Piotr okazał się najlepszym zawodnikiem, po dziewięciu rundach  zdobył 8 pkt. (7 zwycięstw i dwa remisy) pokonując rywali.  Wyprzedził  m.in. kilku  zawodników  z tytułem Mistrza FIDE oraz mistrza Unii Europejskiej do lat 14. Zdobył również statuetkę  dla najlepszego zawodnika z wielkopolski ufundowaną przez Dyrektora WODR w Poznaniu.

Piotr Majas przygodę z szachami rozpoczął w wieku 6 lat. Najpierw trenował w GOK Szczytniki pod okiem Pawła Olejnika,  a następnie w Kaliskim Towarzystwie Szachowym, gdzie jego trenem był Maciej Sroczyński. Obecnie jest studentem trzeciego roku Wydziału Elektrotechnicznego Politechniki Poznańskiej.

 W mistrzostwach mogli startować rolnicy lub dzieci rolników. Warunkiem dopuszczenia do rozgrywek było okazanie się dokumentem potwierdzającym wpłaty składek  do KRUS ,bądź nakazem płatniczym potwierdzającym opłacanie podatku rolnego.

 Zawody rozgrywane były system szwajcarskim na dystansie 9 rund. Tempo gry wynosiło 15 minut na zawodnika.  Za zwycięstwo otrzymywało się jeden punkt, za remis 0,5 pkt. Patronat nad mistrzostwami objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Pan Krzysztof Jurgiel, który skierował do zawodników okolicznościowy list. Głównym sponsorem zawodów były Grupa Azoty Puławy oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tekst/Foto: J. Majas

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie