Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Co powinniśmy wiedzieć o onkologii?

Konferencja „Co Kobieta i Mężczyzna powinni wiedzieć o onkologii: od profilaktyki do radioterapii” odbyła się 11 grudnia 2017 r. w filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu . W konferencji wziął udział Wicestarosta Kaliski Jan Adam Kłysz.

Podczas konferecji eksperci oraz pacjenci i stowarzyszenia pacjentów, rozmawiali o kondycji polskiej onkologii, a szczególną uwagę poświęcili zagdanieniom związanym z  nowotworami piersi, płuc, ośrodkowego układu nerwowego oraz przewodu pokarmowego. Eksperci, mówili również o perspektywach stosowania najbardziej innowacyjnych metod leczenia radioterapią, do której zalicza się protonoterapię, a także o konieczności zwiększenia dostępu do operacji z zakresu mikrochirurgii, w ramach której CyberKnife stanowi wiodący system leczenia. CyberKnife, czyli Nóż Cybernetyczny, pozwala na leczenie promieniowaniem jonizującym w przypadku guzów niedostępnych lub trudno dostępnych chirurgicznie, jest to metoda, która dostępna jest w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Kaliski ośrodek jest pierwszą filią Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Został on otwarty w listopadzie 2014 roku, ale nie mógł być w pełni wykorzystywany i przez ponad rok ośrodek działał jedynie w zakresie poradnictwa onkologicznego. Pierwsze naświetlania w kaliskim ośrodku ruszyły z początkiem 2016 roku. 

"Obecnie mamy już ponad 400 pacjentów, którzy zakończyli leczenie radioterapią, a pod opieką samej poradni, jest ponad 2600 pacjentów. Liczba chorych leczonych w Kaliszu wciąż wzrasta" -  mówił prof. Dariusz Kowalczyk, Kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu. Poznańskie centrum i jego kaliska filia poszerzają możliwości leczenia nowotworu piersi, podkreśla prof. dr hab. Julian Malicki, Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Kaliski ośrodek radioterapii wyposażony jest m.in. w dwa akceleratory do radioterapii, symulator, tomograf komputerowy, oraz w urządzenia do zdalnych konsultacji. System planowania leczenia jest połączony sieciowo z poznańskim, co zapewnia spójność procesu planowania i wykonywania terapii.

Fot: A. Walczak