Uczcili pamięć Powstańców

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
27 grudnia 2017

W ramach obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w dniu 27 grudnia 2017 r. Starosta Kaliski Krzysztof Nosal wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysławem Łuczakiem złożyli kwiaty na grobie Powstańca Wielkopolskiego Józefa Kubasiaka. Grób rodzinny Kubasiaków znajduje się na cmentarzu parafialnym w Chełmcach w gminie Opatówek. Oficjalne uroczystości upamiętniające 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.

 -Dzisiaj rozpoczęliśmy przygotowania do przyszłorocznej setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jestem dumny, że od dwóch latach jesteśmy w Chełmcach i możemy czcić pamięć walecznego mieszkańca naszego powiatu, który brał udział w Powstaniu Wielkopolskim – mówił dziś Starosta Kaliski Krzysztof Nosal. 

-Warto pamiętać o ludziach, którzy tak wiele poświęcili. Powstanie Wielkopolskie to jedno z najważniejszych wydarzeń, a pamięć o nim powinniśmy nieustannie pielęgnować, choćby poprzez takie gesty, jak te składane dzisiaj kwiaty przy grobie rodziny Kubasiaków– mówił Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.


Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, a zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trrewierze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w compiegne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową. Było to jedno z czterech, obok Powstania Wielkopolskiego 1806 roku, Powstania Sejneńskiego w 1919 roku i II Powstania Śląskiego w 1920 roku, zwycięskich powstań w dziejach Polski. Pierwsze z polskich powstań z tamtego okresu, które umożliwiło realizację wszystkich założonych celów.

Józef Kubasiak 

Urodził się 16.03.1883r. w Żelazkowie, ojciec Tomasz Kubasiak, matka Waleria Lubiniecka, ok. 1910 roku zamieszkał w Kaliszu. W 1918 należał do Straży Obywatelskiej w Kaliszu był naczelnikiem okręgu. W latach 1920-1930 był kupcem, posiadał swój sklep kolonialny. Był ławnikiem.  Zastępował przez krótki okres wówczas urzędującego prezydenta Szarrasa. Około 1938r. kupił posiadłość w Chełmcach koło Kalisza i tam zamieszkał z całą rodziną.  Żona Antonina zd. Ława, dzieci Bogumił, Kunegunda i Danuta.

 Zmarł 04.051963 r. w Kaliszu.

Charakterystyka Józefa Kubasiaka została przygotowana na podstawie informacji prawnuczki Agnieszki Niedzielskiej, która przekazała zdjęcia rodzinne.

Tekst/Foto: M.Kraszkiewicz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie