Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

O uprawach pod osłonami będą rozmawiać w Łaszkowie

Już w najbliższy wtorek Hotel Kristoff w Łaszkowie będzie gościł uczestników kolejnej edycji "Śniadania Biznesowego", którego głównym organizatorem jest Powiat Kaliski. W ramach tego wydarzenia odbędzie się konferencja naukowo-techniczna pn. "Rozwój rynku upraw pod osłonami: trendy, nowe technologie i wyniki badań".

Warzywa kupowane od grudnia do marca są w większości mało smaczne. Nie powinniśmy się temu dziwić . Większość warzyw sprzedawanych w tym okresie w Polsce jest sprowadzana z innych krajów. W tych krajach trwa w tym czasie okres zbiorów. Żeby warzywa wytrzymały warunki długiego transportu i nadawały się do sprzedaży, muszą być jednak zerwane zanim dojrzeją. Dojrzewają wówczas w nienaturalnych warunkach, tracąc przy tym wiele walorów.

Od lat trwają dyskusje, w temacie opłacalności upraw pod osłonami w Polsce. Chodzi o możliwość dostarczenia polskich warzyw na polskie stoły w okresie zimowym. To jest ogromny potencjał gospodarczy i spore wyzwanie.  Oprócz możliwości technologicznych, kluczowe znaczenie ma popyt, dystrybucja i finalna jakość produkcji. Barierami technologicznymi zajmują się przede wszystkim naukowcy. Co jakiś czas w Polsce odbywają się spotkania, na których ogrodnicy i badacze mogą podzielić się swoimi doświadczeniami.

Już  13 marca w Hotelu Kristoff w Łaszkowie Powiat Kaliski organizuje spotkanie przedsiębiorców z branży ogrodniczej z naukowcami z czołowych instytutów naukowo-badawczych z Polski. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklicznych "Śniadań Biznesowych" . Oprócz prezentacji bieżących wyników badań i najnowszych technologii  będą omawiane koszty upraw związane z ogrzewaniem i energią zużywaną na doświetlanie roślin w okresie zimowym.

Współorganizatorami konferencji są: Instytut Fizjologii Roślin PAN - Kraków i Instytut Elektrotechniki - Warszawa.

 

PROGRAM KONFERENCJI:

10.30 – 11.00 REJESTRACJA UCZESTNIKÓW

11.00 – 11.10 Uroczyste otwarcie konferencji – Krzysztof Nosal, Starosta Kaliski

11.10 – 11.20 Aktualne informacje dla ogrodników, w tym,  o współpracy z instytutami naukowo-badawczymi - m.in. z Kliniką Chorób Roślin-PIB - Stanisław Zabarski WODR - Kierownik PZDR w powiecie kaliskim.

11.30-11.50 Rola barwy światła w procesie fotosyntezy - dr hab. Anna Janeczko oraz dr Monika Kula, Instytut Fizjologii Roślin PAN w Krakowie.

11.50  - 12.10 Zastosowanie oświetlenia LED do ukorzeniania i wzrostu roślin rabatowych - dr hab. Jadwiga Treder, prof. Instytutu Ogrodnictwa, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

12.10 – 12.30 PRZERWA KAWOWA

12.30 – 12.50 Podlewanie deficytowe w uprawach pomidorów – idea i praktyczne zastosowanie - dr hab. prof. ndzw. PAN Franciszek Janowiak.

12.50 – 13.10 Zasilanie i sterowanie wybranych źródeł światła stosowanych w oświetleniu wielko powierzchniowym w kontekście redukcji opłat za pobraną energię elektryczną. Dr inż. Krzysztof Tomczuk, Instytut Elektrotechniki w Warszawie

13.10 – 13.25 Przyłączanie gospodarstw rolnych do sieci elektroenergetycznych średnich mocy. Tomasz Bartczak - Kierownik Wydziału Przyłączeń, Energa Operator S.A. Oddz. Kalisz

13.25 – 13.40 Nawadnianie produkcji doświetlanej LED w uprawach ogórka i pomidora na przykładach gospodarstw ogrodniczych w Finlandii

13.40 – 13.55 Doświetlanie światłem LED rozsad warzyw ( pomidory, ogórki, papryka)- dr hab.  Jadwiga Treder prof. Instytutu Ogrodnictwa, Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

13.55 – 14.15 Niezbędna i dedykowana emisja fal w procesie fotosyntezy różnych upraw -   Jakub Lachowski, Wojciech Baryła -  PLANTALUX.

14.15 ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI, UROCZYSTY LUNCH I ROZMOWY W KULUARACH

 

Info/kontakt w sprawie: Michał Marszałkowski - Wydział Promocji, Informacji i Obsługi Rady