Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Misterium Męki Pańskiej w Chełmcach

Tłumy ludzi zjawiły się w sobotę w Chełmcach, by na terenach zlokalizowanych przy kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny podziwać plenerowe Misterium Męki Pańskiej pt. "Męka i śmierć Pana naszego Jezusa Chrystusa". W tym roku była to już 20. edycja widowiska organizowanego przez kaliskie Centrum Kultury i Sztuki. Współorganizatorami Misterium byli: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal i Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.

Misterium wzbudziło ogromne zainteresowanie miejscowej ludności, która tłumnie przybyła do niewielkich Chełmc, by w okresie poprzedzającym Wielki Tydzień wspólnie przenieść się do wydarzeń sprzed 2000 lat. Widowisko misteryjne rozpoczęło się od przemarszu, który punktualnie o godzinie 18.30 ruszył spod miejscowej szkoły. W dramacie brali udział głównie amatorscy aktorzy, którzy co roku z ogromną pasją wcielają się w role Apostołów, kapłanów Sanhedrynu, żółnierzy, kobiet jerozolimskich i głównych postaci - Jezusa, Piotra Apostoła, Piłata i Kajfasza. W widowisku nie zabrakło także Straży Rzymskiej z kaliskiej katedry. Miejsce zaprezentowania Misterium Męki Pańskiej było wyjątkowe.

W tym roku widowisko bowiem odegrano na tyłach kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach, który znajduje się na wysokim wzniesieniu, co w połączeniu z naturalną charakterystyką tego miejsca stworzyło niepowtarzalny, idealnie pasujący do dramatu liturgicznego klimat. Tym bardziej, że na górze Golgocie doszło do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Atmosferę dodatkowo urzeczywistniała wspaniała oprawa muzyczna i wizualna,  które pozwalały licznej widowni jeszcze silniej poczuć emocje związane z inscenizacją Męki Pańskiej.

Kaliskie CKiS już po raz dwudziesty zorganizowało misteryjne widowisko.  W tym roku dramat liturgiczny odegrano przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Chełmcach, a dzień później na terenach obok kościoła pw. Św. Michała Archanioła na Dobrzecu. Dla licznie przybyłych widzów Misterium stanowiło dobrą sposobność, by wspólnie dzięki zadumie i refleksji nad życiem i śmiercią przygotować się do Świąt Wielkanocy. 

 

Tekst/ Foto: M. Marszałkowski