Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Daniele wypuszczone z zagrody do lasu w Piegonisku

Niesamowite widowisko odbyło się dziś o poranku z udziałem Koła Łowieckiego nr 34 „Szarak” w Brzezinach. 15 danieli wypuszczono dziś z zagrody w Pieczyskach, która powstała dwa lata temu do introdukcji danieli, czyli wprowadzania nierodzimego gatunku zwierząt jako nowego elementu przyrody w gminie Brzeziny.

Pary danieli członkowie Koła Łowieckiego zakupili już dwa lata temu. Wtedy zaczęło się tworzenie specjalnej zagrody w Pieczyskach w okolicy Rezerwatu Przyrody „Olbina” i brzezińskich lasów. Wszystko przygotowali członkowie koła, a opiekunem zagrody został Włodzimierz Sip. Dwa lata trwało rozmnażanie stada, by w ramach 10-letniego planu łowieckiego koła, wypuścić wszystkie daniele na wolność. Najstarszy byk w stadzie ma 4 lata, a najmłodsze ciele urodziło się 24 lipca i ma zaledwie kilka tygodni.

Prezesem Koła Łowieckiego nr 34 „Szarak” jest Mirosław Niczyporuk, który jest jednocześnie zastępcą nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz, który wyjaśnia, że daniele teraz będą się dzielić na mniejsze stada i szukać dogodnego miejsca do dalszego rozrodu, ale już w warunkach naturalnych.  W sumie koło łowieckie przez dwa lata wypuściło 17 danieli. To pierwsza taka akcja myśliwych z Koła „Szarak”. Nie bez znaczenia jest czas wypuszczania z zagrody, bo zbliża się okres godowy, a wcześniej zwierzęta muszą przystosować się do naturalnych warunków.  

Gody Danieli (tzw. bekowisko) odbywają się podczas października oraz listopada. Samica Daniela rodzi w czerwcu oraz w lipcu -zazwyczaj jedno młode cielę, czasami dwa, bardzo rzadko trzy. Ciąża trwa około 230 dni. Młode po urodzeniu przebywają wraz z matką, aż do odbycia przez nią następnej rui. Młode dojrzałość płciową osiągają po upływie dwóch lat. 

Daniele wykazują duże zdolności adaptacyjne. Uwielbiają przebywać w rzadkich lasach oraz na ich obrzeżach. Głównie podczas nocy udają się na żerowiska, które znajdują się na podleśnych polach uprawnych oraz łąkach.

Tekst/ Fot W. Przybylska