Program Powiatowych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 listopada 2018

Wiele atrakcji przygotował Powiat Kaliski na dzień 11 listopada, aby razem z mieszkańcami powiatu kaliskiego celebrować 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W ramach Obchodów Powiat Kaliski współorganizuje pięć wydarzeń, które pozwolą z godnością uświetnić te jakże ważną dla narodu polskiego  rocznicę.

Powiatowe Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości rozpoczną się na sportowo. Punktualnie o godzinie 9.00, sprzed budynku Starostwa Powiatowego w Kaliszu wyruszą uczestnicy "Biegu Niepodległości". Śmiałkowie przebiegną dystans 10 kilometrów. Warto wspomnieć, że będzie to ostatni bieg będący integralną częścią tegorocznego Grand Prix Ziemi Kaliskiej 2018, a więc cyklu składającego się łącznie z czterech biegów. Meta wyścigu zlokalizowana jest na Stadionie Miejskim przy ulicy Łódzkiej.

Punktualnie o godzinie 11.00 w Sanktuarium Narodowym św. Józefa w Kaliszu rozpocznie się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz z okazji XX-lecia Samorządu Powiatowego.

Od godziny 12.00 rozpoczną się uroczystości przed budynkiem Starostwa Powiatowego. W programie zaplanowano inscenizację historyczną w wykonaniu Grup Rekonstrukcji Historycznej z całej Polski. Uczestnicy inscenizacji przeniosą nas do roku 1918, gdzie właśnie w budynku dzisiejszego Starostwa Powiatowego - wówczas Pałacu Gubernatora doszło do przejęcia władzy nad miastem z rąk  gubernatora wojskowego gen. Von Sontaga. W ramach akcji "Niepodległa do hymnu", przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Mycielina, nastąpi wspólne odśpiewanie hymnu Polski. To nie ostatni akcent kulturalny kulminacji wydarzeń. Na placu przed Starostwem Powiatowym  odsłonięta zostanie pamiątkowa rzeźba "Niepodległość", której autorem jest twórca ludowy, rzeźbiarz z Brzezin - Zdzisław Gotfryd.  

O godzinie 14.00 w auli WPA Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbędzie się natomiast wielki finałowy koncert patriotyczny z cyklu "Artyści dla niepodległości". To wspólna inicjatywa władz Powiatu Kaliskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Będzie to już ostatni koncert z tego cyklu. Artyści kaliskiego Wydziału przygotowali wiele niespodzianek dla uczestników wydarzenia. Już dziś wiadomo, że koncert finałowy będzie miał wyjątkowe oblicze i wystąpi w nim ponad 50 muzyków Kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Na przestrzeni całego roku koncerty odbyły się we wszystkich gminach powiatu kaliskiego.

Patronat medialny nad Powiatowymi Obchodami Odzyskania Niepodległości przez Polskę objęli: Radio Centrum, Portal Calisia.pl, Fakty Kaliskie, Magazyn Miejski.

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie