Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Jak tworzył się Powiat Kaliski przez 20 lat?

Święto Powiatu Kaliskiego połączone z obchodami 20-lecia Samorządu Powiatowgo było doskonałą okazją do przytoczenia hisorii powiatu, tworzenia jego jednostek, przywołania nazwisk samorządowców, którzy tworzyli powiat, ale i tych których już nie ma wsród nas. Przekrój historii Powiatu Kaliskiego przywołał w swoim wystąpieniu Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.

 

"Pozwólcie, iż rozpoczniemy to dzisiejsze święto, od rzeczy najważniejszej, od wspomnienia i upamiętnienia wszystkich samorządowców, którzy tworzyli, przez ostatnie 20 lat Powiat Kaliski i pracowali na rzecz jego mieszkańców, a niestety odeszli od nas. Nie ma wśród nas 10. Radnych Powiatu Kaliskiego. Byli nimi:      
Irena Krążyńska, Anna Paszyn, Zdzisław Bartoszczyk, Józef Dancewicz, Andrzej Dolata, Czesław Jaśkiewicz, Wojciech Jopek, Krzysztof Majas, Kazimierz Miklas, Stanisław Posiłek.

Należy się im od nas wielki szacunek.

W ostatnich miesiącach odeszło od nas również dwóch Wójtów Powiatu Kaliskiego.

Pan Zenon Mikołajczyk - Wójt Gminy Lisków   oraz
Pan Czesław Jaśkiewicz - Wójt Gminy Opatówek.
Wcześniej, żegnaliśmy drugiego Wójta Gminy Opatówek – Pana Jana Wolfa.

Postacią tragiczną, która w tych ostatnich dniach łączy – tak myślę – wszystkich samorządowców w Polsce – jest osoba odeszłego przedwcześnie, Prezydenta Miasta Gdańska - Pawła Adamowicza. Prezydenta, który wznosząc do góry rękę ze światełkiem do nieba, światełkiem pokoju, został ugodzony nożem. Stracił życie będąc na służbie.

W 20-lecie powstania samorządu powiatowego zadaję sobie pytania:
Dlaczego tak się stało ?
Dlaczego w naszym, wolnym kraju, dochodzi obecnie do eskalacji napięć społecznych ?
Co jeszcze może się wydarzyć ?
Dlaczego nie możemy czuć się bezpiecznie ?
Dokąd zmierzamy ?

Proszę wszystkich o powstanie.

Proszę o uczczenie chwilą ciszy nasze koleżanki i naszych kolegów samorządowców, którzy odeszli od nas w minionym dwudziestoleciu.

Jego ekscelencjo Księże Biskupie, Szanowne Panie, Szanowni Panowie, to dla mnie niezwykły honor i zaszczyt, że jest mi dane otwierać dzisiejszą uroczystość Święta Powiatu Kaliskiego.

Dziękuję, że przyjęliście Państwo zaproszenie. Jest mi bardzo miło, że możemy gościć Państwa podczas tego szczególnego dnia. Gościć w jednej z gmin Powiatu, w najmniejszym mieście Polski, dzięki uprzejmości i zaproszeniu gospodarza tego miejsca – Pani Burmistrz Stawiszyna - Justyny Urbaniak.

A dzień ten jest wyjątkowy, bowiem świętujemy dzisiaj również dwudziestolecie funkcjonowania Powiatu Kaliskiego na mapie naszego kraju.

Drodzy Państwo, pozwólcie zatem, że zacznę od historii, ale nie tej najnowszej 20- letniej, ale od tej nieco starszej.

Myślę, że ta cyfra 20, określająca współczesny okres funkcjonowania Powiatu Kaliskiego, nie zamyka nam drogi do poszukiwań głębszych związków dzisiejszego Powiatu z jego odpowiednikami w latach minionych.

Na kartach historii Powiat Kaliski zapisany jest niemal nieprzerwalnie już od XIVw. Zatem tylko niewielką chwilą jest ta z 1975r., kiedy na 24 lata, a więc na moment w dziejach państwa polskiego, nasz Powiat zniknął z mapy naszego kraju. Myślę, że wszyscy możemy czuć się silni pracą, dokonaniami, sukcesami naszych przodków. Silni historią niemal nieprzerwanych sześciu wieków dzieła, które w skrócie można nazwać  Ziemia Kaliska. To jest ta ziemia, na której obecnie, to my żyjemy i pracujemy. Ta ziemia, która nam jest tak bliska, bo jest to nasza ziemia ojczysta.

Przyznam się Państwu, że oglądając po raz kolejny ekranizację wielkiego dzieła Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”, z niecierpliwością czekam na moment, gdy król Władysław Jagiełło, wywołuje poszczególne chorągwie, biorące udział w bitwie pod Grunwaldem, i jest wśród nich Chorągiew Kaliska. Z dumą zatrzymuję się w Zamku Królewskim w Warszawie w Dawnej Izbie Poselskiej, aby spojrzeć na herb Ziemi Kaliskiej, tam na wieki wieków umieszczony.

Drodzy Państwo, to jest ten sam herb, który jest dzisiejszym znakiem Powiatu Kaliskiego. Wywodzi się z najlepszych, wielowiekowych tradycji, podtrzymywanych przez stulecia, przez naszych przodków. Ten herb nosimy w klapie naszych marynarek, na znak przynależności do kaliskiego samorządu powiatowego. Możemy być wszyscy dumni z historii naszej ziemi.

Ale czas nam najbliższy, to czas ostatnich 20 lat. Po 24 latach samorząd powiatowy został reaktywowany na nowo. Reforma administracji Państwa określiła na nowo jego granice, opierając je na wschodnim brzegu rzeki Prosny. Staliśmy się powiatem ziemskim, w skład którego weszło jedenaście gmin.

Pierwsza Rada Powiatu miała niezwykle ważne zadanie, przyjęcia wszystkich niezbędnych aktów, które zapewnią sprawne funkcjonowanie Powiatu. Przejęcia i zapewnienia normalnego funkcjonowania wszystkim jednostkom, realizującym zadania publiczne, przypisane Powiatowi.

Obecnie Powiat realizuje swoje zadania poprzez 9 jednostek:

Dwie w Kaliszu - Starostwo Powiatowe i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
Trzy - z zakresu polityki społecznej - w Liskowie:
Dom Dziecka, Dom Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy
Dwie szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Nr 1 w Liskowie, popularna Budowlanka i Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku
Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną z siedzibą w Opatówku – to najmłodsze dziecko Powiatu
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku – to z kolei, jedyne, w swoim rodzaju, miejsce w skali naszego kraju, a ja twierdzę, że niepowtarzalne w skali całej Europy.

Zadania Powiatu wykonywane są również przez jednostki prowadzone przez inne organy samorządu. Bibliotekę im. Braci Gillerów w Opatówku czy też Powiatowy Urząd Pracy w Kaliszu.

Cieszymy się bardzo ze współpracy z Caritas Diecezji Kaliskiej, która w budynku dawnej szkoły podstawowej w Ostrowie Kaliskim, prowadzi Dom Dziecka Aniołów Stróżów. Budynek ten udało się przywrócić do życia i obecnie znów słychać w nim głos dzieci. Fundacja „Z Godnością” prowadzi zaś w naszym budynku Dom Seniora Bursztynowe Zacisze, o czym dzisiaj Państwo jeszcze usłyszycie.

Nie należy zapomnieć, iż w 20-letniej historii Powiatu ważną rolę odgrywały jednostki już niefunkcjonujące. Z uwagi na stale zmieniające się uwarunkowania podjęto decyzję o likwidacji Zespołu Szkół Nr 2 w Liskowie, tzw. Rachunkowości. Są nadal wśród nas ludzie, którzy tworzyli tę szkołę, pracowali i uczyli się w niej. Ta pamięć jest trwała. Pamiętamy o tej ważnej karcie historii naszego Powiatu.

Nie mogę zapomnieć również o Zarządzie Dróg Powiatowych, który funkcjonował jako odrębna jednostka powiatowa, a następnie został włączony w struktury Starostwa.

Wśród nas jest dzisiaj wielu, obecnych i byłych, pracowników poszczególnych jednostek Powiatu Kaliskiego. Drodzy Państwo ślę dla Was z tej mównicy wielkie słowa podziękowania za lata pracy dla naszego Powiatu. To była dobra praca. Dziękuję za nią.

Powiat i jego jednostki, to nie zamknięty obszar. Zarówno na jego terytorium, jak i w jego otoczeniu, funkcjonuje wiele innych instytucji, firm, organizacji oraz zwykłych ludzi, z którymi współpracowaliśmy, współpracujemy i chcemy nadal współpracować, dla dobra naszych mieszkańców. Nie sposób wymienić tutaj dzisiaj wszystkich naszych partnerów, bowiem współpraca ta rozciąga się, ujmując to terytorialnie, od najmniejszej miejscowości, sołectwa, poprzez gminę, aglomerację, województwo, na organach centralnych państwa kończąc.

Mogę zaś powiedzieć, iż przez minione cztery lata pracy na stanowisku Wicestarosty Kaliskiego, obserwowałem, jak ważne jest to słowo i jak dużo dobrych efektów ono przynosi. Drodzy Państwo nikt przez życie nie jest w stanie przejść samotnie. Nikt też nie jest w stanie sam pokonać przeszkód stojących na jego drodze. Jesteśmy sobie nawzajem potrzebni, a to wszystko właśnie zamyka się w słowie współpraca.

Wiem to już na pewno, nie udałoby się zrealizować wielu rzeczy, gdyby nie było wzajemnej pomocy, zarówno dla Powiatu, jak i od Powiatu. Aby jednak tak się działo, to potrzebne jest jeszcze jedno – zaufanie. Ze swej strony mogę jedynie apelować do nas wszystkich: budujmy platformy współpracy, na fundamentach z przyjaźni, uczciwości ludzkiej i wzajemnego zaufania.

Stojąc dzisiaj przed Państwem, wykonując funkcję Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego, chciałbym wszystkim Państwu, którzy w minionym 20-leciu pracowali i współpracowali, na rzecz naszego Powiatu, na rzecz jego mieszkańców, podziękować za wkład, zaangażowanie, wysiłek, poświęcony czas i środki, na rzecz budowania wspólnego dzieła, zamkniętego w dwóch słowach Powiat Kaliski. Za zaufanie, którym Państwo obdarzyli ludzi stojących na czele Powiatu, obecnie i w minionych latach. Za wszystkie dni, te dobre i te trochę gorsze, które wspólnie przepracowane, doprowadziły nas do zaplanowanych celów. Nie sposób wymienić wszystkich z imienia osób, z nazwy firm, organizacji czy instytucji, ale wiedzcie Państwo, iż słowo dziękuję, kierowane jest do każdego, który swym czynem dołożył własną cegiełkę na rzecz budowy i świetności Powiatu Kaliskiego.

Pozwólcie Szanowni Państwo, że wspomnę jeszcze o rzeczach, które kształtują postawy obywatelskie, przede wszystkim postawy obywatelskie naszych dzieci, a dla mnie są ważnym elementem działalności samorządu. To szacunek dla bohaterów narodowych, ważnych w historii państwa i naszego narodu datach. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim, którzy pracowali na rzecz godnego uczczenia tych ludzi i tych wydarzeń, za organizację uroczystości z nimi związanych. Dziękuję za udział wszystkim, którzy uświetnili swoją obecnością te uroczystości. Znów nie jestem w stanie powiedzieć o wszystkich, ale nie mogę, nie wymienić kilku tych, z ostatnich lat:

  • Uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski, z udziałem m.in. księdza biskupa seniora Teofila Wilskiego, a rozpoczęła się mszą św. za Ojczyznę,
  • Uroczystości Odczytania - przez reprezentantów różnych środowisk i grup zawodowych - całej treści obecnie obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w 20. Rocznicę jej uchwalenia,
  • Uroczystości 110. rocznicy napisania Roty z udziałem i homilią księdza biskupa Ordynariusza Diecezji Kaliskiej Edwarda Janiaka.

Myślę, że żywe są wśród nas chwile spędzone wspólnie w roku ubiegłym. Obchodziliśmy wiele ważnych, łączących się ze sobą rocznic, skupionych wokół  100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tym wydarzeniom poświęcony był niepowtarzalny i chyba jedyny taki w kraju, cykl 11 koncertów niepodległościowych, które odbyły się w jedenastu gminach Powiatu Kaliskiego i zgromadziły w sumie kilkutysięczną widownię.

Myślę, mam taką nadzieję, że przyjmując na siebie organizację tych uroczystości, Powiat Kaliski wywiązał się właściwie z obowiązku utrwalania ducha patriotyzmu i miłości do ojczyzny, w której żyjemy. Po tych uroczystościach pozostał ślad w wielu miejscach. Mam nadzieję, że pozostał również w naszych sercach i umysłach.

Dwudziestolecia nie można podsumować, bez podania chociażby kilku danych statystycznych, tak więc Drodzy Państwo, w ciągu pięciu minionych kadencji oraz rozpoczynającej się właśnie szóstej kadencji:

  • 88 osób – uzyskało mandat Radnego Powiatu Kaliskiego, 68 - mężczyzn i 20 kobiet.
  • Mandat Radnego był obejmowany 154 razy, ponieważ wiele osób miało zaszczyt kilkakrotnie pełnić tę funkcję,
  • Pośród zaszczytnego grona Radnych obecnie jest 7 nowicjuszy, do których sam należę, ale mamy jednego prawdziwego weterana, Radnego Powiatu Kaliskiego, którego staż pracy w Radzie jest tak długi, jak długa jest nowożytna historia Powiatu Kaliskiego czyli 20 lat; tym weteranem jest Pan Benedykt Owczarek,
  • Radą kierowało 6 Przewodniczących
  • przez okres 20 lat Radni obradowali na 218 Sesjach
  • w czasie obrad podjęto 2189 uchwał,
  • Zarządem Powiatu kierowało tylko dwóch Starostów, skład zaś Zarządów zmieniał się siedem razy,
  • Powiat Kaliski rozpoczynał 1 stycznia 1999 roku z budżetem po dochodach z kwotą prawie 12,5 mln złotych,    
    rozpoczyna zaś rok 2019 z planem dochodów w kwocie blisko 64 mln złotych
  • Przez okres 20 lat, do końca 2018 roku Powiat Kaliski, realizując zadania publiczne wydał kwotę 693 mln 587 tys. 716 złotych i 6 groszy, na marginesie tutaj dodam, że tę kasę trzymało w garści również tylko dwóch, ale za to twardych Skarbników,
  • Jedna z gmin wiejskich Opatówek stała się gminą miejsko-wiejską, a miejscowość Opatówek po 146 latach wrócił na mapę polskich miast
  • Po reformie ustrojowej Państwa z 1990r., Gminami wchodzącymi w skład Powiatu, kierowało 4 Burmistrzów, w tym jedna Pani Burmistrz Pani Justyna Urbaniak i 26 Wójtów, w tym dwie Panie Wójt: Pani Maria Krawiec - Wójt Gminy Lisków i Pani Iwona Michniewicz - Wójt Gminy Koźminek.
  • Wśród Wójtów, oprócz trzech nowicjuszy, mamy jednego prawdziwego weterana. To Wójt Gminy Godziesze Wielkie Pan Józef Podłużny. Powiem Państwu tylko tyle, był zawsze i jest nadal Wójtem.

Drodzy Państwo, dziś mamy dzień świąteczny. Jest mi bardzo miło, że zechcieliście Państwo z nami świętować w tym dniu. Mamy święto, dopiero co rozpoczęty 2019 rok, więc muszą być i życzenia.

Szanowne Panie, Szanowni Panowie, życzę Państwu najprościej jak można:

  • Spełnienia marzeń - bo warto je mieć i warto walczyć o ich spełnienie,
  • Radości w sercu i radości - z możliwości dzielenia się tą radością, z innymi,
  • Dobrych ludzi i przyjaciół wokół siebie – nie jesteśmy sami, żyjemy razem, warto mieć przyjaciół,
  • Nadziei, która jest motorem dla wszystkich naszych działań, nie można jej stracić.

No i tak na koniec, takiego drobiazgu, wprawdzie to szczęścia nie daje, ale nigdy nie zaszkodzi, a być może, pomorze - mieć zawsze pełną sakwę w komorze.

Wszystkiego dobrego dla wszystkich Państwa w 2019 roku, a dzisiejszego wieczoru dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń."

 

Jan Adam Kłysz
Przewodniczący
Rady Powiatu Kaliskiego