Delegacja z rejonu Kamienka odwiedziła powiat kaliski

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 lutego 2019

Czteroosobowa delegacja z rejonu Kamienka w Naddniestrzu, przebywała od soboty w powiecie kaliskim. Na zaproszenie Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala, z dalekiego Naddniestrza przybyli m.in.: Mer Miasta i Rejonu Kamienka Władimir Bychkov, Radny Powiatu Kamienka Anatalij Serdun i Dyrektor Przedsiębiorstwa Utrzymania Dróg Oleg Kinisnichan. Podczas trwającego 4 dni pobytu, nasi goście odwiedzili urzędy gminne, gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa mające swoje siedziby na terenie naszego powiatu, a także wzięli udział w Święcie Powiatu Kaliskiego. W organizację wizyty włączyło się także Towarzystwo Kulturalne "Echo Pyzdr".

Zamieszkiwany przez 27 tysięcy osób Rejon Kamienka mieści się w Naddniestrzu, w Mołdawii, a jego siedziba administracyjna znajduje się w położonym nad Dniestrem mieście Kamienka. Na tym obszarze mieszka bardzo duży odsetek ludności polskiej. Jest to ściśle związane z faktem, że kiedyś, przed zaborami, przez Naddniestrze przebiegała południowo-wschodnia granica Polski. Mimo upływu wielu lat, wciąż kulywowane są tam tradycje polskości.

Powiat Kaliski podpisał porozumienie o współpracy z Rejonem Kamienka pod koniec lipa zeszłego roku. Do Naddniestrza udała się wówczas delegacja samorządowców z Powiatu Kaliskiego, na czele ze Starostą Kaliskim Krzysztofem Nosalem. Porozumienie podpisane z mołdawskimi władzami samorządowymi obejmuje m.in.: wymianę doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu i gospodarki, a także w sferze rolnictwa, ogrodnictwa i sadownictwa. Wspólne działania mają również na celu doprowadzenie do związania kontaktów pomiędzy szkołami z terenu Powiatu Kaliskiego i Rejonu Kamienka, w tym umożliwienie wymiany młodzieży szkolnej. Samorządy chcą wspólnie propagować turystykę i przedsięwzięcia z nią związane, a także prowadzić wymianę kulturalną m.in. dzieci, młodzieży i zespołów ludowych.

Tym razem, do Powiatu Kaliskiego przyjechali przedstawiciele władz rejonu Kamienka, w Naddniestrzu (Mołdawia). Czteroosobowa delegacja rozpoczęła swój pobyt od udziału w sztandarowym wydarzeniu - Święcie Powiatu Kaliskiego. To niezwykłe święto mieszkańców powiatu kaliskiego, stanowiące jednocześnie doskonałą sposobność by wyróżnić ludzi zasłużonych, przyjaciół i osobowości, które sprawiają, że Powiat Kaliski stanowi wyjątkowy, nieustannie rozwijający się obszar.

Poniedziałek i wtorek były dniami bardzo intensywnymi, upływającymi pod znakiem wielu wizyt. Te rozpoczęły się od gminy Ceków-Kolonia, na której terenie znajduje się kilka firm produkujących m.in. metalowe pojemniki magazynowe. To bardzo interesowało gości z Mołdawii, bo na ich terenie, w Rybnicy, działa prężnie działający zakład produkujący wyroby hutnicze. W wizytach uczestniczył m.in. Wójt Gminy Ceków-Kolonia Mariusz Chojnacki i Dyrektor GOK Janusz Nowak, który nieco później oprowadził członków delegacji po siedzibie miejscowego Urzędu.

Następnie, goście z Naddniestrza przenieśli się do gminy Blizanów, w której zwiedzili specjalizujące się w produkcji rozsad warzyw szklarniowych i gruntowych gospodarstwo ogrodnicze Marka Wąsiewicza "Rozsadnik". Wizytę podsumował uroczysty obiad, w którym uczestniczyły władze gminne: Wójt Gminy Blizanów Sławomir Musioł, Kierownik Referatu Inwestycyjnego UG Blizanów i jednocześnie Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Janusz Nowak oraz Dyrektor GOK w Blizanowie - Stanisław Niklas. Poniedziałkowy dzień podsumowała wizyta w gminie Żelazków, a konkretnie w działającej na jej terenie firmie Elena Kolagenum. O tajnikach funkcjonowania przedsiębiorstwa produkującego naturalny kolegen i liofilizaty opowiadał właściciel Franciszek Siegień.

We wtorek, delegacja z Naddniestrza znów zawitała na tereny gminy Blizanów. Tym razem nasi goście zwiedzili Gospodarstwo Rolno-Warzywne Dariusza Kąkola, który wraz z synem dokładnie opowiadał o specyfice prowadzonej działalności, a także zaprosił gości na degustację wytwarzanych przez gospodarstwo produktów. Tuż po tym, delegacja z Mołdawii, udała się do Hurtowni Rolno-Ogrodniczej JANIAK, której pracownicy fachowo wyjaśniali zagadnienia związane z oferowanymi produktami, a także przekazali do wypróbowania naszym gościom nasiona warzyw. Następnie, nasi goście znów pojawili się w gminie Ceków-Kolonia. Członkowie delegacji interesowali się bowiem problematyką związaną z unieszkodliwianiem odpadów komunalnych. Dlatego, kolejnym punktem wizyty był Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych "Orli Staw". O szczegółach dotyczących funkcjonowania tego podmiotu opowiedzieli gościom Dyrektor Zakładu Daniel Tylak oraz Z-ca Dyrektora ds. technicznych i utrzymania ruchu - Piotr Szewczyk. Po wizycie w "Orlim Stawie", przyszła pora na zagadnienia związane z infrastrukturą drogową. Umożliwiło to spotkanie z Dyrektorem Wydziału Dróg Starostwa Powiatowego w Kaliszu - Pawłem Kociokiem oraz Kierownikiem Oddziału Bieżącego Utrzymania Dróg Norbertem Wawrzyniakiem. Ostatnim punktem wtorkowych wizyt była siedziba fundacji "Z Godnością", reprezentowaną przez Ewę i Łukasza Goździewiczów, która administruje m.in. Dom Seniora "Bursztynowe Zacisze" w Liskowie. Oprócz szczegółowego przedstawienia profilu działalności Fundacji i prowadzonych przez nią placówek, nasi goście mogli zwiedzić zlokalizowany na Zagorzynku - Ośrodek Dziennego Pobytu skierowany do osób starszych i z chorobami neurodegeneracyjnymi.

Wizyta delegacji z Mołdawii w powiecie kaliskim zakończyła się uroczystym śniadaniem w restauracji KTW Park, w którym oprócz zagranicznych gości uczestniczyli Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy oraz Dyrektor Wydziału Informacji, Promocji i Obsługi Rady Wioletta Przybylska.

 

Info i Foto: Michał Marszałkowski

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie