Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Rolnicy z powiatu wśród laureatów Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018

W niedzielę 17 marca najlepsi wielkopolscy rolnicy otrzymali statuetki Siewcy oraz po 10 tys. złotych. W Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w Poznaniu odbyła się uroczysta gala ogłoszenia wyników XVIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018.

Laureatamu konkursu z powiatu kaliskiego zostali:

Państwo Barbara i Ryszard Kacperkiewicz prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w miejscowości Nowa Kakawa na terenie Gminy Godziesze Wielkie w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej oraz produkcji roślinnej, głównie zbóż. Całość produkcji roślinnej wytwarzanej w gospodarstwie jest sprzedawana. Rocznie sprzedaje się 6000 sztuk tuczników o łącznej wadze 750 ton. Gospodarstwo posiada płytę obornikową, zbiornik na gnojowicę oraz własną oczyszczalnię ścieków. Gospodarstwo w pełni przestrzega norm ekologicznych i ma zamontowane urządzenia do uzyskiwania prądu z energii słonecznej.

"To wyróżnienie jest dla nas ogromnym zaszczytem. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w gronie laureatów. Wcześniej, byliśmy nominowani w 2015 roku. Tym razem, znaleźliśmy się wśród 9 najwyżej ocenionych gospodarstw. To daje dużą motywację do dalszej pracy" - podsumował właściciel, Ryszard Kacperkiewicz.

"Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku jest bardzo prestiżowy. Myślę, że jesteśmy jedynym województwem w Polsce, które na taką skalę taki konkurs przeprowadza. Statuetka Siewcy jest bardzo prestiżowym odznaczeniem i bardzo szanowanym. Trafia do najlepszych z najlepszych rolników w Wielkopolsce, którzy są z kolei najlepsi w Polsce. Wśród laureatów i nominowanych nie ma gospodarstw przypadkowych. To prawdziwe perełki. Cieszymy się, bo wśród nominowanych i laureatów zawsze są właściciele gospodarstw z powiatu kaliskiego. W tym roku laureatem jest gospodarstwo Państwa Kasperkiewiczów. Dziś branża, którą zajmują się Państwo Kasperkiewiczowie jest w bardzo trudnej sytuacji, jest wręcz w kryzysie. Gratulując im powiedziałem, że chylę czoła przed takimi osobami, które w tak trudnych czasach potrafią w tej branży przetrwać i myśleć optymistycznie o rozwijaniu swojego gospodarstwa" - mówi Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal. 

Nominowanymi do konkursu z powiatu kaliskiego zostali:

Państwo Elżbieta i Stanisław Błaszkowiak prowadzą 100 ha gospodarstwo rybackie w miejscowości Lipka, gmina Szczytniki w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się chowie i hodowli ryb. Gospodarstwo rybackie składa się z dwóch części, pierwsza to łowisko dla wędkarzy o powierzchni 2 ha a druga to hodowla ryb na powierzchni ok 93 ha. Oprócz hodowli ryb towarowych takich, jak: karpie, amury, sandacze, tołpyga, liny, karasie pospolite, gospodarz produkuje materiał zarybieniowy dla Polskiego Związku Wędkarskiego. Średnia produkcja w roku wyniosła 85 ton. Dodatkowo gospodarze prowadzą gospodarstwo agroturystyczne z małą bazą noclegową i restauracją.

"Jestem bardzo zadowolony, że znaleźliśmy się wśród nominowanych gospodarstw. To dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Tym bardziej, że prowadzimy gospodarstwo rybackie, a tego typu działalność nie jest tak często zauważana. Pierwszy raz znaleźliśmy się w gronie nominowanych gospodarstw. Nie spoczniemy jednak na laurach, bo te sukcesy obligują nas do jeszcze bardziej wytężonej pracy" - przyznał Stanisław Błaszkowiak, właściciel gospodarstwa.

"Drugie gospodarstwo z powiatu kaliskiego zdobyło z kolei nominację w Konkursie. Gospodarstwo Państwa Błaszkowiaków to specyficzna produkcja, bo produkcja ryb. Jest to temat bardzo na czasie i na topie. Z jednej strony w mediach ukazywany w negatywny sposób, przez pryzmat wyroku sądowego za niehumanitarne zabicie karpia, a z drugiej strony chcemy pokazywać całe gospodarstwo i aquakulturę po to, żeby pokazać, że te ryby są jednak pokarmem bardzo zdrowym, dietetycznym i bardzo pożądanym w obecnym czasie" - powiedział Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

Nagrody laureatom i nominowanym wręczali Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Mikołaj Knaflewski, Członek Kapituły Konkursu.Powołana przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prof. dr. hab. Grzegorza Skrzypczaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nominowała do konkursu 19 najlepszych rolników, spośród nich wyłoniono 9 laureatów, którzy otrzymali tytuł Wielkopolskiego Rolnika Roku 2018, statuetkę Siewcy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. złotych.

Podczas uroczystości Wicemarszałek Krzysztof Grabowski przypomniał, że Samorząd Województwa podejmuje wiele działań, dzięki którym obszary wiejskie pozytywnie przeobrażają się na naszych oczach. Szczególny wpływ ma na to Program Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 z pulą ponad 530 mln złotych, ale także konkursy na budowę lub modernizację dróg lokalnych, działalność Lokalnych Grup Działania oraz Lokalnych Grup Rybackich. Wszystkie te starania i aktywności wyraźnie pokazują, że fundusze unijne trafiają bezpośrednio na wieś i przynoszą oczekiwane efekty.

"Osiemnaście lat temu zupełnie inaczej wyglądało wielkopolskie rolnictwo. Nikt z nas wtedy nie myślał, że na wsi zajdą tak głębokie zmiany, że nasza wieś będzie tak intensywnie się rozwijała, a wielkopolscy rolnicy będą aż tak gospodarni i przedsiębiorczy, wykorzystując przy tym unijne fundusze. Środki europejskie mają wielki wpływ na to, że nasze gospodarstwa stają się coraz bardziej nowoczesne i wyspecjalizowane, a zastosowana technologia sprawia, że produkcja rolna jest na bardzo wysokim poziomie" - powiedział Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Od pierwszej edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku dotąd zgłoszonych zostało ponad 1150 gospodarstw, w gronie nominowany znalazło się 368 rolników, a wśród laureatów nagrodzonych zostało 175 osób.

"Dziękuję Wam, wielkopolscy rolnicy, za Waszą ciężką i ofiarną pracę. Ci, którzy pochodzą z wielkopolskich wsi i pracują na nich wiedzą doskonale, jak trudna jest to praca. Zasługuje ona nie tylko na dobre słowa, ale również na to, aby ją docenić, co Samorząd Województwa Wielkopolskiego czyni od 18 lat. Za ten trud, Drodzy Rolnicy, bardzo dziękuję" - mówił do zgromadzonych w Sali Ziemi rolników Wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Kapituła konkursowa wyróżniła rolników z Województwa Wielkopolskiego prezentujących wysoki poziom produkcji, stosujących nowoczesne technologie, odznaczających się dobrą i sprawną organizacją oraz racjonalnym wyposażeniem gospodarstw, a także tych, którzy osiągają wysokie efekty ekonomiczne, ale także troszczą się o środowisko naturalne. Głównym celem konkursu jest promocja wielkopolskiego rolnictwa oraz prezentacja najlepszych rolników.

Dyplomy wszystkim nominowanym rolnikom, a także nagrodę główną – statuetki Siewcy – i nagrody pieniężne laureatom XVIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018 wręczyli Wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Część artystyczną gali rozpoczął występ zespołu Quiet Voices z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Zespół wykonał przede wszystkim covery piosenek z lat 70. i 80. Natomiast finałem uroczystości, w której uczestniczyło około 2 tysięcy osób, był koncert legendarnych Czerwonych Gitar.
Lista nominowanych i nagrodzonych w załączniku.

 Gratulujemy !

Info/foto: UMWW