Informacje

Zmagania kolarzy dobiegły końca. Koźminek gościł uczestników finału Pucharu Polski

Przez trzy dni Koźminek stał się centrum kolarstwa. Do miasteczka usytuowanego w powiecie kaliskim zjechali się bowiem uczestnicy ostatniej odłosny tegorocznego Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. Na starcie nie zabrakło adeptów tej dyscypliny sportu z dwóch sztandarowych klubów działających w naszym regionie: UKS Koźminianki Koźminek i KTK Kalisz. Organizatorem zmagań był klub z Koźminka, a współorganizatorami: Powiat Kaliski, Gmina Koźminek, Gmina Opatówek i Wielkopolski Związek Kolarski.

Kolarskie Święto w Koźminku rozpoczęło się w miniony piątek. To właśnie wtedy odbyło się uroczyste rozpoczęcie ostatniej odsłony Pucharu Polski w kolarstwie szosowym. Zmagania otwarto godnie, uroczystą prezentacją zawodników, która odbyła się na Placu Wolności w Koźminku. Plany organizatorów nieco pokrzyżowała pogoda. Padający deszcz sprawił, że zrezygnowano z uroczystej rundy mającej przebiegać wokół placu. To oczywiście w trosce o zdrowie zawodników, którzy już odliczali godziny do startów wyznaczonych na kolejny dzień.

Pierwszego dnia, tradycyjnie już rywalizacja rozpoczęła się od samego rana. Zawodnicy mierzyli się w jeździe indywidualnej na czas. Duże powody do radości mieli gospodarze, o co skutecznie zadbał Marcin Włodarski. Utalentowany zawodnik reprezentujący barwy Koźminianki był bezkonkurencyjny w kategorii Żaków i zwyciężył na dystansie 5,1 km uzyskując czas 8:25. Do wysokiej dyspozycji kolegi dostosowała się także Maja Tułacz, która zajęła 3. miejsce w Żaczkach.

W kategorii młodzików również przemierzano dystans 5,1 km. W tej próbie bardzo solidnie zaprezentowali się zawodnicy KTK Kalisz. Stanisław Kowalski ukończył zmagania na 4. miejscu, natomiast jego koledzy Joachim Adamcio i Jan Gadera zajęli odpowiednio 7. i 8. miejsce.

Sztab szkoleniowy kaliskiego klubu cieszył się również z występów Juniorów Młodszych, bo na 2. pozycji uplasował się Kacper Gieryk (15:04.38), a 6. miejsce zajął Piotr Maślak (15:40.41). Tradycyjnie, dobrze zaprezentowała się także występująca w kat. Juniorek Młodszych Anna Długaś. Zawodniczka reprezentująca barwy KTK Kalisz zajęła miejsce na najniższym stopniu podium.

Ze świetnej strony pokazała się także Julia Kowalska z KTK Kalisz, która zwyciężył jazdę indywidualną na czas Juniorek. Bardzo dobrze zaprezentował się także reprezentant gospodarzy, Robert Bielawski, który występował w rywalizacji Mastersów. Zawodnik UKS Koźminianki Koźminek w jeździe indywidualnej na czas był drugi.

Gospodarze zresztą mieli powody do radości także i w niedzielę. Tego dnia zawodnicy prowadzeni przez Marka Cieślaka bardzo korzystnie prezentowali się szczególnie w młodszych kategoriach wiekowych. Wśród Żaczek na najniższym stopniu podium wyścig ze startu wspólnego na 17 km zakończyła Maja Tułacz, a dokładnie taką samą lokatę w kat. Żaków zajął Marcin Włodarski.

Reprezentanci KTK Kalisz dobrze zaprezentowali się natomiast w wyścigu juniorskim (102 kilometry). To właśnie w rywalizacji juniorów Konrad Trzęsowski zajął 2. miejsce, a jego klubowy kolega Szymon Potasznik był piąty.

Doskonale spisali się także młodzicy, którzy ścigali się pięknymi zakątkami Gminy Koźminek i Gminy Opatówek na dystansie 34 kilometrów. Wyścig chłopców miał bardzo zacięty charakter, ale na metę najszybciej wpadł Jan Gadera, który zwyciężył wyścig w tej grupie wiekowej. Tuż za nim ukończył wyścig Wiktor Gałdyn.

W mastersach tradycyjnie już równo i mocno pojechał Jacek Garncarek z UKS Koźminianka Koźminek. Wysoka dyspozycja sprawiła, że zawodnik gospodarzy znów finiszował drugi.

Warto wspomnieć także ciekawostkę, iż trójka zawodników biorących udział w Pucharze Polski stawiała niegdyś pierwsze kroki podczas sprawdzianu kolarskiego na rolce o Puchar Starosty Kaliskiego. Julia Kowalska, Konrad Trzęsowski i Anna Długaś, bo o nich mowa, wygrywali wówczas te zmagania.