Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Wystawa czasowa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku „Od Kleopatry do Nelsona. Jubileuszowy bal kostiumowy królowej Wiktorii”

W piątek 10 lutego otwarto nową wystawę w Opatówku. Została ona  wypożyczona z  Muzeum Zamkowego w Pszczynie, które przygotowało wystawę wspólnie z Archiwum Lafayette’a Victoria & Albert Museum w Londynie i  Archiwum Królewskim w Windsorze.

Wystawę tworzą 53 fotografie pochodzące z Archiwum Lafayette’a w Victoria & Albert Museum w Londynie, stanowiącego jedną z najbardziej znaczących brytyjskich kolekcji szklanych negatywów z okresu późnowiktoriańskiego i edwardiańskiego, uzupełnione 1 zdjęciem ze  zbiorów Archiwum Królewskiego w Windsorze. Bal w Devonshire House był ostatnim tego rodzaju królewskim przyjęciem w historii Wielkiej Brytanii. Odbył się 2 lipca 1897 r. w celu uczczenia Diamentowego Jubileuszu Królowej Wiktorii upamiętniającego 60-lecie jej panowania. Fotografie postaci w kostiumach inspirowanych Wschodem i Zachodem ukazują szeroką panoramę elity towarzyskiej Wielkiej Brytanii z roku 1897,wciągając widza w krąg jej wyobrażeń na temat literatury, opery, teatru, poezji oraz malarstwa minionych wieków. Portrety uczestników balu w Devonshire House przedstawiają ich w czasie, gdy znajdowali się u szczytu swej pozycji społecznej, a bogate stroje świadczą o nieprzeciętnej zamożności. Uczestnicy balu wcielili się w wielkie postacie historyczne i legendarne Wschodu, takie jak Kleopatra, Semiramida lub królowa Saby, jak również w monarchów oraz mitologiczne, literackie i historyczne osobistości zachodniego świata, by wspomnieć o królu Ryszardzie Lwie Serce, Marsie, Beatrycze czy admirale Horatio Nelsonie. Na wystawie za pośrednictwem wybranych kostiumów, objaśniony został późnowiktoriański świat idei, pojęć i wyobrażeń. Teksty, opisujące i analizujące wysoce skomplikowane stroje i bogactwo klejnotów, przenoszą nas w sferę historii, opery, literatury, malarstwa i poezji. Co szczególnie godne     podkreślenia, przedstawienia postaci orientalnych ilustrują, w jaki sposób Wschód był postrzegany, rozumiany i interpretowany przez mieszkańców zachodniego świata w XIX w.

Dopełnienie wystawy stanowią cztery historyczne kostiumy  drobiazgowo i ze znawstwem zrekonstruowane na podstawie fotografii z Archiwum Lafayette’a. Ich twórczyniami    są absolwentki artystycznej uczelni Wimbledon College of Art w Londynie. Na gości zwiedzających wystawę czeka również zaaranżowane atelier   fotograficzne, w którym z  -  wykorzystaniem scenograficznego tła, kostiumów oraz rekwizytów można się wcielić w postacie z wielkiego balu ku czci królowej Wiktorii i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

O wielkim balu w  Photographic News, 9 lipca 1897 r. napisano: Na historyczny bal u księżnej Devonshire w zeszłym tygodniu zamówiono studio fotograficzne, obiektyw zaś był, jak się okazuje, ze wszech miar niezbędny, aby uwiecznić niezwykle wiernie odtworzone kostiumy, w jakich pojawili się goście. Wśród nich nie zabrakło najznakomitszej śmietanki towarzyskiej, od rodziny królewskiej poczynając. Kostiumy zaś wyobrażały postaci najznamienitszych mężów i kobiet w historii. Dzięki fotografii bez wątpienia udało się uwiecznić zarówno bal, jak i jego uczestników, a w przyszłości, kiedy wydarzenia tego wspaniałego roku ktoś spokojnie opowie łagodną prozą, wartość owego fotograficznego zapisu będzie niezwykła.

 Wystawa miała odpowiednią oprawę, artyści scen łódzkich i studenci Akademii Muzycznej w Łodzi Aleksandra Łaska – sopran, Agata Szmuk – mezzosopran, Przemysław Rezner – baryton i Nadieżda Pawlak – fortepian wystąpili z odpowiednim programem m. in. arią Kleopatry z opery Juliusz Cezar Haendla oraz dziełami Mozarta i Pucciniego. Na otwarcie przybyło ponad 250  gości.

Tekst/Foto: MHP w Opatówku