Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Bronisław Krakus - Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego

Uchwałą  Nr XV/158/2011 Rady Powiatu Kaliskiego z dnia 27 grudnia 2011r. w sprawie nadania medalu  „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego” nadano Medal Bronisławowi Krakusowi.

 

Bronisław Krakus – przez ponad 50 lat był kaliskim działaczem sportowym i społecznym. W tym okresie działał w organach powiatowych i wojewódzkich. Był głównym pomysłodawcą i inicjatorem kaliskich sztafet oraz organizatorem kaliskich etapów Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Od 1994 roku szczególnie aktywnie działał na rzecz kolarstwa. Postawa Pana Bronisława Krakusa może być wzorem dla wszystkich pokoleń naszego powiatu. Doceniono jego osobisty wkład w rozwój sportu na terenie powiatu, jego działalność charytatywną oraz promocję powiatu kaliskiego podczas wielu imprez rangi ogólnokrajowej.

Życiorys Bronisława Krakusa (opracowanie własne Pana Bronisława Krakusa)

Data i miejsce urodzenia: 19 marzec 1943 r., Tłokinia Kościelna
Imiona Rodziców: Władysław, Helena z domu Marciniak
Narodowość: Polska
Obywatelstwo: Polskie
Wykształcenie: średnie techniczne

PRZEBIEG PRACY ZAWODOWEJ

Po ukończeniu szkoły podstawowej w Tłokini (1956) i Technikum Samochodowego w Kaliszu (1962) podchorąży w Technicznej Oficerskiej Szkole Wojsk Lotniczych w Oleśnicy. W latach 1962-1963 dalszy przebieg służby wojskowej.
J.W. 2563 Jarocin - dyspozytor (1963-1964) przeniesiony do rezerwy 28.09.1964 ze stopniem wojskowym kapral rezerwy (książeczka wojskowa F 565674 WKR Kalisz 20.09.1962).
1964-1965 - Kaliskie Zakłądy Koncentratów Spożywczych Winiary; mechanik - staż pracy
1965-1971 - Powiatowy Związek Kółek i Org. Rolniczych w Kaliszu - Instruktor Mechanizacji, po ukończeniu kursu Inspekcji Pracy we Wrocławiu Społeczny Inspektor Pracy branży rolniczej na powiat kaliski
1971-1975 - Powiatowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Kaliszu - Przewodniczący
1975-1976 - Wojewódzkie Zrzeszenie w Kaliszu - Prezes
1976-1982 - Klub Sportowy "Calisia" - Kierownik Obiektów i Sekcji Piłki Siatkowej
1982-1991 - Spółdzielnia "Prosna" Kalisz - Kierownik działu
1991-1994 - Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kaliszu - Dyrektor

PRZEBIEG DZIAŁALNOŚCI SPOŁECZNEJ I SPORTOWEJ

1957-1962 - Sekretarz koła LZS w Tłokini, zawodnik sekcji piłki nożnej i piłki siatkowej oraz kolarskiej. Pilot wyścigów kolarskich i ich współorganizator, organizator turystyki motorowej i kolarskiej.

1960 - po szkoleniu w Aeroklubie Ostrowskim licencja pilota szybowcowego III klasy. 3 skoki spadochronowe do licencji skoczka spadochronowego. Lotnisko Michałków k/Ostrowa Wlkp.

1962 - 1964 - siatkarz WKS "Oleśniczanka" i KS "Victoria" Jarocin.

1959 - po raz pierwszy w Komitecie Organizacyjnym Wyścigu Dookoła Polski etapu kaliskiego, od tego roku i po zmianie nazwy uczestnictwo we wszystkich komitetach organizacyjnych etapów Tour de Pologne w Kaliszu.

1967-1971 Sekretarz Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS (społecznie). Pełnomocnik Rady Głównej LZS do organizacji Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Kaliszu - pierwszy Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia LZS w Kaliszu, po roku rezygnuje z prezesury bo realia tego okresu nie odpowiadały stylowi jego pracy.

Organizator Finału Województwa Poznańskiego, zawodów motorowych "O Złoty Kask" w Tłokini oraz Kierownik Biura Finału Centralnego tych zawodów rozgrywanych w Błażejewku. Wielokrotny kierownik kaliskiej reprezentacji na Ogólnopolskich Zlotach Kolarskich. Uczestnik Festiwalu 25-lecia Ludowych Zespołów Sportowych w Krakowie, Kierownik reprezentacji województwa kaliskiego na Olimpiadzie Zrzeszenia LZS z okazji Dożynek Centralnych w Koszalinie. Zawodnik na wiejskiej Olimpiadzie w Montrealu (dzielnica Mogilna) podczas trwania Igrzysk Olimpijskich w Montrealu (dzielnica Mogilna) podczas trwania Igrzysk Olimpijskich w Montrealu.

1975 r. - Pełnomocnik Biura Imprez Sportowych COS Warszawa na kaliski etap Wyścigu Pokoju i na etap jazdy na czas Stawiszyn-Konin. Dyrektoriat Wyścigu i sprawozdający medialni etapy kaliskie uznają za najlepsze w Polsce, co wiąże się z przyznaniem nagrody odbieranej w Warszawie.
Dyrektor Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski zrzeszenia LZS rozgrywanych na stadionie SKS "Calisia" w Kaliszu. W tym samym roku rezygnacja z pełnienia funkcji Prezesa RW LZS i rozpoczęcie pracy w SKS "Start-Calisia" Kalisz - Kierownik Sekcji Piłki Siatkowej i zarazem Kierownik II ligowego zespołu męskiej piłki siatkowej. Podczas pracy w "Calisii" wielokrotnie Kierownik Techniczny zawodów I i II ligi lekkoatletycznej. Współorganizator międzynarodowego meczu piłkarskiego drugich reprezentacji narodowych Polska -NRD oraz piłkarskiego finału Pucharu Polski na stadionie w Kaliszu "Legia" Warszawa - "Pogoń" Szczecin.
Wielokrotny współorganizator zawodów i spartakiad specjalnych dla inwalidów i dzieci specjalnej troski.

1982-1991 - Prezes Koła Sportowego Spółdz. "Prosna" w Kaliszu

1982-1997 - Współorganizator Supermaratonu "Calisia", autor zmiany trasy biegu na 2 rundy po 50 km i lokalizacji mety biegu na Rynku Głównym (w poprzednich biegach metę lokalizowano na stadionie "Calisii" i biegano jedną rundę - 100 kilometrową).

1990 - do śmierci współuczestnictwo w organizacji wyścigów kolarskich "Po ziemi kaliskiej i konińskiej", po zmianie nazwy "Szlakiem Bursztynowym". Wielokrotny Dyrektor tych imprez.

1994 - inicjator założenia MUKS "Peleton" Tłokinia - Sekretarz Klubu i trener w latach 1994-2000, pierwszy wychowawca medalistów Mistrzostw Polski - Dawida Łakomniaka, Józefa Rektora i Błażeja Macniaka.

Od 1995 r. - wielokrotny Dyrektor kolarskich Mistrzostw Polski Juniorów i Wyścigów Młodości.

1996 - Dyrektor Klasyku Kolarskiej Jesieni dla seniorów z udziałem reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Kolumbii.

1997 - inicjator i Dyrektor Regionalnych zawodów w kolarstwie górskim "Family Cup" rozgrywanych w Nędzerzewie, 1997-1998 Mistrzostw Polski Centralnej, od 2000 Mistrzostw Wielkopolski i Lubuskiego oraz Ostatniej Szansy dla całej Polski.

1999 - w 100-lecie pierwszego w Polsce Wyścigu Objazdowego Królestwa Polskiego inicjator objazdu gragmentu historycznej trasy ze Zgierza do Opatówka odbytego z zachowaniem ówczesnych zasad. Postanowiono kontynuować ten pomysł i z okazji Dożynek Powiatowych co roku dokonywać objazdu powiatu. I Objazd nastąpił w 2000 r. ze startem i metą w Koźminku. Później kolejno co roku w innej gminie. Objazdy kontynuowane są do chwili obecnej.

2000 - współinicjator powołania Sportowo-Rekreacyjnego Stowarzyszenia Powiatu Kaliskiego. Pierwszy jego Sekretarz w 2001 r.

2001 - Organizator Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieżowej w kolarstwie górskim i Mistrzostw Polski Juniorów w Nędzerzewie.
Swe pierwsze starty na kolarskich zawodach "Family Cup" w Nędzerzewie z powodzeniem rozpoczyna późniejsza Mistrzyni Polski, Europy i Świata, Olimpijka z Pekinu Aleksandra Dawidowicz.

Od 2001 r. -  Inicjator i uczestnik "Wielkoorkiestrowych Sztafet Cyklistów do Warszawy na Finały WOŚP Jurka Owsiaka" i "Woodstockowych Sztafet Cyklistów na Przystanek Woodstock".

1998-2002 - Radny Gminy Opatówek z okręgu Tłokini Kościelnej.

2001 - Rozpoczyna Kaliski Sprawdzian Kolarski dla chłopców z klas IV i V szkół podstawowych (rolka, tor, szosa).
Do tej pory uczestniczyło w nich ponad 3000 dzieci. Przeprowadził cztery sprawdziany w szkołach miasta Kalisza i dwa w szkołach powiatu kaliskiego. Wielu uczestników sprawdzianu objęto profesjonalnym szkoleniem w KTK Kalisz. Najlepsi z nich zdobyli tytuły Mistrzów Polski, a Karol Kasprzyk ze SP nr 3 tytuł Wicemistrza Świata.

W latach 2002-2005 Sekretarz Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, po tym członek Komisji Rewizyjnej tego kolarskiego klubu.

W 2006 r. - współpracując z Fundacją WOŚP koordynuje w okręgu kaliskim szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy "Ratujemy i Uczymy Ratować". Przeszkolono 107 nauczycieli z 76 szkół podstawowych miasta i powiatu kaliskiego. Nauczyciele będą szkolić dzieci w swoich szkołach.

Opracował monografię początków kolarstwa w Kaliszu od 1892 r. do rozwiązania Kaliskiego Towarzystwa Cyklistów w 1912 r.

W 2006 r. - w Kostrzynie n/Odrą dla uczestników Przystanku Woodstock organizuje na rolkach kolarskich pierwsze zawody "Bicycle Party" które były organizowane co roku.

W 2007 r. po uzyskaniu zgody Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szkołach podstawowych miasta Kalisza i powiatu kaliskiego inicjuje kwesty na rzecz Fundacji pod nazwą "Dzieci Dzieciom". Od tej pory takie kwesty są kontynuowane co roku, a Fundacja na kaliski wzór od 2011 r. organizuje tzw. "Imprezy Zamknięte". Do tej pory z kaliskich zbiórek od dzieci na konto Fundacji wpłynęła kwota 266 696.21 zł., obsługę bankową kwest sprawuje Bank Spółdzielczy Ziemi Kaliskiej. Co roku kwestuje ponad 30 szkół i ponad 100 Wolontariuszy.

W uznaniu zasług Fundacja przyznała kaliskiej sztafecie cyklistów medale 10-15-20 lecia WOŚP.

W 2008 r. w ramach Olimpiady Woodstockowej kieruje konkurencją kolarską na Woodstocku w Kostrzynie nad Odrą.

Od 2009 r. dyryguje sportowo samorządowcami powiatu kaliskiego w ramach rowerowych pielgrzymek na Jasną Górę do Częstochowy. Wójtowie gmin zapowiadają następne wyjazdy - są kontynuowane do chwili obecnej.

Od 2010 r. zmieniono charakter zawodów na rolce kolarskiej w powiecie. W czasie I etapu uczestnicy sprawdzianu walczą o Mistrzostwo Gmin. Drugi etap to już prawdziwa jazda indywidualna na czas o Puchar Starosty Kaliskiego. Do rywalizacji włączono dziewczęta, a z tej rywalizacji Mistrzyni Gminy Opatówek Klaudia Bielawska z ZS w Rajsku i Mistrz Gminy Koźminek Dawid Łączkiewicz z ZS w Koźminku już jako zawodnicy UKS "Koźminianka" w Kielcach wywalczyli tytuły Amatorskich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim, a ostatnio w zakończonej rywalizacji 2011 r. oboje są zwycięzcami Pucharu Polski.

W 2011 r. w 100-letnią rocznicę pierwszego meczu piłkarskiego w Kaliszu na terenie boisk sportowych przy szkole podstawowej nr 12 (ul. Długosza) organizuje "Mecz 100-lecia" z udziałem zespołów szkół podstawowych nr 17 i 12 pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza.

W 2012 roku - na 100-lecie pierwszego przelotu nad Kaliszem (30 maja 1912 r.) aeroplanu pioniera polskiego lotnictwa Hrabiego Scipo del Campo organizuje przelot 7 kaliskich paralotniarzy nad miastem po historycznej trasie.

MEDALE, ODZNACZENIA, WYRÓŻNIENIA

1966 - Brązowa odznaka LZS
1967 - Srebrna odznaka LZS
1967 - Zasłużony Działacz Zrzeszenia LZS
1969 - Złota odznaka LZS
1970 - Zasłużony Działacz Zrzeszenia LZS
1971 - Brązowa Odznaka Honorowa PZMot
1973 - Srebrny Honorowy Dysk WKKFiT Poznań
1981 - Srebrne Odznaczenie ZSSP "Start"
1984 - Medal 40-Lecia Polski Ludowej
1985 - Srebrna Honorowa Odznaka WKKFiT Kalisz
1988 - Złote Honorowe Odznaczenie WKKFiT Kalisz
1992 - Złote Odznaczenie za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego
1996 - Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej
2000 - Laureat Złotej Dziesiątki konkursu Kaliszanin Roku
2004 - tytuł najlepszego działacza sportowego Powiatu Kaliskiego
2005 - Jubileuszowe wyróżnienie redakcji "Sportowy Styl" za organizację X edycji Amatorskich Mistrzostw Polski w kolarstwie górskim dla Wielkopolski i Lubuskiego
2005 - Wyróżnienie Burmistrza Wieruszowa za wieloletnią współpracę z Samorządem Wieruszowa
2006 - 2 czerwca w Solcu Wielkopolskim, Medal Pamiątkowy "60 lat 1946-2006 Ludowe Zespoły Sportowe"
2008-2011 - wyróżnienia Starosty Kaliskiego "w uznaniu zasług za rozwój sportu w powiecie kaliskim"
2012 - Medal "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego"
2015 - Złota odznaka "Za Zasługi dla Sportu" przyznana przez Ministra Sportu i Turystyki
2017 - Tytuł aktywnego seniora - Viva Wielkopolski Senior przyznany przez Urząd Marszałkowski