II weekend na Szlaku Piastowskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 kwietnia 2017

W dniach 5 - 7 maja zaplanowano tegoroczną edycję "Weekendu na Szlaku Piastowskim", podczas którego można będzie skorzystać z wielu specjalnie przygotowanych atrakcji w tym m.in. koncertów, wyciceczek z przewodnikiem, warsztatów czy inscenizacji. Wszystkie obiekty Szlaku Piastowskiego zjednoczyły się organizując święto szlaku, które tym razem poświęcone będzie życiu codziennemu w piastowskim grodzie.

Włączając się do akcji Powiat Kaliski wspólnie z Miastem Konin organizuje rajd rowerowy na Szlaku Piastowskim z Kalisza do Jarantowa. Rajd odbędzie się w sobotę, 6 maja a zapisać się można w Wydziale Promocji, Informacji  i Obsługi Rady Starostwa Powiatowego w Kaliszu, tel. 62 50 14 306.

Szlak Piastowski to jeden z najpopularniejszych szlaków wiodący do miejsc związanych z okresem tworzenia się państwowości polskiej i okresem piastowskim przebiegający przez województwo wielkopolskie oraz kujawsko – pomorskie. Jako określenie trasy turystycznej nazwa Szlak Piastowski po raz pierwszy pojawiła się w 1938 roku w publikacji „Przewodnik po Wielkopolsce” autorstwa Jana Kilarskiego. Początkowo wiodła ona z Poznania przez Gniezno, Mogilno, Kruszwicę do Inowrocławia. U podstaw stworzenia trasy wycieczkowej znanej jako Szlak Piastowski stanęła wiedza historyczna i świadomość, że to właśnie na tych terenach powstawały zręby państwowości polskiej. W 2011 roku zawiązała się inicjatywa mająca na celu uporządkowanie obiektów na Szlaku Piastowskim – silniejsze zwrócenie uwagi na jego historyczność, na podkreślenie i zaakcentowanie tych obiektów, które rzeczywiście mają związek z Piastami, które powstały z ich bezpośredniej inicjatywy lub w okresie ich intensywniej działalności na obszarze funkcjonowania państwa Piastów. 

Na Szlaku Piastowskim znajduje się na niej ponad 20 miejscowości jak Poznań, Gniezno, Kruszwica, Inowrocław czy Kalisz i około 50 obiektów m.in. Ostrów Lednicki czy Biskupin. Szlak podzielony jest na dwie części: trasę wschód-zachód i trasę północ-południe, które mają odzwierciedlać drogę pierwszych Piastów pomiędzy najważniejszymi grodami.

Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest na stronie: www.szlakpiastowski.pl

 

Info: M. Wolarz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie