Wizyta członków Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej na ziemi opolskiej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 maja 2017

11 maja członkowie Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej spotkali się z władzami powiatu strzeleckiego. Spotkanie dotyczyło funkcjonowania związku „Jedź z nami” powołanego do organizacji transportu publicznego w tym powiecie. W spotkaniu uczestniczył wicestarosta kaliski Jan Adam Kłysz, prezydent miasta Kalisza Grzegorza Sapiński oraz burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu kaliskiego.

Samorządowcy z Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej spotkali się z Wicestarostą Strzeleckim Januszem Żyłką, Przewodniczącym Rady Powiatu Strzeleckiego Stanisławem Krawcem, Sekretarzem Powiatu Strzeleckiego Eweliną Jelito oraz prezesem PKS SA Strzelce Opolskie Jackiem Królem.

Z inicjatywą spotkania wyszli włodarze Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej z Wielkopolski, którzy chcieli zapoznać się z zasadami funkcjonowania związku oraz jego perspektywami na rozwój. Podczas spotkania omówiono również funkcjonowanie służby zdrowia oraz działanie samorządów gminnych i powiatowych.

 

- Jesteśmy zadowoleni z wizyty odbytej na terenie aglomeracji opolskiej. Konstruktywne rozmowy odbyły się w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Opolskich. Aglomeracja opolska jest porównywalna pod względem wielkości do naszej AKO. Realizują natomiast nieco inne projekty unijne, zgodne z uchwaloną dla tej aglomeracji strategią. Poznaliśmy Biuro AKO metody i sposoby działania oraz problemy z jakimi ta aglomeracja  się boryka. Wymiana tych doświadczeń pozwoliła na porównanie się z oceną, własnych, podejmowanych przez AKO działań. W Strzelcach Opolskich mieliśmy okazję poznać sposób rozwiązania  problemów transportu zbiorowego na terenie powiatu strzeleckiego. Powstał tam związek celowy, którego zdaniem  jest zapewnienie obsługi mieszkańców w zakresie transportu osobowego. Dowiedzieliśmy się o kosztach funkcjonowania związku, jego finansowaniu, jak również nowych działaniach rozwojowych- podsumowuje wizytę samorządowców wicestarosta kaliski Jan Adam Kłysz.

 

 „Jedź z nami” to pierwszy w kraju Związek Celowy Powiatowo-Gminny, realizujący zadanie z zakresu publicznego transportu zbiorowego. Operatorem, któremu powierzono usługi przewozowe jest PKS SA w Strzelcach Opolskich. Związek działa dzięki współpracy ośmiu samorządów – Powiatu Strzeleckiego i siedmiu gmin.

 

 

Tekst: W. Przybylska

Fot: Starostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie