Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Akcja rozwieszania budek lęgowych na terenie AKO- Tajemnice przyrody Wielkopolski

Akcje rozwieszania budek lęgowych na terenie Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej dziś ruszyła i potrwa do 15 listopada. Akcja realizowana jest pod patronatem Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala w ramach projektu Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek” realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. Dziś odbyła się inauguracja akcji w Leśnym Centrum „Las Winiarski” w Kaliszu.

Projekt „DZIAŁANIA EDUKACYJNE UPOWSZECHNIAJĄCE ZACHOWANIA PRZYJAZNE ŚRODOWISKU pn. „TAJEMNICE PRZYRODY WIELKOPOLSKI” NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO-KONKURSY, PUBLIKACJA I AKCJA ROZWIESZANIA BUDEK dofinansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu  http://www.wfosgw.poznan.pl/

 

 

W ramach akcji leśnicy z nadleśnictw z Kalisza, Grodźca, Gołuchowa i Taczanowa przeprowadzają lekcję przyrody o ochronie ptaków, uczą jak montować budki lęgowe, gdzie najlepiej je wieszać i jakim gatunkom one służą. W ramach tegorocznej akcji montowane są budki lęgowe dla ptaków wg. Sokołowskiego typ A czyli taki ze średnicą otworu wlotowego: 33 mm, które przeznaczone są na mniejszych ptaków takich jak kowalik, sikory bogatki, sikory modrej, sikory ubogiej, sikory sosnówki, muchołówki małej, wróbli, mazurka.

Drugi rodzaj budek, który trafia do wielkopolskich lasów w ramach akcji, to budka lęgowa dla ptaków typ B, o średnicy otworu wlotowego: 45 mm. Przeznaczone są dla ptaków dzięcioła, dudka, kretogłowa, szpaka sikory, sóweczki, mazurka.

-Należy pamiętać, że budki lęgowe nie zastąpią naturalnych dziupli lęgowych. Są one jednak koniecznością w miejscach, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich ilość jest niewystarczająca. Widać, że są one zasiedlane, często mieszkają w nich oprócz ptaków również pszczoły, trzmiele czy myszy – mówi Mirosław Niczyporuk, zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kalisz.

-Każda akcja budujące w dzieciach zachowania proekologiczne jest warta wsparcia, dlatego starosta kaliski Krzysztof Nosal objął patronatem te wydarzenia, a młodzi mieszkańcy naszego powiatu będą mieli ciekawą lekcję przyrody i postaw proekologicznych- mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

-W ramach akcji rozwieszonych zostanie 150 budek lęgowych. To już trzeci rok akcji, która doskonale sprawdza się w terenie, bo dzieci otrzymują praktyczną lekcję przyrody. W 2015 roku rozwiesiliśmy na terenie Wielkopolski 150 budek lęgowych, w 2016 roku kolejnych 100 budek i w tym roku do lasów, ogrodów i parków trafi kolejne 150 budek lęgowych, by promować pozytywne zachowania związane z ochroną środowiska- mówi Wioletta Przybylska prezes Stowarzyszenia, dyrektor Wydziału Promocji Informcji i Obsługi Rady.

Prof. Jan Sokołowski opracował kilka podstawowych typów budek lęgowych zaprojektowanych dla poszczególnych gatunków ptaków. Modele te ogólnie się przyjęły i stały się bardzo powszechne ze względu na ich prostotę i uniwersalność.

Budka musi posiadać ruchomą, otwieraną część, tak aby istniała możliwość oczyszczenia gniazda. I tego ucząc również leśnicy wszystkie dzieci.

W ramach projektu wydrukowany również został album „Tajemnice przyrody Wielkopolski” w którym umieszczone zostaną zdjęcia fauny i flory lasów Wielkopolski wykonane przez uczestników konkursu fotograficznego. To będzie już szósty wydawany przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej jako efekt konkursów fotograficznych o tematyce przyrodniczej.  Do tej pory Stowarzyszenia wydało albumy pn. „Skarby Wielkopolski, „Ukryte bogactwo rezerwatów przyrody”, „Cuda Natury w Wielkopolsce” „Wielkopolska z lotu ptaka”  oraz „Bogactwo lasów Wielkopolski”.

Drugi konkurs jaki został zorganizowany w ramach projektu to „Dbajmy o przyrodę Wielkopolski” i polegał na organizacji zbiórek jak największej liczby kasztanów i żołędzi dla zwierzyny leśnej. Kasztany i żołędzie są przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków: sójek i bażantów. Są bogate w witaminy i substancje odżywcze, dlatego wykorzystywane są do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu  w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłoby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki pogodowe w trakcie tej pory roku.

Z kolei przy Szkole Podstawowej w Nowym Nakwasinie w Gminie Koźminek punktu edukacyjnego skierowanego głównie dla dzieci i młodzieży, składającego się z 5 elementów edukacyjnych  prezentujących m.in. tropy zwierząt, przekroje drzew czy zachowania przyjazne środowisku dotyczące dokarmiania zwierząt.

Lista placówek biorących udział w akcji rozwieszania budek w ramach projektu pn.  „Działania edukacyjne upowszechniające zachowania przyjazne środowisku pn. „Tajemnice przyrody Wielkopolski” na terenie Województwa Wielkopolskiego – konkursy, publikacja i akcja rozwieszania budek”

9.11.2017 r.

godz. 10:00 - Zespół Szkół w Jankowie Pierwszy, Janków Pierwszy 78, 62-814 Blizanów

(las w m. Korab w Gminie Blizanów ) - Koło Łowieckie nr 33 „Wrzos" w Brudzewie
godz. 12:30 - Niepubliczne Przedszkole „Zielone Łąki"w Kaliszu, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 19a, 62-800 Kalisz
(Leśne Centrum „Las Winiarski" w Kaliszu) – Nadleśnictwo Kalisz w Szałe

10.11.2017 r.

godz. 12:00 - Zespół Szkół w Stawiszynie, Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola, ul. Szkolna 8, 62-820 Stawiszyn,

Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku, Zbiersk-Cukrownia 144,

(las w m. Nowy Kiączyn w Gminie Stawiszyn)- Nadleśnictwo Grodziec

13.11.2017 r.

godz. 10 :00 - Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach, ul. Gen. J. Hallera ,63-460 Nowe Skalmierzyce

Nadleśnictwo Taczanów

14.11.2017 r.

godz. 11:30 - Szkoła Podstawowa nr 12, 62-800 Kalisz, ul. Jana Długosza 14

Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego, ul. Szkolna 3, 62-860 Opatówek
(Leśne Centrum „Las Winiarski" w Kaliszu) - Nadleśnictwo Kalisz z siedzibą w Szałe - Natalia Zefert

godz. 12:30 - Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego, w Opatówku,

Filia w Sierzchowie, Sierzchów 33, 62-860 Opatówek

15.11.2017 r.

 godz. 10:30- Szkoła Podstawowa nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Kaliszu

(Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie )

 

Tekst: W. Przybylska

Foto: I. Wałęsiak