Potrzebne artykuły medyczne dla Mołdawii

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 grudnia 2017

Kolejną zbiórkę w ramach pomocy dla Mołdawii organizuje Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Tym razem potrzebne są środki medyczne typu: jednorazowe strzykawki, igły, środki opatrunkowe, środki dezynfekcji. Jeśli ktoś chce wesprzeć akcje to zbiórka potrwa do 15 grudnia 2017 roku. Konwój z darami z powiatu kaliskiego wyruszy w połowie stycznia 2018 roku.

 Środki medyczne potrzebne są do punku medycznego w Swobodzie Raszków w Nadniestrzu w Mołdawii, gdzie mieszkańcy sami zorganizowali sobie coś w rodzaju przychodni, żeby mogli dojeżdżać do nich lekarze.

 Swoboda Raszków znajduje się  w Rejonie Kamionka. Ok 80 km od tej miejscowości kończyła się południowo - wschodnia granica Polski przed zaborami. Tradycje polskości kultywowane są tam do dziś. Język polski przekazywany przez najstarszych członków rodziny dla kolejnych pokoleń nie zanikł do dziś, a często dziadkowie przekazywali go swoim wnukom ucząc modlitwy „Ojcze nasz..”

Nie brakuje tam opuszczonych domów, starszych ludzi, ale i szczęśliwych dzieci, które skupiają się przez kilka pierwszych lat swojego życia tylko  wokół parafii, przedszkola, szkoły i domu kultury. Wyjazd dla nich do miejscowości oddalonej ok 50 km jest już pewną barierą.

W Swobodzie Raszków działa Punkt Medyczny, gdzie przyjeżdżają specjaliści z większych miejscowości, by leczyć chorych. Jednak braki w sprzęcie medycznym są ogromne, w zasadzie tego co tam jest trudno nazwać wyposażeniem medycznym, które znamy z polskich przychodni, nie ma łóżka ginekologicznego, sprzętu do sterylizowania narzędzi medycznych, bo się popsuł. Nie ma też jednorazowych narzędzi, strzykawek. Są strzykawki szklane, więc wszystko musi być oddawane do sterylizacji. Pielęgniarki radzą sobie tymczasowo i wożą brudne narzędzia do innej miejscowości.

Dlatego Starostwo Powiatowe w Kaliszu organizuje kolejną pomoc dla tej miejscowości i prosi wszystkich mieszkańców Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej o pomoc. W połowie stycznia dzięki pomocy firmy rodzinnej OstSped z Kalisza i firmy rodzinnej Państwa Doroty i Eugeniusza Stępniów z Brzezin zorganizowany zostanie  transport z darami.

OstSped to firma rodzinna założona w 1992 roku, w Kaliszu, która obecnie jest jedną z wiodących i prężnych firm logistycznych Wielkopolsce.  

Organizacją zbiórki zajmuje się Wydział Promocji Informacji Obsługi Rady. W razie pytań prosimy o kontakt z dyrektorem wydziału Wiolettą Przybylską  tel. 62 50 14 303.

Akcje wspiera Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.

  

Tekst/ Foto:  W.Przybylska

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie