Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Rekordowy budżet Powiatu Kaliskiego oraz Program powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości tematami konferencji prasowej

O jednomyślnym przyjęciu rekordowego budżetu Powiatu Kaliskiego na 2018 rok oraz o imprezach kulturalnych i sportowych towarzyszących obchodom z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Kaliszu.

W konferencji prasowej udział wzięli Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Grzegorz Sapiński Prezydent Kalisza, prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz Dziekan WPA UAM, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak Prodziekan WPA UAM, Justyna Urbaniak Burmistrz Stawiszyna, Mariusz Chojnacki Wójt Gminy Ceków Kolonia, Józef Podłużny Wójt Gminy Godziesze Wielkie oraz Andrzej Miklas Wójt Gminy Koźminek.

Już na samym wstępie Starosta Kaliski Krzysztof Nosal podkreślał, że ten rok jest wyjątkowy nie tylko dla mieszkańców powiatu kaliskiego, ale także i dla całego naszego narodu. Wszystko za sprawą przypadających na ten rok jubileuszowych obchodów 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rok 2018 jest rokiem szczególnego jubileuszu – 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcemy o tym mówić bardzo dużo przez cały rok, także po to by przedstawiciele młodszego pokolenia zauważyli to historyczne wydarzenie i zapamiętali – mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Przełom 2017 i 2018 roku upłynął pod znakiem przyjęcia budżetu powiatu kaliskiego, który okazał się wyjątkowy pod różnymi względami. 80 milionów złotych po stronie dochodów i ponad 91 milionów zł wydatków, a przy tym rekordowa pula 50 milionów złotych przeznaczonych na inwestycje to wywołujące wrażenie liczby, które opisują budżet uchwalony na 2018 rok. Warto podkreślić, że o takim kształcie finansów radni zadecydowali jednomyślnie. - To kolejny budżet powiatu kaliskiego, który został przyjęty jednogłośnie.

Moim celem na tę kadencję jest to, żeby Rada Powiatu mówiła jednym głosem i bardzo się cieszę, że głosowania nad budżetem w tej kadencji wypadają "koncertowo". Mamy dużo powodów do radości, bo tegoroczny budżet jest rekordowy jeśli chodzi o liczby. W porównaniu do roku 2015 poziom dochodów zwiększył się aż o 92 procent. Wzrosły również zdecydowanie dochody ze środków europejskich – podsumował Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak.

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal omówił także planowane w 2018 roku inwestycje drogowe: przebudowę drogi powiatowej nr 4630 P w miejscowościach Żydów, Borek, Chełmce i Porwity, drogi powiatowej nr 4627 P w Wolicy, a także przebudowę drogi powiatowej nr 4595 P Morawin – Szadek. 

W zasadzie w powiecie kaliskim jeżeli chodzi o inwestycje drogowe robimy je tylko w partnerstwie. Dlatego też chciałbym podziękować zarówno szefom samorządów jak i radnym za to, że tak duże pieniądze na te zadania zabezpieczają – stwierdził starosta kaliski, Krzysztof Nosal.

Tegoroczne działania na terenie powiatu będą jednak zdecydowanie szersze i dotkną również innych obszarów. Ponad 4 miliony złotych zostaną przeznaczone na projekt dotyczący zabezpiecznia budynku Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku i adaptacje jego zachodniego skrzydła na cele kulturalne. W Zespole Szkół im. Stanisława Mikołajczyka dojdzie do przebudowy budynku szkolnego na pracownie praktycznej nauki zawodu oraz dobudowane zostanie zaplecze socjalne i kotłownia, placówka wzbogaci się także o szklarnię dydatktyczną i plac manewrowy do nauki jazdy. Warto wspomnieć, że wspomniane przedsięwzięcia dofinansowane będą w dużej mierze ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. "Aglomeracja Kalisko-Ostrowska przyjazna rowerzystom. Budowa ścieżek rowerowych" to z kolei projekt realizowany przez Powiat Kaliski wraz z Powiatem Pleszewskim, Miastem Kalisz, Gminą Blizanów i Gminą Opatówek. Na ten cel przeznaczono niespełna 12 milionów złotych. Wśród zaplanowanych na 2018 rok znalazł się również projekt związany z modernizacją energetyczną obiektów użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Współpraca partnerska Powiatu Kaliskiego z gminami: Brzeziny, Godziesze, Wielkie, Lisków, Opatówek i Szczytniki przyniesie również efekt w postaci zrealizowania projektu w zakresie termomodernizacji 17 obiektów użyteczności publicznej. Oprócz wspomnianych przedsięwzięć Powiat Kaliski we współpracy z gminami zgłosił do dofinansowania jeszcze kilka istotnych projektów, które obecnie są na etapie oceny: "EkoEnergia dla Powiatu Kaliskiego", "Ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Powiatu Kaliskiego", "Zawodowa młodzież" i "Zawodowcy 25+".

 Istotnym elementem konferencji prasowej było przedstawienie programu powiatowych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów odbędzie się 12 koncertów patriotycznych pn."Artyści dla niepodległości". Będzie to projekt realizowany we współpracy z Wydziałem Artystyczno – Pedagogicznym  UAM w Kaliszu. Celem realizacji przedsięwzięcia jest upowszechnianie kultury muzycznej, popularyzacja różnych dziedzin sztuki, zaspokajanie potrzeb kulturalnych mieszkańców powiatu kaliskiego a także  promocja dorobku artystycznego kaliskiej uczelni. Repertuar koncertów zostanie specjalnie dobrany przez wykonawców i będzie ściśle związany z charakterem patriotycznym projektu. W 12 koncertach wezmą udział m.in. Chór Kameralny WPA UAM, Zespół wykonawców muzyki operowej, operetkowej i pieśniowej WPA UAM, Zespół wykonawców Tryptyku Rzymskiego WPA UAM. Koncertom będą towarzyszyły wystawy grafik z cyklu „Graficzny ślad na 100 lat UAM”, oraz wystawa historyczna pn. „Drogi do niepodległości”.

Podczas konferencji podpisano deklarację współpracy przy realizacji projektu "Artyści dla niepodległości" pomiędzy Powiatem Kaliskim i Wydziałem Artystyczno-Pedagogicznym Uniwerystetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Z radością przyjęliśmy zaproszenie do współpracy. Większość naszych studentów i pracowników to przede wszystkim mieszkańcy Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej i Powiatu Kaliskiego, a więc wiemy dla kogo to robimy – mówił Piotr Łuszczykiewicz, Dziekan WPA UAM.

Prodziekan WPA UAM Maciej Guźniczak omówił ideę wspólnego logo obchodów, którym jest przecięta biało-czerwoną flagą liczba 100, pod którą znajduje się informacja o historycznym odzyskaniu niepodległości i partnerstwie w ramach Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

Chcemy, aby młode osoby, przedużały tę historyczną pamięć. Dlatego będziemy m.in. przedstawiać prace dotykające tej ważnej tematyki wykonane przez naszych uzdolnionych plastycznie studentów – dodał Maciej Guźniczak.

Do historycznych wydarzeń i bogatego planu imprez uświetniających jubileuszowe obchody odniósł się także obecny podczas konferencji Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński. - W tym roku odbywa się mnóstwo imprez organizowanych w naszym regionie, które uświetniają jubileusz odzyskania niepodległości. Szczególnie podczas kulminacji przypadającej na 11 listopada. W tym dniu będzie tyle propozycji, że gdy wyjdziemy rano to pewnie wrócimy w nocy. Bardzo się cieszę, że Pan Starosta wyszedł z inicjatywą współpracy podczas jubileuszowych obchodów całej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. To pokazuje, że włodarze potrafią dochodzić do konsensusu i dzięki temu to Prosna będzie z czasem na pewno nas coraz mocniej łączyć, a nie dzielić – powiedział Grzegorz Sapiński.

W roku jubileuszu nie zabraknie również imprez sportowych – planowana jest organizacja 4 biegów w ramach "Grand Prix Ziemi Kaliskiej". Organizowane w ramach Grand Prix Ziemi Kaliskiej będą Biegi uliczne Wiosna Cekowska w dniu 21 kwietnia 2018 r. (dystans 5 km), Bieg Stawiszyn 5/10/15 w dniu 20 maja 2018 r. (na dystansach 5, 10, 15 km), III Cross Półmaraton Murowaniec w dniu 26 sierpnia 2018 r. (na dystansach 5, 10, 15, 21 km) oraz Bieg Niepodległości w Kaliszu w dniu 11 listopada. O wydarzeniach sportowych i organizowanych biegach mówili włodarze gmin: Ceków Kolonia, Stawiszyn i Koźminek. Klasyfikacja generalna zawodników zostanie utworzona na podstawie sumy czasów osiągniętych w 4 biegach danego zawodnika.  Charakterystyczny jest okolicznościowy medal dla uczestników Grand Prix, który składać się będzie z 4 części, tworzących jedną całość - mapę powiatu kaliskiego.

Wiele wydarzeń zaplanowanych zostało na dzień 11 listopada, jak poinformował Starosta Kaliski uroczystości rozpocznie inscenizacja historyczna w Ostrowie Kaliskim, gdzie przebiegała granica dwóch zaborów. Następnie w Bazylice św. Józefa odprawiona zostanie uroczysta msza św., po której rozpoczną się uroczystości na placu przed Starostwem Powiatowym – czyli dawnym Pałacem Gubernatora. W programie obchodów zaplanowano poświęcenie sztandaru Powiatu Kaliskiego oraz odsłonięcie pamiątkowego obelisku a także inscenizację historyczną związaną z odzyskaniem niepodległości - wyprowadzenie gubernatora i przejęcie władzy. Zwieńczeniem obchodów będzie koncert finałowy w wykonaniu artystów Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM, który odbędzie się w auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego.

Tekst: M. Marszałkowski/M. Wolarz

Foto: W. Przybylska