Dom Aniołów Stróżów powstał w Ostrowie Kaliskim

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
19 czerwca 2018

„Mamy dziś wielki finał naszej kilkuletniej współpracy. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie”- mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal podczas poświęcenia Placówki Opiekuńczo -Wychowawczej w Ostrowie Kaliskim, w gminie Brzeziny. W poniedziałek Biskup Kaliski Edward Janiak poświęcił obiekt, który oficjalnie funkcjonuje od września 2017 roku.

 

Placówka Opiekuńczo Wychowawcza nosi imię Aniołów Stróżów i jak wiele razy podkreślano podczas uroczystości poświęcenia, tę pomoc Aniołów czuwających czuje się nieustannie. Choć było wiele trudności, związanych z otwarciem obiektu, dostosowaniem się do nowych przepisów prawa, ostatecznie, przy współpracy Powiatu Kaliskiego, kaliskiej Caritas i dyrekcji Domu Dziecka udało się stworzyć miejsce pełne opieki, miłości i bezpieczeństwa. A właśnie tego najbardziej potrzebują dzieci, które często w trybie interwencyjnym trafiają do placówki. Aktualnie przebywa w niej 13. dzieci, w tym dwa rodzeństwa. Wiek dzieci jest rozległy bo od 13 miesięcy do kilkunastu lat. 

- Chcemy, by dzieci tutaj czuły się jak najlepiej. A dom zdobył zaufanie wielu osób, to decyduje o tym , że dzieci będą tam kierowane. Nad tym pracował cały zespół pracowników. Wyszliśmy jako jedyni na przeciw zbliżającym się ustawom, że w domach może być tylko 14 dzieci. Ze Starostą postaraliśmy się o to, by pierwszy taki dom powstał w powiecie- mówi ks. Jacek Andrzejewski dyrektor kaliskiej Caritas. 

Od początku działalności placówki minął rok szkolny.

-Historia domu ma już 10 lat. Wtedy rozwialiśmy z panem wójtem, żeby odkupić budynek po dawnej szkole. Ten dom zawsze gromadził życie kulturalne. Dziś na otwarciu mamy tu mieszkankę Ostrowa Kaliskiego, która kiedyś była przedszkolanką w tym budynku. Myślę, że to miejsce budzi wiele pozytywnych emocji. Najpierw kupiliśmy obiekt od Gminy Brzeziny, potem długie lata trwał remont z programów termomodernizacyjnych. Moim marzeniem było, aby tego typu dom prowadziła organizacja pozarządowa i Caritas, i dziękuję podjęcia się tego wyzwania. Ta radość jest tym większa, że to wszystko się spełniło– mówił Krzysztof Nosal Starosta Kaliski.

W Ostrowie Kaliskim czuje się domową atmosferę, a i społeczność lokalna jest bardzo zaangażowana w pomoc dzieciom. Miejsce gdzie znajduje się obiekt tez ma swój urok, bo jest to niemal dorzecze rzeki Prosny, a kiedyś w pobliżu ma powstać zbiornik Wielowieś Klasztorna.

W imieniu mieszkańców dziękował za wizytę w Ostrowie Kaliskim dziękował Jan Adam Kłysz wicestarosta kaliski, który również związany był z dawna podstawówką.

-Tutaj wiele pokoleń mieszkańców chodziło do szkoły i tutaj toczyło się życie kulturalne. W 1928 roku szkoła powstała na miejscu dawnego Kordonu Carskiego. To również miejsce historyczne dwóch granic. Budynek długo służył mieszkańcom. Dziękuję za opiekę Caritasowi. Dziękuję za tak niezwykłą wizytę Jego Ekscelencji Księdzu Biskupowi – podkreślał wicestarosta Jan Adam Kłysz.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy Ostrowa Kaliskiego, przedstawiciele koła gospodyń,  strażacy, byli pracownicy szkoły, radni gminni i powiatowi, sołtysi, duchowni. Wszyscy mieszkańcy Ostrowa Kaliskiego przybyli, by cieszyć się inwestycją, wielu z nich jest wolontariuszami w domu dziecka, pomagają w drobnych naprawach w domu.

- Wiele lat temu to w tym miejscu rozpoczynałem moją prace zawodową, mój pierwszy rok nauczania prowadziłem właśnie w tej szkole. Wspominam to ze wzruszeniem. Kiedy przestała tu funkcjonować Szkoła Podstawowa, rozpoczęliśmy rozmowy ze Starostą Kaliskim o przejęciu obiektu. Nie tak łatwo podjąć decyzje, by przejąć coś co było w ruinie. Było wiele rozmów, dzięki odwadze Starosty Kaliskiego budynek został kupiony przez powiat, a kilka lat później odzyskał swój blask.  90 tys. jaki gmina otrzymała ze sprzedaży obiektu, zostały przeznaczone na budowę drogi- szlaku wieluńskiego, którym co roku kroczą pielgrzymi na Jasna Górę- wspominał wójt Gminy Brzeziny Krzysztof Niedźwiedzki.

Nowa historia dawnej szkoły podstawowej zaczęła się zapisywać 1 września 2017 roku. Wtedy oficjalnie w obiekcie otwarto najpierw Interwencyjny Dom Dziecka, a później przekształcono go w Placówkę opiekuńczo -wychowawczą z miejscami interwencyjnymi.

- Dziękuje wszystkim za przybycie i opiekę. Rozpoczynaliśmy swoją działalność przygotowawcza w tym domu już w lipcu 2017 roku, kiedy przyjechaliśmy tu po raz pierwszy, żeby organizować prace, pierwszego wychowanka mieliśmy 13 listopada 2017. Aktualnie przebywa tu 13 dzieci, mamy wiele wskazań. Po drodze było wiele zawiłości i wiele doświadczeń nas spotkało. Życie codzienne przynosi wiele niespodzianek staramy się dzieciom zapewnić ciepło rodzinne i żeby ten czas był tu dobrze spędzony  – mówiła dyrektor placówki Marta Gałach.  

 

 W placówce w Ostrowie Kaliskim  już 13- ro  dzieci, i zostało tylko jedno miejsce interwencyjne. Zatem placówka działa już pełną parą i stanowi dom dla dzieci, które nie miały opieki i godnych warunków do rozwijania się w swoich rodzinach.

 

Tekst/ foto: W.Przybylska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie