Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 maja 2017

4 czerwca 2017 roku na terenie Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie będzie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, a mianowicie Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie. Gratka nie tylko dla miłośników zielonej energii, ale przede wszystkim rekreacyjna impreza dla całych rodzin, które pragną spędzić fantastyczną niedzielę pełną pozytywnej energii. Jednym zdaniem, każdy znajdzie tu dla siebie coś interesującego oraz miło i pożytecznie spędzi rodzinnie niedzielny czas.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Po pierwsze, już w okresie międzywojennym z inicjatywy dobrodzieja Liskowa, księdza Wacława Blizińskiego, powstała tu elektrownia-wiatrak. Po drugie, przy Zespole Szkół nr 1 w Liskowie z powodzeniem funkcjonuje jedyne w południowej Wielkopolsce Regionalne Centrum Informacyjno-Doradcze Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie, którego głównym celem jest edukacja ekologiczna społeczeństwa oraz promowanie i upowszechnianie technologii wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W związku z tym zorganizowano szereg konferencji naukowych: „Człowiek – Energia – Środowisko. Zrównoważona przyszłość energetyczna Powiatu Kaliskiego”, „Budownictwo energooszczędne”, „OZE dla przyszłości”, „Szanujemy energię i chronimy klimat”, warsztaty ekologiczne z nagrodami dla 200 uczniów szkół z powiatu kaliskiego i międzynarodowe forum „Odnawialne Źródła Energii w praktyce. Myśl globalnie, działaj lokalnie”. Szeroki zakres tematyczny konferencji o odnawialnych źródłach energii to rezultat nawiązania owocnej współpracy Regionalnego Centrum Informacyjno-Doradczego Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie z licznymi instytucjami, organizacjami oraz ekspertami zajmującymi się energetyką odnawialną w Polsce i Europie: Departamentem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wielkopolską Agencją Zarządzania Energią w Poznaniu, Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich w Kaliszu oraz partnerami z Holandii – Stowarzyszeniem 18/24 z Heerhugowaard – Miasta Słońca, w którym większość konsumowanej energii pochodzi z OZE. Wreszcie po trzecie, siedziba Regionalnego Centrum Doradczo-Informacyjnego Odnawialnych Źródeł Energii mieści się w nowocześnie odrestaurowanym historycznym budynku „Okrąglaku” i jest przykładem efektywnego zastosowania w praktyce OZE. Dzięki pozyskaniu środków finansowych z Funduszu Europejskiego Rozwoju Regionalnego w ramach działania 3.2 „Infrastruktura przyjazna środowisku” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 przeprowadzono kompleksową termomodernizację budynku i zmianę technologii kotłowni ogrzewającej budynki z węglowej na biomasę. Dodatkowo zainstalowano ogniwa fotowoltaiczne, turbinę wiatrową, kolektor słoneczny i pompę ciepła. Wszystkie urządzenia pracują w systemie zintegrowanym, który umożliwia obniżenie nakładów finansowych na utrzymanie budynku, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji substancji szkodliwych oraz pozyskanie zielonej energii i zoptymalizowanie energii cieplnej.

Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie są odpowiedzią na plany wykorzystania energii odnawialnej oraz dostosowanie technologii pozyskiwania energii do standardów Unii Europejskiej, kiedy to w 2020 roku Polska powinna produkować 15% energii z OZE. Organizatorzy Targów tworzą szansę zaprezentowania bogatej oferty technologii z branży OZE szerokiemu gronu odbiorców. Wystawcy z branży OZE zaprezentują inteligentne, energooszczędne i proekologiczne rozwiązania m. in. z zakresu: energetyki prosumenckiej, elektrowni wiatrowych, technik solarnych, pomp ciepła i biopaliw dla wszystkich grup odbiorców – klientów indywidualnych, biznesu, administracji publicznej. Targi umożliwią nawiązanie nowych kontaktów handlowych i biznesowych, a także staną się idealnym miejscem propagowania wiedzy, która ma przyczynić się do rozwoju rynku ekologicznej energii w Polsce.

Oferta Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie adresowana jest dla planujących remont lub budowę domu, ponieważ będą mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega budownictwo energooszczędne i w jaki sposób  zastosować rozwiązania, aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. Osobnym tematem będą wnioski o dotacje unijne, a także profesjonalne porady specjalistów w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku innowacji oraz wskazanie dostępnych na rynku finansowym źródeł kredytowania proekologicznych inwestycji. Tym bardziej, że rozwój sektora OZE jest w ogromnym stopniu uzależniony od możliwości sfinansowania inwestycji ze środków  unijnych, dlatego organizatorom Targów zależy na zgromadzeniu w jednym miejscu producentów nowoczesnych rozwiązań technologicznych, firm doradczych i consultingowych, specjalizujących się w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej dla pozyskania unijnych funduszy. Podczas Targów odbędą się wykłady: „Układy solarne jako odnawialne źródła energii” – (Viessmann Kalisz) i „Budownictwo pasywne” – (Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej).

Organizatorzy Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie gwarantują także dobrą zabawę i intelektualną rozrywkę na najwyższym poziomie pod hasłem: „Spotkanie z nowoczesnością i przeszłością”. Na gości czekać będą atrakcyjne imprezy towarzyszące: pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego, wystawa zabytkowych samochodów i traktorów, Giełda Osobliwości i Staroci, Regionalny Festiwal Smaków Powiatu Kaliskiego, Ekologiczny Festyn Rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka oraz V Powiatowy Festiwal Piosenki Ekologicznej. Rozegrany zostanie także Turniej Tenisa Ziemnego na korcie szkolnym. Na pewno wiele pozytywnych wrażeń dostarczy zwiedzanie siedziby Regionalnego Centrum Informacyjno-Doradczego Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie, w którym na własne oczy można będzie obejrzeć zastosowanie technologii OZE w praktyce. Natomiast dzieci i młodzież na pewno będą zachwyceni warsztatami ekologicznymi w laboratorium, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w roli naukowca i osobiście doświadczyć ciekawych zjawisk z pogranicza elektryki, elektrotechniki, mechaniki, chemii i fizyki.

Rodzice i młodzież będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzenia nowoczesnej bazy dydaktycznej Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie i zapoznania się z jej atrakcyjną ofertą edukacyjną i możliwościami nowoczesnego kształcenia zawodowego, połączonego z odbywaniem praktyki zawodowej u partnerów szkoły i zagranicznego stażu zawodowego w malowniczym włoskim kurorcie turystycznym w Rimini. Zwiedzanie budynku szkolnego będzie obfitować w wiele atrakcji i niespodzianek. W pracowni gastronomicznej czekać będą wypieki uczniów i pizza, wypiekana według oryginalnej włoskiej receptury, którą nasi uczniowie pozyskali podczas wspaniałej włoskiej przygody, jaką przeżyli w Rimini, pracując w renomowanych restauracjach i hotelach. Możliwe to było dzięki realizacji projektu „Rimini perspektywą na pewny sukces w pracy młodych techników żywienia i usług  gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć: przytulne sale lekcyjne, nowoczesną pracownię językową, doskonale doposażoną bibliotekę,  zmodernizowaną pracownię informatyczną. Pozytywnych wrażeń na pewno dostarczy spacer świeżo wyremontowanymi korytarzami,  wystawa nagrodzonych zdjęć konkursowych uczniów, ekspozycja fotografii z pobytu na stażu we Włoszech, bujna zieleń i eksponaty muzealne, które ukazują, jak wyglądała nauka w szkole na przełomie XIX i XX wieku. Strudzeni goście będą mogli odpocząć w usytuowanych na korytarzach postmodernistycznych aneksach wypoczynkowych.

W  ramach Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie odbędzie się konkurs na najlepszy produkt targowy. Natomiast wystawcy mogą jeszcze zgłaszać swój udział w imprezie ekologicznej na karcie zgłoszenia do dnia 15 maja 2017 roku, która dostępna jest na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie.

Partnerami Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie są: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Wielkopolska Agencja Zarządzania Energią w Poznaniu i Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej w Gdańsku. Patronat medialny objęły: Radio Centrum, „Życie Kalisza”, „Express Kaliski”, „Ziemia Kaliska”. Patronat wydawniczy sprawuje „Bachrynowski – ART MEDIA” Kalisz. Natomiast honorowy patronat nad Targami Odnawialnych Źródeł Energii objął Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Krzysztof Grabowski. Na niedzielę pełną niesamowitych wrażeń w Liskowie zapraszają organizatorzy Targów Odnawialnych Źródeł Energii w Liskowie: Starosta Powiatu Kaliskiego Pan Krzysztof Nosal, Wójt Gminy Lisków Pani Maria Krawiec i Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie Pan Piotr Pasik.


Tekst: ZS nr 1