logo
Serwis Telewizyjny Starostwa Powiatowego w Kaliszu

Reklama
Reklama
Reklama

Gminy Powiatu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pogoda w Kaliszu

Koła Młodych Przyrodników w Powiecie Kaliskim


Strona główna Budżet powiatu na 2014 rok przyjęty
Budżet powiatu na 2014 rok przyjęty PDF Drukuj
  Czytano 1241 razy
Wpisany przez Wioletta Przybylska   
poniedziałek, 16 grudnia 2013 23:16

Budżet powiatu kaliskiego przyjęty większością głosów. Za przyszłorocznym planem finansowych głosowało 11 radnych z koalicji, opozycja była przeciw. Choć zdania radnych co do projektu budżetu były podzielone, i niektóre pozycje z budżetu wywołały dyskusje, nie do końca merytoryczną, to ostatecznie wszyscy byli zgodni co do jednego, że budżet trzeba będzie zmieniać i to nie raz. W planie jest ponad 20 inwestycji głównie termomodernizacyjnych i najdłuższa droga w historii powiatu jaka zostanie wybudowana przy pomocy dofinansowania Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

 

 

W budżecie zaplanowano środki na inwestycje, oświatę, pomoc społeczną, kulturę i administrację. Są też nowe zadania: program stypendialny finansowany z budżetu powiatu i program ochrony zabytków. Tych zadań w budżecie powiatu dotąd nie było.

Po stronie dochodów w przyszłorocznym budżecie znalazła się kwota 43.201.786 złotych, po stronie wydatków 43.108.985 złotych. Nadwyżka budżetowa w kwocie 92.801 złotych zostanie przeznaczona na spłatę rat zaciągniętych kredytów i pożyczek.

 

- To budżet proinwestycyjny. Oprócz termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej powiatu oraz gmin Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Opatówek, Szczytniki, Blizanów, Mycielin, Żelazków, mamy zaplanowaną budowę drogi powiatowej dofinansowanej z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych na rok 2014. Dzięki temu w przyszłym roku zostanie przebudowane około 28 km dróg powiatowych z Florentyny przez Goliszew, Dzierzbin do granic powiatu. To najdłuższa inwestycja w historii powiatu. I co ważne powiat kaliski otrzymał 30% z całej puli dofinansowania z NPPDL przeznaczonego na wszystkie powiaty Wielkopolski. Tylko cztery wnioski otrzymają wsparcie w Wielkopolsce w tym jest powiat kaliski. Który na liście rankingowej był drugi. To trzeba podkreślić i z tego się cieszyć- podsumowuje Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

 

Jednak na sesji rady powiatu z podsumowaniami wśród niektórych nie było tak optymistycznie. Swoje nadzieje i obawy wygłosił członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Krzysztof Dziedzic. Mówił, że cieszą dochody większe od wydatków i 8 000 000 zł na wydatki majątkowe, ale są też słabe strony- jak brak kwot na remonty kilkunastu odcinków dróg. Radny podkreślał, że budżet w zakresie administracji jest niepokojący, bo rosną jej koszty, jednak dodał jednocześnie, że specjaliści mogliby więcej zarabiać. Wskazał, gdzie można zaoszczędzić i przyznał, że budżet wspiera warunkowo i oczekuje jego przebudowy. Na co przewodniczący Rady Powiatu Mieczysław Łuczak przyznał, że ma wątpliwości czy radny Dziedzic jest jeszcze członkiem Zarządu czy też nie, bo projekt budżetu i jego zmiany przygotowuje zarząd, więc pobożne życzenia ma w zasadzie do samego siebie.

Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Alicja Łuczak chwaliła budżet, głównie za inwestycję drogową Florentyna Goliszew Dzierzbin. Co radny Bogdan Barański podsumował, że ojców sukcesu jest wielu.

 

Podczas sesji był też czas na odkrycia radnego Sylwiusza Jakubowskiego - Jestem zdumiony bo odkryłem w powiecie kaliskim perpetum mobile trzeciego stopnia w zakresie ekonomii. Kiedy zaczynaliśmy kadencje w 2010 roku nasze dochody i wydatki rosły. Natomiast kiedy premier ogłosił koniec kryzysu w Polsce, to w powiecie kaliskim wydatki i dochody majątkowe maleją”.

 

Radny Stanisław Gąsior pytał o budowę giełdy owoców i warzyw, i o to kiedy dokładnie powstanie.

Na co przewodniczący Mieczysław Łuczak przytoczył historię powstania tego pomysłu, który powstał w 2010 roku w Ministerstwie Rolnictwa, i odparł, że dziś nie ma programów wspierających tworzenie powiatowych giełd, ale są za to programy dofinansowujące utworzenie gminnych targowisk i z tego korzystają samorządy np. w Koźminku.

O tym, że opozycja jest konstruktywna i kiedy trzeba to pomaga, oraz chwali jeśli jest coś dobrego, ale też będzie rozliczać z wyborczych obietnic mówił radny Artur Szymczak, przewodniczący opozycyjnego klubu „Razem dla powiatu”. Podkreślił, że ma uwagi do tego, że koalicja nie bierze pod uwagę opozycyjnych inwestycji drogowych. Opozycja nie widzi też oszczędności po reorganizacji szkół, a w przyszłorocznym planie finansowym nie ma zaplanowanych pieniędzy na dokończenie modernizacji i utworzenie interwencyjnego domu dziecka. Dlatego 7 radnych opozycji zagłosowało przeciw przyszłorocznemu budżetowi.

 

W dyskusji na temat administracji wziął udział rady Paweł Kaleta, radny Sylwiusz Jakubowski i Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, po czym radni większością głosów przyjęli budżet powiatu kaliskiego na przyszły rok.

A sesję budżetową podsumował Rady Krzysztof Nowak, który już nie raz recytował własne wiersze napisane pod wpływem dyskusji toczącej się na sali sesyjnej:

 

„I znów dyskusja, znowu obrady,

uchwalamy budżet nie ma innej rady,

to najważniejsza jest uchwała,

wie o tym prawie Rada cała.

Jakiś tam radny czyli ja,

też rozeznanie jakieś w tym ma,

chociaż głosuje Rada jak leci,

to opozycja znów zgłosiła sprzeciw,

a w koalicji chociaż niesnaski,

że budżet taki trochę z Bożej łaski,

to wszyscy są za, ale nie przeciw

i znowu obiad- czas jakoś zleci,

a ja się cieszę, nie po kryjomu,

bo znowu obiadu nie będę jadł w domu”.

Przyszłoroczny plan finansowy pozytywnie oceniła Regionalna Izba Obrachunkowa oraz wszystkie komisje stałe Rady Powiatu Kaliskiego.

 

Podczas grudniowego posiedzenia, Rada Powiatu Kaliskiego przyjęła również następujące uchwały:

a) w sprawie dokonania przeniesień pomiędzy pozycjami wydatków w Planie rzeczowo - finansowym dotyczącym realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych finansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na 2013 rok,

b) w sprawie udzielenia pomocy finansowej w formie dotacji celowej Gminie Przygodzice z przeznaczeniem na udzielenie pomocy mieszkańcom miejscowości Janków Przygodzki,

c) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Powiatu Kaliskiego dotacji Gminie Godziesze Wielkie,

d) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Powiatu Kaliskiego dotacji Gminie Koźminek,

e) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Powiatu Kaliskiego dotacji Gminie Lisków,

f) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Powiatu Kaliskiego dotacji Gminie Szczytniki,

g) zmieniająca uchwałę w sprawie udzielenia z budżetu Powiatu Kaliskiego dotacji Gminie Żelazków,

h) zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Kaliskiego na lata 2013 - 2022,

i) w sprawie zmiany budżetu Powiatu Kaliskiego na 2013 rok wraz z autopoprawką.

 

Tekst/Foto: W.Przybylska

 

Polska Atrakcyjna

logoWOSP2015

Szlak edukacyjno-rowerowy NATURA 2000

EuroRenoma

godny_uwagi

Baner-GIS

Projekty dotyczące przebudowy dróg Powiatu Kaliskiego

Subregion Kaliski OWES

Kalendarz wydarzeń

Ostatni miesiąc Sierpień 2015 Następny miesiąc
Po Wt Śr Cz Pt So N
week 31 1 2
week 32 3 4 5 6 7 8 9
week 33 10 11 12 13 14 15 16
week 34 17 18 19 20 21 22 23
week 35 24 25 26 27 28 29 30
week 36 31

Najbliższe wydarzenia

N Wrz 06 @13:00 -
Dożynki Powiatowo- Gminne w Koźminku

Starostwo Powiatowe

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Template ntc hosting Valid XHTML and CSS.

UWAGA! Ten serwis używa cookies. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to: Czytaj więcej....

Akceptuję cookies na tej stronie.