Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia - uroczyste obchody rocznic w Liskowie.

Uroczyste obchody rocznic związanych z osobą i działalnością Księdza Prałata Wacława Blizińskiego odbyły się 20 września w Liskowie. Organizatorami niedzielnych obchodów byli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wójt Gminy Lisków Maria Krawiec oraz  Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie Andrzej Klimek.

Uczestników uroczystości w Liskowie zgromadziły przypadające w tym roku rocznice - 150. rocznica urodzin Księdza Prałata Wacława Blizińskiego, 120. rocznica Jego przybycia do Liskowa, 100 – lecie Domu Dziecka w Liskowie, którego założycielem był ks. Bliziński, oraz 120-lecie miejscowej Orkiestry Dętej, której inicjatorem powstania był również ksiądz Prałat. Aby wspólnie uczcić wielkie dzieła tego wielkiego człowieka do Liskowa przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji rządowych, władze samorządowe na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, radni powiatowi i gminni, sołtysi, przedstawiciele duchowieństwa, oświaty, kultury, oraz przedstawiciele lokalnych organizacji a także mieszkańcy Liskowa i okolicznych miejscowości.

Licznie obecne delegacje złożyły kwiaty na grobie Ks. Wacława Blizińskiego a także przy pomniku Księdza znajdującym się przed Kościołem Parafialnym, w którym to, równo w południe odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. Andrzeja Klimka. Na cmentarzu odsłonięto pamiątkową, okolicznościową tablicę, ufundowaną przez Samorząd Gminy Lisków.

Aby  upamiętnić dokonania księdza Wacława Blizińskiego dla rozwoju spółdzielczości, kultury, oświaty, historii, polityki, socjalizacji oraz ekonomii naszego regionu powstała w Liskowie, a dokładniej w Regionalnej Izbie Pamięci Dziedzictwa Ziemi Liskowskiej wystawa pamiątek związanych z działalnością Prałata. Na okoliczność obchodów odtworzony został także gabinet księdza, w którym znalazły się oryginalne elementy z jego ówczesnej plebanii.

Uczestnicy mogli także obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę wielkoformatową pn. „Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia”, która powstała w ramach zadania o tej samej nazwie realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. To 10 dwustronnych tablic, na których znalazły się ciekawostki z życia księdza, fotografie, fragmenty dokumentów i pism z czasów pobytu księdza w Liskowie a także fragmenty Jego wypowiedzi  i zapisków. Wystawa jak i zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W izbie znalazła się także specjalnie przygotowana na obchody, wystawa pamiątek związanych z funkcjonowaniem Domu Dziecka w Liskowie w roku 100. Rocznicy powstania tejże placówki. Są to nie publikowane dotąd materiały związane z działalnością Sierocińca i Fundacji, w tym m.in. odpis testamentu Księdza Blizińskiego.

W ramach współpracy Powiatu Kaliskiego i Gminy Lisków z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Kultury Wsi w Warszawie, działającym przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, właśnie w Warszawie już 24 września br. odbędzie się specjalna konferencja poświęcona życiu i działalności ks. Wacława Blizińskiego. W tym dniu do Warszawy pojedzie delegacja z powiatu i gminy Lisków a na Krakowskim Przedmieściu przez tydzień prezentowana będzie wystawa wielkoformatowa pn. ”Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia”. To duży zaszczyt, że w tym roku postać i dokonania Księdza Blizińskiego zostaną zaprezentowane na ogólnopolskim forum.

Tego dnia przed Gminnym Ośrodkiem Kultury zaprezentowano specjalnie przygotowaną  przez Karola Matczaka wystawę maszyn rolniczych z okresu pobytu ks. Blizińskiego w Liskowie. Wiele z maszyn to unikatowe eksponaty, które prezentowane były na wystawach rolniczych jakie organizował w Liskowie Prałat. Z kolei w Gminnym Ośrodku Kultury na Uroczystej Sesji Rady Powiatu Kaliskiego obradowali powiatowi Radni. Na uczestników czekał też wykład ks. Sławomira Kęszki,  Proboszcza parafii pw. Zwiastowania NMP w Dębem, dyrektora Archiwum Diecezji Kaliskiej, diecezjalnego Asystent Kościelny Akcji Katolickiej, autora wielu publikacji o życiu i dokonaniach księdza Blizińskiego. O 100 – leciu Domu Dziecka w Liskowie mówiła Agata Trzęsowska, Dyrektor Placówki.

Na zakończenie zagrała Kapela  i Zespół Liskowianie, które w tym roku świętowały 40 lat funkcjonowania. Zacny Jubileusz 120 – lecia powstania obchodziła także miejscowa Orkiestra Dęta.

Kapela i Zespół Liskowianie, w tym roku świętuje jubileusz 40 – lecia powstania. Zespół folklorystyczny „Liskowianie” powstał w 1980r. przy Kole Gospodyń Wiejskich w Liskowie - dla podtrzymania i uchronienia od zapomnienia zanikających prastarych tradycji ludowo – regionalnych w pieśni i śpiewie. Zespół i Kapela wykonuje repertuar z okolic Liskowa i całego regionu Kalisza. Zespół jak i Kapela „Liskowianie”, oprócz występów na wszelkich uroczystościach gminnych, reprezentuje powiat, województwo a nawet kraj, na różnych imprezach okolicznościowych, Dożynkach, Biesiadach, Festiwalach, czy Estradach Folkloru, odbierając niejednokrotnie różnego rodzaju nagrody i8 wyróżnienia.  Zespół  działa pod czujnym okiem Kierownika Zespołu pani Barbary Klimczak a Kierownikiem Muzycznym Kapeli jest pani Brygida Olszewska.

Orkiestra istnieje od 1900 roku. Jej założycielem był ks. Wacław Bliziński. Po II wojnie światowej orkiestrę reaktywował kapelmistrz Franciszek Walasz. Od 1955 roku przez 44 lata funkcję tą pełnił Czesław Bruź. Obecny skład to 50 muzyków w wieku od 12 - 60 lat, któremu towarzyszy grupa taneczna. Kapelmistrzem od 1999 r. jest Mariusz Trzciński. Do ważniejszych osiągnięć Orkiestry zaliczyć należy występy na przeglądzie w Kępnie, Kaliszu i Koźminku, które uzyskały uznanie publiczności. Orkiestra działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie.

Specjalne podziękowania i życzenia wszystkim świętującym tego dnia Jubilatom złożyli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Agnieszka FÖrster