Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Posłowie z Podkomisji sejmowej sprawdzali jak wydatkowane są środki unijne w południowej wielkopolsce

Trzydniowa wizytacja Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej  odbywała się na terenie Południowej Wielkopolski w dniach 20-22 września. Posłowie odwiedzieli również powiat kaliski, w którym wraz z włodarzami samorządów odwiedzili  Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, zrewitalizowany Dworzec PKP w Opatówku, Wiejski Inkubator Przedsiębiorczości w Godzieszach,  a także gospodarstwo rolnicze Państwa Wangów oraz grupę producentów warzyw Wanga Sp. z o.o.

W składzie wizytującej Podkomisji stałej do spraw wykorzystania środków pochodzących z Unii Europejskiej   znaleźli się: Poseł Kazimierz Gołojuch (Przewodniczący Podkomisji) –PIS, Poseł Jacek Czerniak – SLD, Poseł Andrzej Grzyb – PSL, Poseł Anna Kwiecień – PIS, Poseł Piotr Polak – PIS, Poseł Tadeusz Zwiefka – PO.

Członkowie Podkomisji odwiedzili nasz region na zaproszenie Posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba. Członkowie Podkomisji byli niezmiernie zadowoleni z wizytacji, podkreślali świetne relacje pomiędzy różnymi samorządami, samorządami wszystkich szczebli, które współpracują respektując swoje zadania.

„Bardzo cieszy fakt, ze Komisja obradowała ponad podziałami politycznymi. Jej Członkowie odwiedzają różne części Polski, najczęściej stolice regionów i to co dotyczy ich przestrzeni aglomeracyjnej – głównie związanej właśnie ze stolicą województwa. W Wielkopolsce wizytacja odbyła się w oparciu o dwa miasta średniej wielkości: Kalisz i Ostrów Wielkopolski i trzy powiaty: kaliski, ostrowski i ostrzeszowski. Uzyskano tutaj bardzo dobrą współpracę, której efekty mogliśmy zobaczyć. Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej, i cieszy fakt, że są kolejne regiony, chętne do przystąpienia i współpracy, jak Ostrzeszów i Pleszew. Mogliśmy przybliżyć unikalne osiągnięcia tych mniejszych samorządów związane ze spójnością społeczną jak na przykład Wiejski  Inkubator Przedsiębiorczości w Godzieszach Wielkich. To doskonały przykład, na to, iż małe społeczności mają swoje cele i ambicje, które zostały połączone z historią i tożsamością. Komisja oglądała obiekty , w których położono nacisk na edukację – jak szkoły podstawowe, szkoły zawodowe, praktyczne Centra Kształcenia Ustawicznego. Kolejnym elementem na jaki komisja zwracała uwagę, wiązała się z działalnością samorządów w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i publicznego transportu. Modernizacja przestrzeni miejskiej została pokazana na przykładzie Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, ale także w mniejszych miejscowościach jak Opatówek. Podkomisja odwiedziła tam zrewitalizowany Dworzec PKP oraz Bibliotekę powstała w zabytkowej „Cukierence”. Ostatnim elementem na jaki zwracaliśmy uwagę, to zmiany na polskiej wsi. Odwiedziliśmy gospodarstwo warzywne Państwa Wanga, które zajmuje się uprawą warzyw pod własną marką. Było to gospodarstwo wielopokoleniowe, korzystające ze środków unijnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – informuje Poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb.

Podkomisja swój wnioski z wizyty przedstawi w Warszawie, aby doświadczenia i rzeczywiste potrzeby gmin, powiatów i województwa nie zostały zapomniane.

21 września br. władze powiatu kaliskiego Starosta Kaliski Krzysztof Nosal oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz wzięli udział w Konferencji dotyczącej doświadczeń samorządów z dotychczasowego wydatkowania funduszy europejskich w latach 2014 - 2020 w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz oczekiwań wobec Umowy Partnerstwa do 2027 roku. Konferencja odbyła się  w Akceleratorze Kultury w Kaliszu. W powiecie kaliskim Członkowie Podkomisji oraz włodarze samorządów odwiedzili także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku, zrewitalizowany Dworzec PKP w Opatówku, Wiejski Inkubator Przedsiębiorczości w Godzieszach,  a także gospodarstwo rolnicze Państwa Wangów oraz grupę producentów warzyw Wanga Sp. z o.o.

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku ukazało swoim gościom jak wielką sprawą jest pamiętanie o przeszłości i pielęgnowanie tradycji. Podczas wizyty członkowie zapoznali się ze stałymi wystawami Muzeum i jego niezwykłą wystawą pianin i fortepianów.

Gminna Biblioteka Publiczna imienia Braci Gillerów, która pełni role również powiatowej biblioteki pokazała, że w dzisiejszej zdigitalizowanej, cyfrowej rzeczywistości, coraz bardziej okrajanej i zubożonej pod względem treści, są oddani pasjonaci, którzy dopilnują, że jedno z największych osiągnięć dorobku naszej cywilizacji – książki i słowo pisane, nie odejdą w zapomnienie. Działalność tej instytucji przypomina również, że sprawą nadrzędną są dzieci, których odpowiednie wychowanie pełne troski, oddania i zrozumienia jest kluczem do społeczeństwa składającego się ze światłych i odpowiedzialnych obywateli.

Gościna u państwa Wanga dała możliwość poznania rodzinnego sukcesu gospodarczego. Został on zbudowany dzięki połączeniu nowoczesnego rolnictwa opartego na dobrze przemyślanym planie biznesowym młodych rolników, z fundamentami stworzonymi przez rodzinne tradycje, pracowitość i gospodarność starszego pokolenia.

- Bardzo mi zależało, żeby podkomisja Sejmowa mogła zobaczyć jedno z najbardziej nowoczesnych  gospodarstw w naszym powiecie kaliskim. Zaprosiliśmy gości do Państwa Wangów. To ogromne gospodarstw , ale oparte na tradycji i wielopokoleniowej rodzinie. Młodzi gospodarze przyjmując gospodarstwo od rodziców jeszcze je unowocześnili i stworzyli grupę producentów, którą możemy się chwalić również jako samorządowcy- przyznaje Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Natomiast spotkanie w budynku byłej szkoły w miejscowości Kakawa- Kolonia i interesująca wypowiedź Wójta Gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego, była z kolei pouczającym wzorem, jak dzięki zdeterminowaniu i dobrej woli można kreatywnie kształtować rozwój gminy.

 

Tekst: M. Wolarz, W. Przybylska przy współpracy M. Trzęsowskiego