Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Uwaga rolnicy - wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze tylko do piątku 29 marca 2019 r.

Tylko do 29 marca 2019 roku rolnicy mają czas na złożenie do urzędów gmin wniosków o zwrot akcyzy zapłaconej w oleju napędowym zużytym do produkcji rolnej. Taki dokument mogą złożyć głównie gospodarze, którzy nie uczynili tego do końca lutego ze względu na zawirowania z kodami CN na fakturach za paliwo.

W wyniku zmian w prawie, od 1 stycznia 2019 roku rolnicy nie mogli odzyskać zapłaconej akcyzy za paliwo oznaczone kodami od CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19. Posłowie naprędce zmienili to prawo i od 6 marca również te kody są uwzględniane w uzyskaniu dopłat do paliwa rolniczego.

Na wydanie decyzji o przyznaniu dopłat do paliwa rolniczego zużytego w czasie od 1 sierpnia 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku urząd gminy ma czas do 30 kwietnia 2019 roku.

Kolejny nabór wniosków na dotacje do paliwa rolniczego będzie od 1 do 31 sierpnia 2019 roku i będzie on dotyczyć ON zużytego od 1 lutego do 31 lipca 2019 roku.

Do końca marca 2019 roku można złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo zużyte do produkcji rolniczej w okresie od od 1 sierpnia 2018 roku do 31 stycznia 2019 roku

 

60 000 złotych dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw.

Do 60 tys. złotych dotacji mogą otrzymać małe gospodarstwa rolne w ramach „Restrukturyzację małych gospodarstw" z PROW 2014-2020. Wnioski o wsparcie można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do piątku, 29 marca 2019 roku.

O dotację mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 1 ha, ale ich wielkość ekonomiczna nie może przekroczyć kwoty 10 tys. euro.

Żeby móc ubiegać się o dotacje w ramach „Restrukturyzacji małych gospodarstw", gospodarz musi podlegać ubezpieczeniu społecznemu rolników w KRUS przez okres minimum 2 miesięcy bezpośrednio przez złożeniem wniosku. Na dodatek, w okresie minimum 1 roku przed złożeniem wniosku nie można było prowadzić działalności gospodarczej.

Żeby uzyskać dotację rolnik musi do wniosku dołączyć biznesplan na przebudowę gospodarstwa. W jego efekcie wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wzrosnąć o minimum 20% w porównaniu do stanu wyjściowego i musi przekroczyć próg 10 tys. euro wartości. Rolnik ma 3 lata na zrealizowani zatwierdzonego biznesplanu.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie na restrukturyzację małych gospodarstw?

Dotacja na restrukturyzację małych gospodarstw musi zostać przeznaczona wyłącznie na działalność rolniczą lub przygotowanie do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie.

ARiMR zastrzega, że co najmniej 80% otrzymanej dotacji musi być przeznaczonych na środki trwałe. Za takie inwestycje Agencja uznaje jedynie wydatki na zakup wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia oraz w projekty budowlane.

 

Kontakt z pracownikiem Wydziału Strategii Rozwoju Powiatu i Inwestycji:
pan Damian Michalak
tel. 62 501-42-88