Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

O Księdzu Prałacie Wacławie Blizińskim, pionierze spółdzielczości wiejskiej, mówiono w Warszawie

24 września br. w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja Spółdzielczość i tradycje, wyzwania, szanse w XXI wieku. Ksiądz Prałat Wacław Bliziński (1870-1944) – Pionier polskiej spółdzielczości wiejskiej”. Konferencja została zorganizowana w rocznicę 150-lecia urodzin Prałata a towarzyszyła jej wystawa na ten sam temat.

Celem konferencji i prezentowanej wystawy było upamiętnienie osoby i działalności ks. Blizińskiego oraz przypomnienie jego dokonań dla lokalnej społeczności, dla idei spółdzielczości i pracy społecznej wśród szerokiego grona odbiorców,.

W Instytucie swoje prelekcje wygłosili mieszkańcy powiatu kaliskiego, którzy poruszyli następujące tematy:

– „Ksiądz prałat Wacław Bliziński. Dzieło jednego życia” – ks. Sławomir Kęszka,

– „Wszyscy mówią o Liskowie” – Monika Sobczak - Waliś,

– „Spółdzielczość – idee fixe ks. Wacława Blizińskiego” – Grzegorz Waliś,

– Aktywność organizacyjna kobiet na wsi kaliskiej w okresie międzywojennym – wybrane aspekty organizacji i funkcjonowania” – Żaneta Marszałek - Trzebińska.

Głos zabrał także Dyrektor Instytutu dr Karol Krajewski, który razem z dr Tomaszem Sińczakiem przedstawili prezentację na temat spółdzielczości wiejskiej.

Na Krakowskim Przedmieściu zaprezentowano także wystawę wielkoformatową pn. „Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia”, która powstała w ramach zadania o tej samej nazwie realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej. To 10 dwustronnych tablic, na których znalazły się ciekawostki z życia księdza, fotografie, fragmenty dokumentów i pism z czasów pobytu księdza w Liskowie a także fragmenty Jego wypowiedzi i zapisków. Wystawa jak i zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 „Chciałbym podziękować, za to, że mogliśmy tu dzisiaj przybyć. Na miejscu w Liskowie czy w powiecie kaliskim wszyscy już o dokonaniach księdza słyszeli. Jednak ta idea jest tak wielka, że grzechem byłoby ją zamknąć w takich małych granicach i się nią nie podzielić. Tą ideą należy się dzielić, aby wszyscy o Prałacie usłyszeli […]  - mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal

W konferencji w Warszawie udział wzięła także delegacja z Powiatu Kaliskiego i Gminy Lisków, w skład której weszli Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Radni Powiatu Kaliskiego: Dorota Karpieko, Alicja Skrzybalska, Alicja Łuczak i Robert Marszałek, Zastępca Wójta Gminy Lisków Dorota Sitko, Przewodniczący Rady Gminy Lisków Józef Miklas, Zastępca Wójta Gminy Koźminek Karol Matczak - który jednocześnie jest Wiceprezesem Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Liskowie Elżbieta Aleksander, Proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Liskowie ks. Andrzej Klimek, Prezes Banku Spółdzielczego Ziemi Kaliskiej Grzegorz Poniatowski, Radni Gminy Lisków, Zespół i Kapela Liskowianie, pracownicy Starostwa oraz Urzędu Gminy.

W ramach dalszej współpracy Powiatu Kaliskiego, Gminy Lisków i Stowarzyszenia z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i Kultury Wsi w Warszawie, działającym przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, postać ks. Blizińskiego oraz wystawa  zostanie zaprezentowana także w Częstochowie, Krakowie i Szczecinie. To duży zaszczyt, że w tym roku postać i dokonania Księdza Blizińskiego zostaną zaprezentowane na ogólnopolskim forum.

Podczas konferencji ksiądz Sławomir Kęszka dokonał prezentacji swojej publikacji, która została wydana we współpracy z Instytutem. Książka pn. „Ksiądz prałat Wacław Bliziński. Dzieło jednego życia” została wydana w nakładzie 1000 sztuk i w roku tych ważnych rocznic trafi do rąk wielu Polaków.

Na zakończenie w Sali odczytowej Instytutu rozbrzmiała muzyka i śpiew Kapeli i Zespołu „Liskowianie”.

Wydarzenie objął patronatem Minister Rolnictwa  i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Agnieszka FÖrster