Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Historię i dorobek życia Księdza Wacława Blizińskiego zaprezentowano na Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Na zaproszenie Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Małgorzaty Waszak - Klepki oraz Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Wójt Gminy Lisków Maria Krawiec w poniedziałek, 25 października 2021 r. wzięli udział w XXXV Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Na Sesji zaprezentowano postać i dokonania księdza Wacława Blizińskiego, szczególnie jako prekursora spółdzielczości na ziemiach wielkopolskich, założyciela wielu instytucji oświatowych, społecznych i rolniczych w Liskowie. 

"To dla nas, przedstawicieli Południowej Wielkopolski, i dla mnie osobiście, szczególny zaszczyt i honor, móc uczestniczyć w dzisiejszych obradach Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Nie często bowiem zdarza się, i nie zawsze jest ku temu okazja, aby móc przywieźć do stolicy Wielkopolski, do Poznania, kawałek historii Ziemi Kaliskiej. Dziękuję Panom Marszałkom za wielką przychylność oraz Pani Przewodniczącej za wprowadzenie do porządku obrad Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego tego akcentu historycznego z Południowych kresów naszej wspólnej Wielkopolski. Drodzy Państwo, ubiegły rok był nagromadzeniem szeregu wydarzeń, których bohaterem był Człowiek szczególny - ksiądz prałat Wacław Bliziński, jeden z wielkich budowniczych, rodzącego się na nowo od 1918 roku państwa polskiego, którego działalność „u podstaw”, wśród polskiego ludu, jest ewenementem nie tylko w skali krajowej, ale śmiało tak można rzecz, ta działalność ma format światowy. Naszym obowiązkiem było przygotować się do tych rocznic i w sposób wielowymiarowy wspomnieć Twórcę wzorcowej wsi polskiej, bez wątpienia dla nas, Człowieka Legendę przedwojennej spółdzielczości polskiej" - mówił w UMWW Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz.

O dokonaniach Księdza Blizińskiego i Jego wieloletniej pracy na rzecz rozwoju Liskowa mówiła także pani Wójt Gminy Lisków Maria Krawiec. Pani Wójt przedstawiła życiorys i dorobek Prałata – duchownego, proboszcza liskowskiej parafii, który założył spółdzielnię rolniczo-handlową, sklep spółdzielczy, a nawet towarzystwo wzajemnych ubezpieczeń od ognia. Utworzył warsztaty tkackie, zabawkarskie, a także szkoły: rolniczą, gimnazjum i seminarium nauczycielskie. Z jego inicjatywy powstały mleczarnia, piekarnia i łaźnia, ale także Bank Spółdzielczy, sierociniec, przytułek dla starców i koło gospodyń wiejskich. Dzięku Jego staraniom wieś została zelektryfikowana i stale rozbudowywała się. Za sprawą swego proboszcza Lisków stał się wkrótce sławny na całą Polskę.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w dniach 22 - 29 października prezentowana jest także wystawa pn. "Ksiądz Wacław Bliziński i dzieło Jego życia", która została przygotowana w związku z przypadającym w ubiegłym roku 150. rocznicą urodzin oraz 120. rocznicą Jego przybycia do Liskowa. W ubiegłym roku wystawa, która powstała w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej zadania publicznego o tym samym tytule, prezentowana była  w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, oraz w jego oddziałach w Częstochowie i Krakowie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków właśnie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Dominika Kobierska