Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Rozpoczęto projekt "Witraże Ziemi Kaliskiej". Powstanie nowy portal internetowy

Z początkiem lipca ruszyły prace w ramach projektu „Witraże Ziemi Kaliskiej”, realizowanego przez Fundację „Inicjatywa dla Opatówka”. Wśród zaplanowanych działań znajdują się m.in. wykonanie dokumentacji fotograficznej witraży znajdujących się w kościołach Kalisza i powiatu kaliskiego, która posłuży do sporządzenia metrycznych fotoplanów oraz ich opisów. Całość zwieńczy utworzenie tematycznego portalu internetowego.

Zebrane dane posłużą budowie portalu internetowego, który będzie stanowił źródło wiedzy dla historyków i regionalistów, a także dla mieszkańców tego regionu oraz turystów. Projekt zwieńczy organizacja uroczystej inauguracji wspomnianego portalu, która zaplanowana jest na listopad 2019 roku.

 - Witraże – jako jedna z form materialnego dziedzictwa kulturowego – są narażone na niszczenie i uszkodzenia mechaniczne. Żyjąc w czasach wszechobecnej cyfryzacji mamy możliwość zachować witraże po pierwsze od niszczenia, ale także - a może przede wszystkim - od zapomnienia. Stąd pomysł na projekt, który będzie łączyć aspekt dokumentacyjny z wymiarem edukacyjnym, tj. prezentacją zgromadzonych treści i multimediów w portalu internetowym – mówi Jakub Łuczak, koordynator projektu, pracownik Centrum Digitalizacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, od kilku lat zamieszkały we Wrocławiu, związany z Ziemią Kaliską, gdzie ukończył szkołę średnią, pasjonat turystyki i historii regionalnej.

 - Liczymy, że rezultaty naszych prac staną się wizytówką regionu i diecezji kaliskiej. Mamy nadzieję, że tworzony przez nas portal będzie służył w kolejnych latach zarówno mieszkańcom, historykom, regionalistom, ale i turystom coraz liczniej odwiedzającym Kalisz i jego okolice – dodaje J. Łuczak.

Wszystkie osoby zainteresowane projektem zapraszamy na stronę witraze.kalisz.pl oraz do kontaktu mailowego: witraze@witraze.kalisz.pl. Strona będzie sukcesywnie budowana przez zespół projektowy. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

 

Info i Foto: Mateusz Walczak Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka"