Starostwo Powiatowe w Kaliszu

W Koźminku powstało lapidarium

1 października 2020

W Koźminku odsłonięto lapidarium macew z miejscowego cmentarza żydowskiego. To inicjatywa Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się. W ten sposób upamiętniono żydowską społeczność z tej okolicy. Powiat Kaliski reprezentowali podczas uroczystości Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy oraz Radny Powiatu Kaliskiego Andrzej Miklas.

Projekt lapidarium nawiązuje do Gwiazdy Dawida. Fragmenty macew umieszczono w jej ramionach. W centralnym miejscu placu, na którym powstało lapidarium, postawiono dwie tablice nawiązujące do Tablic Mojżeszowych z prawami Dekalogu. Do stworzenia tego miejsca wykorzystano płyty nagrobne - macewy pochodzące z cmentarza, które odkryto w 2004 roku podczas prac budowalnych w okolicy ówczesnego gimnazjum w Koźminku. Niemcy wyłożyli nimi nawierzchnię chodnika.
 
Cmentarz żydowski, istniał w Koźminku już w XVII wieku, położony był przy drodze do Osuchowa (dziś ul. M. Konopnickiej, teren GS). Został zniszczony podczas II wojny światowej - Niemcy użyli macewy jako materiał budowalny, a ziemia z kośćmi pochowanych tu osób była także wykorzystywana do tworzenia nasypów przy remontowanych czy budowanych w okolicy dróg.
 
Projekt upamiętnienia społeczności żydowskiej Koźminka zrealizowany został przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Spotkajmy Się, Stowarzyszenia LGD7 - Kraina Nocy i Dni ze wsparciem gminy Koźminek i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Zdjęcia: Ewelina Samulak-Andrzejczak

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie