Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Nie lada gratka dla miłośników krótkofalarstwa w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

W poniedziałek, 5 października w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku otwarto wystawę pn. "90 lat krótkofalarstwa polskiego", która powstała w ramach współpracy Muzeum z Polskim Związkiem Krótkofalowców oraz jej kaliskim klubem.

Na wystawie zaprezentowano różnego rodzaju zabytkowe radiostacje, stacje nadawcze i odbiorcze, biogramy wybitnych krótkofalowców, mundury harcerskie, dokumentację historyczną. Kilka z eksponatów zostało wykonanych bądź udoskonalonych własnoręcznie przez pasjonatów krótkofalarstwa.

W otwarciu wystawy udział wzięli m.in. Krzysztof Nosal Starosta Kaliski, Zbigniew Słodowy Wicestarosta Kaliski, Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, Mieczysław Łuczak Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego a także Krzysztof Dziedzic Radny Powiatu Kaliskiego.

Dziękuję za Waszą pasję, to co tutaj widzimy pokazuje jaką drogę przeszła technika radiowa, przez te 90 lat miała miejsce wielka rewolucja w tym zakresie. Teraz te tematy to typowe hobby, jednak tak naprawdę radiowcy odegrali w historii bardzo ważną rolę. Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola informacji. Bardzo dziękuję, że wybraliście nasze muzeum jako obiekt wystawowy – mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Jak się okazuje początków krótkofalarstwa polskiego należy się doszukiwać tuż po odzyskaniu niepodległości a pierwszymi radioamatorami byli wojskowi oraz harcerze. W latach 1921 - 1922 został zorganizowany w Warszawie pierwszy kurs radioamatorski dedykowany dla harcerzy, ograniczał się on do nauki telegrafii oraz obsługi stacji nadawczej i odbiorczej. Pierwsza organizacja amatorska powstała w 1924 roku jako Harcerski Radio Klub. Pod koniec lat dwudziestych powstają prężne środowiska krtokofalowców takie jak Lwowski Klub Krótkofalowców, Warszawski Klub Krótkofalowców, Wileński Klub Krótkofalowców. w 1930 roku powołany został Polski Związek Krótkofalowców jako organizacja naczelna w ww. klubów.

Ta wystawa to nasza wspólna praca. Udało się ją zrealizować w 90% dzięki pracy społecznej członków klubu oraz pracowników muzeum. Kaliski Klub Krótkofalowców działa obecnie przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Kaliszu. Ta wystawa pokazuje sprzęt, ale także ludzi, ponieważ to hobby zakłada przede wszystkim komunikację – chodzi o łączność, pomiędzy ludźmi dobrej woli, pomiędzy ludźmi bez względu na poglądy. Są tu na planszach pasjonaci, patrząc na historię Polski są to bohaterowie biorący udział w I czy II wojnie światowej – mówił Bogdan Szkudlarek z kaliskiego klubu krótkofalowców.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca roku.

Info/fot. Marta Wolarz