Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Rowerem przez powiat kaliski. Przemierzaj Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej

Jeśli jesteś zapalonym entuzjastą turystyki rowerowej, to mamy dla Ciebie świetną propozycję. Zapraszamy Cię do malowniczego powiatu kaliskiego. To obszar na którym z pewnością nie będziesz narzekać na nudę. Nie dość, że to kraina z rozległymi terenami nietkniętej przez człowieka przyrody, to na dodatek znajdziecie tu piękne, drewniane świątynie skrywające bogatą historię, a także ścieżki rowerowe ułatwiające bezpieczne zwiedzanie naszego powiatu. Gotowi? Zaczynamy!

W powiecie kaliskim znajduje się piękny Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. To przede wszystkim duża gratka dla pasjonatów jazdy na rowerze. To aż 15 wspaniałych świątyń, które można odwiedzać, poznawać, a przy tym cieszyć się z tego, co kochacie najbardziej – aktywnego zwiedzania na "dwóch kółkach". Nie dość, że przemierzając odcinki pomiędzy poszczególnymi kościołami, można podziwiać piękne, równinne i rolnicze tereny, to na dodatek każdy z nich ukrywa w swych klimatycznych, drewnianych wnętrzach liczne dzieła, tajemnice i historie. Dodatkowym "kąskiem" dla kolekcjonerów jest możliwość zdobywania specjalnych odznak Szlaku: brązowej, srebrnej, złotej i honorowej. Podróżując swoim ukochanym środkiem transportu, możecie zatem zdobyć wspaniałe pamiątki, które z pewnością ubogacą Wasze kąciki z trofeami.

Link do filmu "Rowerem po Wielkopolsce": https://www.youtube.com/watch?v=tw3zjQ3ENA4

Na dodatek, włodarze Powiatu Kaliskiego we współpracy z Gminami, inwestują w infrastrukturę komunikacyjną. Efektem tego, jest coraz lepszy stan dróg na tym obszarze oraz nieustannie rozwijająca się sieć ścieżek przeznaczonych dla rowerzystów. W ostatnim czasie, powstało ich aż sześć na odcinkach: Wolica-Borek, Stobno-Godziesze, Tłokinia Kościelna-Rożdżały, Szczytniki-Cieszyków, Warszówka-Pruszków, Opatówek-Trojanów. To sprawia, że nasz powiat kaliski można przemierzać na rowerach, a co ważne – bezpiecznie. Powiat Kaliski to także obszar na którym rozwija się kolarstwo. Najlepszym tego dowodem są dwie imprezy, odbywające się cyklicznie na przełomie sierpnia i września. To oczywiście Puchar Polski w kolarstwie szosowym w Koźminku oraz Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym – jazda na czas dwójek i drużyn w Godzieszach Wielkich.

Nie pozostaje zatem nic innego jak tylko przyjechać do nas i doświadczać dobroczynnego oddziaływania ruchu na nasze organizmy. Do tego celu znakomicie nadaje się wspomniany wcześniej Szlak Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej. To prawdziwa perła naszego powiatu, choć należy zaznaczyć, że dwie świątynie znajdują się poza jego obrębem – mowa o kościele na kaliskim Zawodziu i w Kamiennej. Niemniej jednak, wszystkie kościoły są skumulowane na dość niewielkim obszarze, co stanowi prawdziwy ewenement w skali kraju.

My proponujemy rozpocząć pierwszą podróż rowerową pod siedzibą Powiatu Kaliskiego – budynkiem Starostwa Powiatowego w Kaliszu, który usytuowany jest w sąsiedztwie Sanktuarium Świętego Józefa przy ul. Plac Świętego Józefa 5. Później, można udać się przez ulicę Częstochowską, aż na drogę powiatową łączącą Kalisz i Godziesze Wielkie. To będzie komfortowa podróż, którą w większości pokonacie nową ścieżką rowerową, biegnącą pośród pól i terenów zielonych. Dojedziecie aż do pięknego, drewnianego Kościoła pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Godzieszach Wielkich, który przypuszczalnie powstał w XIV wieku. To właśnie tam, w głównym, bogato zdobionym ołtarzu, umieszczony jest, jak podają kroniki "według głosu ludu uważany za cudowny" obraz Matki Boskiej Pocieszenia.

Drugą naszą propozycją jest trasa, którą również rozpoczniecie pod Starostwem Powiatowym w Kaliszu. Później, przejedziecie przez urokliwy Park Miejski w Kaliszu, który zaprowadzi Was na ścieżkę rowerową rozciągającą się nieustannie wzdłuż szerokiej na tym odcinku rzeki Prosny. Dojedziecie tędy w okolice Zalewu Szałe, a później aż do ukrytego wśród górek, pagórków i pól – Nędzerzewa. To właśnie tam przebiega Szlak Edukacyjno-Rowerowy Natura 2000, który oferuje aktywne spędzanie czasu na rowerze, a na dodatek można tam podziwiać tablice zdradzające ciekawostki przyrodnicze. Ten Szlak umożliwia podziwianie przepięknych widoków Doliny Rzeki Swędrni, która charakteryzuje się dzikością i pewną niedostępnością. Później, nasza proponowana trasa wiedzie do Pałacu Tłokinia, który niegdyś zamieszkiwała rodzina Chrystowskich. Pałac wciąż zachowuje swój szlachecki, rodem z początków XX wieku charakter. Dziś otwiera swoje gościnne wnętrza dla turystów, którzy mogą korzystać z hotelu oraz wypełnionej unikalnymi zapachami i smakami restauracji. Na dodatek, tuż obok, mieści się kolejna drewniana świątynia – kościół pw. Św. Jakuba, którego powstanie datuje się na koniec XVII lub początek XVIII wieku. Ten wyjątkowy obiekt sakralny w swoim wnętrzu skrywa m.in. pochodzącą z XVII wieku kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywaną Matką Boską Tłokińską.

To tylko nasze propozycje, bo przyjeżdżając do powiatu kaliskiego, możecie tak naprawdę w dowolny sposób układać swoje trasy i spędzić tu o wiele więcej czasu. Bo jest tu co podziwiać, a na dodatek można czynić to także od kuchni, a to za sprawą wyjątkowego Szlaku Kulinarnego "Kaliskie Smaki". To z kolei 13 niepowtarzalnych miejsc, m.in. hoteli i restauracji, które w swojej ofercie posiadają wyroby, potrawy o charakterze regionalnym, które trafiają do serc turystów przez żołądek. To właśnie w tych miejsach będziecie mogli zadbać o swoje zmysły smakowe, odpoczywając i relaksując się po wcześniejszym wysiłku rowerowym.

Zapraszamy!