Starostwo Powiatowe w Kaliszu

LEKCJE EUROPEJSKIE W POWIECIE KALISKIM

178 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Powiatu Kaliskiego wzięło udział w Lekcjach Europejskich odbywających się na przełomie października i listopada w każdej z gmin powiatu. Lekcje były częścią większego projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej przy wsparciu Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Projekt mógł zostać zrealizowany dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

Lekcja miały na celu uświadomienie uczniom roli oraz korzyści płynących z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzone były przez nauczycieli ze szkół w Powiecie Kaliskim, którzy do wyboru mieli kilka zagadnień takich jak np. „Fakty i mity na temat UE” czy „Unia Europejska na co dzień”. Przygotowania jednej lekcji podjął się również Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, który podczas zajęć w Szkole w Opatówku opowiedział o swoich doświadczeniach z UE w trakcie swojej długiej samorządowej kariery.

Oprócz podstawowych informacji o tym czym jest UE i jak przebiegał proces jej integracji uczniowie z Powiatu Kaliskiego poznali również korzyści członkostwa tzw. cztery swobody przepływu:

●          towarów – polega na tym, że każdy produkt wytworzony w jednym z państw członkowskich UE można sprzedawać bez ograniczeń w innych państwach członkowskich. Towary pochodzące z innych państw członkowskich nie mogą być w żaden sposób dyskryminowane w stosunku do produktów krajowych, np. poprzez nakładanie na nie dodatkowych podatków. Przykład: jeśli polski przedsiębiorca wyprodukuje długopis i będzie chciał sprzedać w Belgii, zapłaci od tego taki sam podatek jak Belg, który wyprodukuje długopis i będzie chciał sprzedać go we własnym państwie,

●          osób – obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie przemieszczać się po  jej terytorium, mieszkać i pracować we wszystkich państwach członkowskich na takich samych zasadach jak obywatele tych państw,

●          usług – przedsiębiorca z jednego państwa członkowskiego ma prawo świadczyć usługi w innych państwach UE,

●          kapitału – oznacza m.in. prawo do inwestowania pieniędzy na terenie całej Unii Europejskiej.

Lekcje Europejskie okazały się wyjątkowo cennym doświadczeniem dla uczniów, którzy mogli wykazać się własną kreatywnością podczas prac w grupach i prezentacji własnych pomysłów.

Do udziału w projekcie przystąpił następujące szkoły:

  1. ZS im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku – nauczyciel Krzysztof Nosal
  2. SP im. Jana III Sobieskiego w Zbiersku – nauczyciel Michał Szurek
  3. SP w Godzieszach – nauczyciel Agnieszka Bałch
  4. SP w Morawinie – nauczyciel Katarzyna Benedyczak
  5. SP w Brzezinach – nauczyciel Jacek Kamiński
  6. ZS w Żelazkowie – nauczyciel Aleksandra Marciniak
  7. ZS im. Jana Pawła II w Marchwaczu – nauczyciel Krzysztof Pietrzykowski
  8. SP im. Józefa Wybickiego w Liskowie – nauczyciel Agnieszka Glapińska
  9. SP w Mycielinie – nauczyciel – Dobrosława Grabińska
  10. SP im. A. Mielęckiego w Koźminku – nauczyciel Karolina Woźniak
  11. ZSP w Blizanowie Drugim – nauczyciel Irena Tomczyk
  12. SP w Opatówku – nauczyciel Honorata Warszewska