Projekt został zrealizowany w latach 2016-2018.
Inwestycja zakładała przebudowę istniejącego budynku na pracownie praktycznej nauki zawodu (zgodne ze standardami obowiązującymi w programach nauczania zawodu) oraz dobudowę zaplecza socjalnego i kotłowni.
W ramach zadania wykonano:
- przebudowę (adaptację) części wiaty garażowej obudowanej na sale zajęć praktycznych, obejmującą: wykonanie konstrukcji żelbetowych i ścian, wymianę, stropów i dachu oraz wykonanie robót wykończeniowych;
- dobudowę pomieszczeń socjalnych i kotłowni;
- instalacje elektroenergetyczne, sanitarne i centralnego ogrzewania.
Etapem końcowym było wyposażenie obiektu w niezbędne urządzenia techniczne, sprzęt i pomoce do praktycznej nauki zawodu i egzaminów (tj.: maszyny, urządzenia, aparaty, przyrządy pomiarowe, narzędzia, elektronarzędzia i innego rodzaju sprzęt właściwy dla danego zawodu).
W ramach projektu doposażone zostały również pracownie, w których dotychczas prowadzono kształcenie zawodowe w Zespole Szkół.
W wyniku przeprowadzonej przebudowy szkoła uzyskała pomieszczenia zapewniające koncentrację zajęć praktycznej nauki zawodu i egzaminów w jednym funkcjonalnym, dobrze urządzonym i wyposażonym w nowoczesne pomoce do praktycznej nauki zawodu obiekcie.
W budynku funkcjonują:
a) pracownie zajęciowe,
b) pracownia socjalno-edukacyjna,
c) pomieszczenie magazynowe (z możliwością prezentacji budowy i działania maszyn),
d) pomieszczenia administracyjne, gospodarcze, socjalne oraz sanitariaty i kotłownia.
Przebudowany w ramach projektu budynek zapewnia także niezbędne warunki dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Całkowita wartość projektu: 2 099 506,66 PLN
- w tym wkład Funduszy Europejskich: 1 556 844,19 PLN
Cel główny projektu:
Poprawa jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego i ustawicznego w Aglomeracji Kalisko–Ostrowskiej oraz jego dostosowanie do potrzeb rynku pracy poprzez przebudowę i wyposażenie budynku na potrzeby funkcjonowania warsztatów szkolnych w Zespole Szkół im. St. Mikołajczyka w Opatówku.
Pozostałe cele ogólne określone dla projektu:
- Wzrost poziomu wykształcenia oraz praktycznych kwalifikacji zawodowych młodzieży w regionie dostosowanych do potrzeb rynku pracy;
- Wzmocnienie konkurencyjności i jakości kształcenia na terenie AKO, dzięki inwestycjom w infrastrukturę edukacyjną;
- Zwiększenie zakresu i atrakcyjności oferty kształcenia zawodowego w specjalnościach rolniczych;
- Wyrównanie szans edukacyjnych uczniów oraz rozwój szkolnictwa na obszarach wiejskich.
Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (Poddziałanie 9.3.5 Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla rozwoju AKO).