Jolanta i Paweł Tomczykowie z Blizanowa w gronie najlepszych wielkopolskich rolników

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 marca 2018

Finałowa gala XVII edycji Konkursu „Wielkopolski Rolnik Roku 2017” odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, w niedzielę 11 marca 2018 roku. Wśród laureatów konkursu, który już od siedemnastu lat jest organizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego znaleźli się rolnicy z Powiatu Kaliskiego Państwo Jolanta i Paweł Tomczykowie, którzy otrzymali statuetkę Siewcy z rąk Krzysztofa Grabowskiego Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego. Laureatów podczas konkursu wspierali Sławomir Musioł Wójt Gminy Blizanów, Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego oraz Janusz Nowak Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego.

W ciągu 17 lat trwania konkursu, w którym uczestniczyło ponad 1100 rolników, nagrodę główną – statuetkę Siewcy, otrzymało 166 producentów rolnych. Do XVII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2017 przystąpiło 56 gospodarstw rolnych z 23 powiatów województwa wielkopolskiego. 

Kapituła zakwalifikowała do konkursu 20 rolników, którzy prezentowali wyjątkowo wysoki poziom produkcji rolniczej, stosowali nowoczesne technologie, odznaczali się dobrą organizacją pracy, wysoką estetyką gospodarstw, uzyskiwali wysokie efekty ekonomiczne, przejawiali troskę o środowisko naturalne.

Jednym z laureatów tegorocznej edycji zostali Państwo Jolanta i Paweł Tomczykowie z Gminy Blizanów. Państwo Tomczykowie prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 60 ha w miejscowości Skrajnia w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pomidora szklarniowego. W nowoczesnych szklarniach stosuje się najnowsze technologie m.in. komputerowe sterowanie klimatem i podlewaniem podłoża, ochronę biologiczną i zapylanie roślin przez trzmiele. Wszystkie urządzenia w gospodarstwie są w pełni zautomatyzowane. Pomidory cenione są za jakość i doskonały smak. Najwyższa jakość pomidorów jest potwierdzona certyfikatami GLOBAL-GAP.

Powiat Kaliski to powiat rolniczy i nie jest to żadna tajemnica. Mamy osiągnięcia, którymi możemy się pochwalić w Wielkopolsce, a i na arenie całego kraju nasza produkcja jest bardzo rozpoznawalna. Cieszymy się ogromnie, że pracowitość rolników z Powiatu Kaliskiego została doceniona w tak prestiżowym Konkursie. Nasi rolnicy nie boją się wyzwań również tych technologicznych, a my jako samorządowcy staramy się wspierać ich działania, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że efektem końcowym będzie nowoczesna i piękna wieś – mówił Mieczysław Łuczak Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Tekst: M.Kraszkiewicz

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie