"Artyści dla Niepodległej" wystąpili po raz drugi

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 lutego 2018

Drugi z kolei koncert poświęcony obchodem 100-lecia odzyskania Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego odbył się w sobotę w gminie Blizanów w miejscu niezwykłym- Hotel Kristoff *** Powiat Kaliski w ramach obchodów rozpoczął cykl koncertów patriotycznych dla mieszkańców gmin powiatu kaliskiego, w ten sposób włączył się w ogólne obchody na terenie Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej.

"Myśląc Ojczyzna"

Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam...
Gdy myślę Ojczyzna -
By zamknąć ją w sobie jak skarb.
Pytam wciąż, jak go pomnożyć,
Jak poszerzyć tę przestrzeń,
Którą wypełnia.

 

Jan Paweł II

 

 Wierszem Jana Pawła II "Myśląc Ojczyzna"  ropoczął się koncert "Artyści dla Niepodległości". Potem wspólne odśpiewanie Roty, utwory wykonane przez pianistę  Roberta Adamczaka, potem koncert patriotyczny i wspólne z publicznością wykonanie piosenek żołnierskich "Serce w plecaku" i "Pierwsza kadrowa". To wszystko budowało niezwykły klimat koncertu, który dzięki połączeniu sił kilku instytucji tworzył niepowatrzalny i wyjątkowy przekaz.

Wspólne logo obchodów, wspólne koncerty i wspólne wystawy historyczne, wystawy grafiki oraz lekcje historyczne dla dzieci stanowią całość 12 wydarzeń, które w 2018 roku odbędą się na terenie powiatu kaliskiego. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracy Powiatu Kaliskiego, poszczególnych Gmin, Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, a także Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

-Nie ma nic ważniejszego niż Ojczyzna, a zwłaszcza Ojczyzna niepodległa. Podczas koncertów chcemy świętować patriotycznie i podniośle w Aglomeracji Kalisko - Ostrowskiej 100-lecie Odzyskania Niepodległości i 100 -lecie Powstania Wielkopolskiego oraz wiele innych rocznic, bo rok 2018 jest obfity w nie. Jesteśmy jedynym powiatem, który w sposób systemowy obchodzi to wielkie święto patriotyczne. Dziękuję samorządom, że włączyły się w koncerty, że możemy to robić razem- mówił Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

- Dziękuję za pomysł, który powstał i wspólnie z Uniwersytetem możemy zainaugurować w Gminie Blizanów obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Podsumowanie mamy 10 listopada, a 11 zostawiamy na obchody w powiecie, te nasze główne. Nam dziś żyjącym jest dane świętować odzyskanie niepodległości i świętujemy je razem- mówił Sławomir Musioł Wójt Gminy Blizanów.

-Najważniejsze w życiu człowieka jest poczucie wolności niepodległości i swobody wyrażanie swoich poglądów, uczuć, najważniejszych kwestii, które dyrygują naszym życiem. Jako WPA proponujemy te rocznice celebrować w towarzystwie artystów i muzyków scenicznych. W pewnej części proponujemy też delikatną konsumpcję wizualną w powstaniu prac plastycznych autorstwa studentów kierunków plastycznych, którzy w ten sposób chcieli wyrazić twórczość z okazji Odzyskania Niepodległości. Tym większa nasza radość, że możemy żywo uczestniczyć w obchodach i zapraszamy na wszystkie edycje i finał w WPA przy Nowym Świecie w Kaliszu- mówił prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak.

-Wyjątkowy rok- rok 2018, kiedy rozpoczynamy obchody 100-lecie odzyskania Niepodległości i 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Wyjątkowy czas zastanowienia i zadumy. Jestem dumna i zaszczycona, że właśnie tutaj w AKO tak całościowo i systemowo podeszliście Państwo do tych obchodów. Mamy za zadanie przekazać pamięć młodemu pokoleniu. Ci wszyscy ludzie, którzy walczyli o to byśmy mogli żyć w wolnej niepodległej Polsce oddali to co jest najcenniejsze, oddali życie. Ale pozostawili nam współcześnie żyjącym testament, testament napisany krwią i miłością do ojczyzny. My mamy trudne zadanie sprostać i wykonać ten testament, żeby młode pokolenia mogły nadal żyć w wolnej Polsce, żeby ludzie mogli się rozwijać i abyśmy byli dumni ze swojej ojczyzny – mówiła Marlena Maląg wicewojewoda Wielkopolski.

 

Patronat nad wydarzeniami objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

Za zaangażowanie w organizację koncertów dziękujemy Piotr Łuszczykiewicz Karol Matczak Maciej Guźniczak Darek Grodziński Artystom :Katarzyna Strojna- Bigora, Piotr Bigora Eryk Szolc Adam Michalak Robert Adamczak studentkom Emilia Popłonek Alicja Matuszczak

 

Tekst Wioletta Przybylska
Fot. Michał Marszałkowski

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie