Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

W Kaliszu uczczono 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Punktualnie o godzinie 17.00 ulice najstarszego miasta w Polsce zamilkły, a ciszę wypełnił przez minutę dźwięk syren alarmowych. To akt symbolicznego oddania hołdu powstańcom warszawskim.  Przy pomniku żołnierzy AK znajdującym się na terenie ogrójca klasztorów oo. Jezuitów złożono kwiaty i znicze pamięci. W imieniu władz i mieszkańców naszego powiatu w uroczystościach wziął udział Starosta Kaliski Krzysztof Nosal.

Kwiaty i znicze pamięci złożyli również przedstawiciele władz miejskich na czele z Wiceprezydentem Kalisza Grzegorzem Kulawinkiem i Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Kalisza Tadeuszem Skarżyńskim, a także przedstawiciele parlamentu, radni, przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji i stowarzyszeń patriotycznych, służb mundurowych oraz młodzież.  Tuż po tej części uroczystości, w Sanktuarium Serca Miłosiernego odbyła się msza święta poświęcona ofiarom powstania i ojczyzny, którą celebrował ks. prałat Adam Modliński. Podczas uroczystości, w okolicznościowych przemówieniach przypominano o tym, jak ważna jest pamięć o historii wojennej naszego kraju, o wydarzeniach towarzyszących powstaniu i ludziach, którzy poświęcili swoje życie stojąc na straży ojczyzny i walcząc o lepszą przyszłość następnych pokoleń.

Powstanie Warszawskie wybuchło na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00, czyli tzw. godzinie "W". Celem wszczęcia walk powstańczych było wyzwolenie stolicy spod okupacji niemieckiej jeszcze przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Powstanie planowane na kilka dni, upadło 3 października, po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tysięcy do 18 tysięcy żołnierzy AK i od 150 do 180 tysięcy cywilów. Po kapitulacji powstańców, Warszawa została doszczętnie zniszczona przez okupanta.

Info: Michał Marszałkowski/calisia.pl/ipn.gov.pl
Foto: Błażej Krawczyk/Calisia.pl