Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Obchody 38. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Dziś pod tablicą pamiątkową przy byłym Zakładzie Karnym w Kaliszu złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci. W ten sposób w najstarszym polskim mieście rozpoczęto obchody 38. rocznicy wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. Kwiaty w imieniu mieszkańców i władz Powiatu Kaliskiego złożył Członek Zarządu Powiatu Kaliskiego Mieczysław Łuczak. Uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia organizuje w Kaliszu NSZZ Solidarność Region Wielkopolska Południowa.

Poranne uroczystości zapoczątkowały w Kaliszu obchody 38. rocznicy  wprowadzenia stanu wojennego. O godzinie 17.00 w Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego (kościół o. Jezuitów) odprawiona zostanie ponadto Msza Święta w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, której przewodniczy ks. Bp Edward Janiak. Tuż po Mszy Świętej zostaną złożone kwiaty i znicze pamięci przy tablicach pamniątkowych usytuowanych w Ogrójcu Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.

To już 38. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. 13 grudnia 1981 r. o godzinie 6 rano Polskie Radio wyemitowało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, informujące o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i wprowadzeniu stanu wojennego na obszarze całego kraju.

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i "Solidarności". W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób. W ogromnej operacji policyjno-wojskowej użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1900 wozów bojowych i 9 tys. samochodów.

Info: Michał Marszałkowski/Portal Historyczny dzieje.pl

Foto: Michał Marszałkowski