Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Spotkanie autorskie z Teresą Nietykszą już w sobotę w Opatówku

Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Dyrektor Biblioteki w Opatówku Małgorzata Matysiak oraz Prezes Stowarzyszenia Nasze Kaliskie Alicja Łuczak, Radna Powiatu Kaliskiego, zapraszają na spotkanie autorskie z panią Teresą Nietykszą, które  odbędzie się w sobotę 21 sierpnia 2021 r. o godz. 17.00 w Bibliotece w Opatówku. Spotkanie poświęcone postaci jej ojca - Józefa Szweda, kierownika Szkoły Podstawowej w Żelazkowie w okresie powojennym.

Pani Teresa opowie o Wołyniu, kolejach życia swego ojca, dzieciństwie na wsi po Kaliszem, burzliwych losach wojennych i wreszcie Jego pracy w Szkole w Żelazkowie. Zaprezentowana zostanie także książka "Odcinek" Teresy Nietykszy, poświęcona losom Jej rodziny.

Teresa Nietyksza urodziła się w Białej Podlaskiej i na Podlasiu spędziła wczesne dzieciństwo. Od 1945 roku mieszkała z rodzicami w Kaliskiem i tutaj ukończyła szkołę średnią (III Liceum im. Anny Jagiellonki w Kaliszu). Debiutowała wierszem, jako Teresa Szwed (nazwisko panieńskie) w 1959 r. podczas studiów w Krakowie (1956 -1960). Od 1960 r. mieszka w Opolu, po wyjściu za mąż za dziennikarza Zbigniewa Nietykszę. W pracy związana była z edytorstwem. Obecnie na emeryturze.

Jest autorką następujących zbiorów zwartych: Cień z oczu (Opole 1991), Powietrzem i miłością (Opole 2004), Podróż Penelopy (Opole 2005), Sonety opolskie (Opole 2006), Lustro i czas (Opole 2009), Małe opowiadania (Opole 2011), Wróżę z dłoni kobiecej wybór i przekład wierszy Tatiany Olejnikowej, z języka rosyjskiego (Opole 2012), Sto dwadzieścia sześć haiku (Kraków 2013), Mimo ulotności (Kraków 2014), Stacja węzłowa (Kraków 2016).

Wiersze Teresy Nietykszy były tłumaczone na język rosyjski i czeski. W 2016 roku otrzymała od Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód, za twórcze i wydawnicze mosty współpracy, Medal Mickiewicz – Puszkin. Należy do Związku Literatów Polskich Oddział w Opolu, któremu prezesowała ostatnie dwie kadencje, tj. do kwietnia 2019 roku. Jest też członkiem Nauczycielskiego Klubu Literackiego przy ZO Opolskiego ZNP oraz Stowarzyszenia Promocji Sztuki Łyżka Mleka w Kaliszu i Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie.Związana z kaliskim Stowarzyszeniem Łyżka Mleka.

Zapraszamy serdecznie.