Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

W Ostrowie Kaliskim trwają prace nad wydaniem publikacji o historii miejscowości i mieszkańców

Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowa Kaliskiego poszukuje materiałów - starych zdjęć, wspomnień, pism, dokumentujących życie mieszkańców a także dzieje miejscowości od jak najdawniejszych czasów. A wszystko na potrzeby realizacji zadania pn. "Ostrów Kaliski. Nasze dziedzictwo. Tu przeszłość łączy się z przyszłością", na które koło pozyskało dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację działań w dziedzinie kultury. Pozyskano 15 000 zł., które przeznaczone zostaną na wydruk przedmiotowej publikacji a także wydruk wystawy wielkoformatowej, na której również znajdą się zgromadzone od mieszkańców informacje, fotografie i pamiątki.

W ramach realizacji zadania powstanie publikacja pn. "Ostrów Kaliski. Nasze dziedzictwo. Tu przeszłość łączy się z przyszłością" dokumentująca ciekawe miejsca, pomniki natury, historyczną granicę, krajobrazy, mapy, postaci związane z Ostrowem Kaliskim, zawierać będzie przede wszystkim rys historyczny miejscowości, wspomnienia mieszkańców a także będzie prezentować historyczne, stare fotografie z prywatnych zbiorów mieszkańców. W publikacji Ostrów Kaliski ukazany będzie w formule - dawniej i dziś, zostaną pokazane dawne i obecne budynki, wydarzenia z życia mieszkańców, tradycje i zwyczaje. Wykorzystane zostaną również fragmenty zapisów z Roczników Kaliskich, w których publikowano artykuły o Ostrowie Kaliskim a także publikacji, w której pokazany został rodzimy folklor tej wsi ze zdjęciami osób, które opowiadały i śpiewały autorowi publikacji w latach 50-tych.

Prace nad gromadzeniem materiałów rozpoczął już Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego, mieszkaniec Ostrowa Kaliskiego: "Bardzo cieszy mnie fakt, że takie zadanie jest realizowane, ta publikacja to będzie trwała pamiątka zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i dla przyszłych pokoleń. Chcemy pokazać w niej ciekawą, ale i niekiedy trudną historię mieszkańców i samej miejscowości. To właśnie tu przebiegała granica zaborów i istniał tzw. kordon carski, niegdyś Ostrów Kaliski należał do Miasta Kalisza, później pełnił funkcję gminy, bardzo dobrze rozwinęły się tutaj organizacje społeczne. Chcemy stworzyć w Ostrowie Kaliskim miejsce historyczne, ciekawe dla turysty, który zatrzymując się przy lokalnej ochotniczej straży pożarnej będzie mógł zapoznać się z tymi wszystkimi ciekawostkami" - mówi Jan Adam Kłysz.

Realizacja zadania odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności związane z ograniczonym i często utrudnionym dostępem do kultury wyższej, do celebrowania rocznic, do poznawania historii i jej zgłębiania. Zadanie odpowiada na potrzeby edukowania dzieci, młodzieży a także dorosłych i zwrócenie ich uwagi na znaczenie historii i celebrowania lokalnego patriotyzmu w codziennym życiu i zwrócenie ich uwagi na rolę Wielkopolan w historii. Zadanie to forma popularyzująca kulturę, tradycje i wydarzenia historyczne tej małej miejscowości w Wielkopolsce. Realizacja zadania wpłynie na podniesienie wiedzy historycznej mieszkańców Wielkopolski o miejscach mających znaczenie historyczne.

Zadanie pn. "Ostrów Kaliski. Nasze dziedzictwo. Tu przeszłość łączy się z przyszłością" zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.