Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Powiatowi radni obradowali stacjonarnie

Po długiej przerwie, powiatowi radni spotkali się stacjonarnie w Starostwie Powiatowym, aby obradować na XLIV Sesji Rady Powiatu Kaliskiego. Jednym z poruszanych tematów była pomoc uchodźcom z Ukrainy przybywającym do powiatu kaliskiego oraz organizowane formy pomocy m.in. dla partnerów w Baranówce. Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Starosta Kaliski Krzysztof Nosal podziękowali także za udzielane wsparcie rzeczowe i finansowe -  przedsiębiorcom, organizacjom, mieszkańcom, radnym oraz pracownikom urzędu.

„Drodzy Państwo, na ostatniej sesji Rady Powiatu Kaliskiego, która miała miejsce 25 marca, dzień po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą, odczytałem apel w imieniu nas wszystkich – w imieniu Rady Powiatu Kaliskiego, władz Powiatu Kaliskiego i mieszkańców Powiatu Kaliskiego. O to aby zaprzestać działań wojennych, o to aby nie ginęli ludzie za naszą wschodnią granicą. Tak się nie stało, dzisiaj mamy 35 dzień wojny i akcja wojenna nadal trwa. W tej sali spotykali się również sołtysi Powiatu Kaliskiego i poproszono mnie abym na dzisiejszej sesji Rady Powiatu Kaliskiego, która jest emitowana do  wszystkich mieszkańców Powiatu Kaliskiego, przeczytał stanowisko sołtysów w tej sprawie, chciałbym to właśnie teraz na początku naszej sesji zrobić.

Powiatowa Rada Sołtysów Ziemi Kaliskiej wyraża swój niepokój w związku z ostatnimi wydarzeniami na Ukrainie. Kraju, który padł ofiarą agresji ze strony Rosji - agresora,  który naruszył jej integralność terytorialną i wszczął wojnę.

Jako przedstawiciele społeczności lokalnych stoimy na straży wartości takich jak spokój, zgoda, porozumienie i sprawiedliwość społeczna. Wspieramy i będziemy wspierać naród ukraiński, jego odwagę i heroizm, szczególnie ludności walczącej o swój kraj. Konflikt zbrojny, który cały czas się toczy to wielki sprawdzian, również dla nas, Polaków, sąsiadów. Przybywający do nas obywatele Ukrainy szukają tu zarówno schronienia, jak i opieki.

W tym trudnym momencie apelujemy o pełne wsparcie dla uchodźców przybywających do Polski z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Ważna jest nie tylko opieka socjalna dla dzieci i ich rodzin, ale także troska o zapewnienie najmłodszym odpowiedniej edukacji.

Oferujemy swoją gotowość niesienia pomocy i pełne wsparcie.

To stanowisko Powiatowej Rady Sołtysów Ziemi Kaliskiej. W tym momencie myślę, że trzeba podziękować w imieniu nas wszystkich, mieszkańcom Powiatu Kaliskiego, przedsiębiorcom, wszystkim tym, którzy podjęli trud pomocy Ukraińcom. Ludziom, którzy przybyli do Polski, po to żeby nie zginąć, po to żeby ich dzieci mogły normalnie się uczyć, żeby mieli podstawowe opieki ze strony państwa, dla nich obcego państwa, ale państwa które otoczy ich taką opieką po stronie przedsiębiorców, samorządu. Wszyscy pomagamy tym ludziom i za to wszystko należą się Wam mieszkańcom Powiatu Kaliskiego, przedsiębiorcy – wielkie słowa uznania. W imieniu Rady Powiatu Kaliskiego serdecznie dziękuję za pomocmówił Jan Adam Kłysz, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

My jako samorządy z terenu Powiatu Kaliskiego mamy przyjąć 150 osób i to realizujemy. Oczywiście nie wszystkie te osoby jeszcze są, czekamy. W najbliższych godzinach, może dniach  z granicy dojedzie do nas jeszcze 30 osób. Staramy się, aby rzeczywiście im zapewnić wszystko co jest potrzebne. Mamy tutaj podziękowania dla naszych pracowników i wszystkich wolontariuszy, którzy pomagają, bo rzeczywiście te osoby spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Złożyliśmy także projekt do Ministerstwa Rodziny na ponad 1 300 000 złotych na szkolenia dla tych uchodźców, na pomoc psychologiczną, ale głównie na kursy i naukę języka polskiego  - dodał Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

Przewodniczący Rady przypomniał także życiorys zmarłego 26 marca Pasterza Diecezji Kaliskiej – ks. biskupa Teofila Wilskiego.

Obecny na Sesji Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski poinformował o ponad 1 mln. zł. wsparcia finansowego z budżetu  Województwa Wielkopolskiego jakie otrzymały gminy z powiatu na budowę i przebudowę dróg dojazdowych do pól, o uzyskanych środkach na inwestycje, o trwających naborach w ramach PROW a także o planach dotyczących kolejki wąskotorowej.

„Myślę, że warto też wspomnieć o kolejnych środkach, które będą trafiały do Powiatu Kaliskiego. Takie umowy będziemy podpisywali w piątek. Z gminami, z wszystkimi gminami Powiatu Kaliskiego – mówię o środkach na drogi dojazdowe do gruntów rolnych, na remonty mostów, a także na zakup sprzętu komputerowego dla powiatu. W tym roku jeszcze będziemy ogłaszali nabory w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 […] podobnie jak nabory w ramach gospodarki wodnościekowej, wodnokanalizacyjnej. Będą one prowadzone dla gmin od 1 do 15 kwietnia, na ten cel przeznaczamy kilkadziesiąt milionów zł. – mówił  Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

W Sesji udział wziął także Sławomir Kotoński Komendant Miejski PSP, który omówił Informację o stanie bezpieczeństwa publicznego powiatu kaliskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2021 rok. Radni skorzystali z okazji i na ręce Komendanta złożyli podziękowania dla Strażaków, za ich wzmożoną pracę po wichurach, jakie w połowie lutego przeszły nad powiatem kaliskim.

Info/fot. Marta Wolarz