Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Powiatowo - Gminne Święto Plonów w Szczytnikach

W Szczytnikach  odbyły się w tym roku Dożynki Powiatowo- Gminne w niedzielę, 21 sierpnia. Deszczowa pogoda nie wystraszyła gości, którzy licznie przybyli na uroczystości obrzędowe i liczne koncerty.

Powiatowo- Gminne Święto Plonów rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym w Stawie, gdzie pojawiły się delegacje z chlebami dożynkowymi z gmin powiatu kaliskiego i z sołectw gminy Szczytniki. Uroczystą mszę świętą poprowadził proboszcz parafii Marian Niemier. Po mszy władze powiatu, gminy oraz  zaproszeni goście przejechali w uroczystym korowodzie na plac dożynkowy.

 

Uroczystości dożynkowe odbyły się w tym roku w Szczytnikach na boisku sportowym. Tutaj, jak tradycja powiatowych dożynek nakazuje, uformułowano tradycyjny barwny korowód dożynkowy, który przemaszerował z flagami Unii Europejskiej, Polski i Powiatu Kaliskiego.

Korowód dożynkowy otwierała Orkiestra Dęta OSP z Iwanowic, której kapelmistrzem jest Adrian Militowski. Następnie w Korowodzie podążały delegacje, które przygotowały obrzęd dożynkowy - Panie i Panowie z Zespołu Złote Kłosy, którzy szli w tradycyjnych strojach ludowych.

Z wieńcem dożynkowym, wyplecionym z tegorocznych zbóż szli przedstawicie sołectwa Staw Ewelina i Dawid Rzeźniczak, Anna i Kamil Wolniak, którzy własnoręcznie wykonali wieniec dożynkowy. Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa, do środka wkładano żywe pisklęta, co miało zapewnić zdrowy przychówek w gospodarstwie. Całość przyozdabiano czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami oraz kolorowymi wstążkami.

Wieniec, symbol zebranych plonów, został poświęcony podczas dożynkowej mszy świętej odprawianej w intencji dziękczynienia za zbiory. Następnie został przeniesiony na miejsce, gdzie odbyła się celebracja obrzędu dożynkowego.

Kolejna delegacja na placu dożynkowym to delegacja Starostów Dożynek, którymi w tym roku zostali Kinga Piontczak i Marek Chojnacki.

Delegacja Powiatu Kaliskiego przeszła z flagami Europy, Polski i Powiatu ­­w składzie Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy w imieniu przewodniczącego Rady w korowodzie szedł wiceprzewodniczący Benedykt Owczarek. W korowodzie szli również członkowie zarządu: Dorota Karpieko, Mieczysław Łuczak (przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a także radni Alicja Skrzybalska i Henryk Kurek.     

W korowodzie szła również delegacja Gminy Szczytniki na czele z wójtem Gminy Szczytniki Markiem Albrechtem, zastępcą wójta gminy Szczytniki Dariuszem Wawrzyniakiem,   przewodniczącym Rady Gminy w Szczytnikach Bogdanem Augustyniakiem oraz radnymi gminy Szczytniki.

Kolejni w Korowodzie podążali Przedstawiciele Straży OSP Szczytniki z komendantem Gminnym Jerzym Majasem i Prezesem Gminnym Zbigniewem Banasiewiczem na czele.

Z chlebem dożynkowym podąża również delegacja z Lokalnej Grupy Działania „Długosz Królewski” oraz reprezentacje gmin powiatu kaliskiego w następującym składzie:

Gminę Blizanów reprezentowały przedstawiciele Koła Gospodyń Wiejskich z Czajkowa, z przewodniczącą p. Małgorzatą Sołtysińską

Gminę Brzeziny reprezentowały Pani Renata Doruch – Sołtys Wsi Ostrów Kaliski, oraz Piotr Zaleśny – Sołtys Wsi Aleksandria

Gminę Ceków-Kolonia reprezentowali mieszkańcy tejże miejscowości Państwo Elżbieta i Maciej Baran.

Gminę Godziesze Wielkie  reprezentowało sołectwo Godzieszki, którego sołtysem jest pani Marzena Cuper.

Gminę Koźminek reprezentują Radny Gminy Marcin Janiak z żoną Izabelą – Sołectwo Złotniki.

Gmina Lisków reprezentowana była przez przedstawicieli Sołectwa Lisków Rzgów, którego sołtysem jest pani Maria Sobczyk, a dożynkowy bochen chleba niosą Jadwiga Nowak oraz Jan Ambroży.

Gmina Opatówek reprezentują członkinie KGW z Rajska z przewodniczącą Aleksandrą Wszędobył. 

Miasto i Gmina Stawiszyn reprezentowana jest przez tegorocznych Starostów Dożynek Parafialno-Gminnych w Zbiersku pani Aneta Michalak i Stanisław Dudczak.

Gminę Żelazków reprezentowali Starostowie tegorocznych dożynek w Gminie Żelazków pani Aldona Witczak z mężem Andrzejem, oraz Starosta dożynek Sławomir Majtas z małżonką Anetą.

Korowód dożynkowy zamykali zaproszeni goście i delegacje sołtysów Ziemi Kaliskiej.

 

Uroczystość rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem Roty. Następnie obrzęd dożynkowy przeprowadził zespół biesiadnym Złote Kłosy. Po obrzędzie rozpoczęła się część koncertowa przygotowana przez Orkiestrę Dętą OSP w Iwanowicach i kapelę Dysonans. Po muzycznych wyetpach na plac dożynkowy dotarli cykliści, którzy wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie dożynkowym jaki organizowany był po raz 22.  Natomiast po występie cyklistów  przed sceną pokaz siły i możliwości ludzkich mięśni zaprezentowali Strongmani. Gwiazdą wieczoru był Zespół Trubadurzy, który mimo deszczu zgromadził bardzo dużą publiczność.

Stoły biesiadne na placu dożynkowym przygotowały:

KGW z Chojna, Główczyna, Iwanowic, Joanki,

"Krowiczanki "z miejscowości Krowica Zawodnia i Pusta,

KGW z Kuczewoli, KGW z Mroczek Wielkich , z Niemieckiej Wsi, z Pośrednika, "Radliczanki" z Radliczyc i Gomuch,

Grupa Odtworzeniowa Dziedzictwa Kulinarnego "Okupniczanki" z Sobiesęk Trzecich ,

Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Staw i Tymieniec.

DZIĘKUJEMY strażakom z OSP Krowica Zawodnia, Mroczki Wielkie, Radliczyce, OSP Staw oraz OSP Szczytniki za zabezpieczenie placu oraz sponsorom za ich pomoc i ofiarowane wsparcie.

 

Tekst W.Przybylska