Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Polski Ład - dofinansowania dla gmin Powiatu Kaliskiego

Ponad 107 milionów złotych trafi do samorządów z powiatu kaliskiego z Rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych II edycja . Jak podkreślali samorządowcy jest potrzebny program, bo jest to jedyne źródło z jakiego można pozyskać dofinansowania na potrzebne lokalnie inwestycje. Gminy Powiatu Kaliskiego będą budować drogi, żłobki i przedszkola remontować obiekty publiczne, budować fotovoltaikę, a Powiat Kaliski przebuduje drogę powiatową na terenie gminy Brzeziny i Godziesze Wielkie. Natomiast Związek Komunalny Gmin Czyste Miasto Czysta Gmina na  modernizację gospodarki odpadami ZKG- rozbudowę systemu energetycznego.

W poniedziałek, 8 czerwca, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kaliszu Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg przekazała symboliczne czeki włodarzom gmin.

W drugiej edycji programu z rządowego dofinansowania zostanie zrealizowanych 5000 wniosków. I nie ma w Polsce samorządu, który by nie skorzystał w jakimś stopniu z Polskiego Ładu podkreślano podczas wydarzenia.

-Najważniejsze jest to, że są to dotacje na inwestycje, o które państwo sami wnioskowaliście. Dobra współpraca rządu i samorządu może przyczynić się do tego, że będziemy budowali tę Polskę szczęśliwych rodzin, bo wtedy mieszkańcy są zadowoleni. Program Inwestycji Strategicznych tak naprawdę realizuje marzenia - zwróciła się do włodarzy gmin Minister Marlena Maląg.

-Te projekty są potrzebne i te pieniądze zostaną dobrze wykorzystane, czekają na nie nasi mieszkańcy powiatu kaliskiego. Potrzeb jest wiele i jeszcze o kolejne będziemy wnioskować. A za te otrzymane środki serdecznie dziękuję  - powiedział starosta Krzysztof Nosal.

Powiat Kaliski otrzyma dofinansowanie w wysokości blisko 14.986.250 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na budowę dróg powiatowych: nr 4623P (na odcinku Wola Droszewska - granica gminy Godziesze Wielkie), nr 4634P (Czepisz-Brzeziny), nr 6232P (miejscowość Brzeziny).

 

 Wysokość kwot dofinansowania  dla gmin zawiera się w przedziale 6-12 mln zł:

Blizanów (10.871.673  zł), na stację uzdatniania wody w Rychnowie oraz przebudowę dróg

Brzeziny (9.957.900  zł), na budowę PSZOK-u, uporządkowanie gospodarki wodociągowej oraz przebudowę drogi Dzięcioły-Fajum

Ceków –Kolonia (6.089.500  zł), na przebudowę dróg oraz budowę instalacji fotowoltaicznej dla obiektów użyteczności publicznej

Godziesze Wielkie (9.631760 zł), na kompleksową zmianę ogrzewania obiektów użyteczności publicznej w gminie Godziesze Wielkie stosując źródła  energii nisko i zeroemisyjne - Etap I i II

Stawiszyn (10.700.000 zł), na modernizację infrastruktury drogowej i przebudowę mostu

Koźminek (11.752108 zł), na modernizację dróg oraz budowę i rozbudowę przedszkola i szkoły w Moskurni

Lisków (8976596 zł), na modernizacje infrastruktury edukacyjno- sportowej

Mycielin (11,26500 zł), na budowę przedszkola wraz z pomieszczeniem dla seniorów i modernizację dróg

Opatówek (10,990000 zł), na budowę żłobka, przed przebudowę istniejącego przedszkola

Szczytniki (8.581990 zł) na przebudowę dróg i rewitalizację miejscowości Iwanowice

Związek Komunalny Gmin Czyste Miasto Czysta Gmina -14.750.000zł . Środki pozwolą przeprowadzić między innymi modernizację gospodarki odpadami ZKG, w tym rozbudowę systemu energetycznego w celu wykorzystania zielonej energii oraz rozbudowę zaplecza tech.-adm. ZUOK „Orli Staw”

24 mln zł, to wysokość dofinansowania dla Miasta Kalisza. Środki te przeznaczone będą na budowę nowej drogi w Kaliszu (połączenie ul. Ks. Jolanty od ul. Częstochowskiej z ul. Budowlanych oraz przebudowę dróg manewrowych i placu przy ul. 3-go Maja w Kaliszu).

M. Maląg towarzyszyli posłowie Jan Mosiński i Tomasz Ławniczak, dyrektor biura poselskiego Jana Dziedziczaka Wilold Nowak i dyrektor biura europosłanki Andżeliki Możdżanowskiej- Anna Lis.