Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku apeluje do mieszkańców ziemi kaliskiej

Drodzy mieszkańcy ziemi kaliskiej,

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku przygotowuje wystawę z okazji 160.rocznicy Powstania Styczniowego pt. „A mundury ich były szaraczkowe. Śladami Powstania Styczniowego w powiecie kaliskim”. Jest to część projektu, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „LGD7-Kraina Nocy i Dni”, Stowarzyszeniem Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej, Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział Kaliski, III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, ZHP Hufcem Powiatu Kaliskiego oraz Gminnym Centrum Kultury w Koźminku. które  otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1854”, nadzorowanego przez Biuro „Niepodległa”.

Powiat kaliski, położony w południowej części województwa kaliskiego był terenem ponad stu potyczek powstańczych. Działało tu wiele ważnych dla Powstania Styczniowego postaci. Na cmentarzach kaliskich oraz parafialnych na terenie powiatu zachowało się dużo mogił powstańczych.

Autorzy wystawy pragnęliby, aby mogła ona uzyskać także wymiar rodzinny, oparty o wspomnienia i pamiątki zachowane w naszych domowych zbiorach. Dlatego zwracamy się do wszystkich mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego – jeśli posiadają Państwo dokumenty, fotografie i wszelkiego rodzaju inne pamiątki rodzinne związane z Powstaniem Styczniowym – o wypożyczenie ich na wystawę. Pokazanie ich z pewnością ubogaci narrację wystawy i nada jej osobisty wymiar.

Na zdjęciu Karol Matczak

Realizacja wystawy planowana jest  okresie od 25 lutego do 16 czerwca 2023 r.

Prosimy o kontakt w tej sprawie z kuratorami wystawy: dr Ewą Kłysz i dr Jarosławem Dolatem,  telefoniczny pod numerem 62  62 7618626, lub na adres mailowy: e.klysz@muzeumopatowek.pl, dzialhistorii@muzeumopatowek.pl

 

Info i Foto: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku