XVI Objazd Dożynkowy Powiatu Kaliskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 sierpnia 2015

Po raz szesnasty 6 września b.r. o godzinie 8.00 obok Urzędu Gminy w Koźminku wystartuje Objazd Dożynkowy Powiatu Kaliskiego, wzorowany na historycznych zasadach rozgrywania pierwszych wyścigów kolarskich w Królestwie Polskim. 116 lat temu rozstawieni po trasie cykliści, 23 maja 1899 r. po przejechaniu 1025 wiorst zakończyli objazd Królestwa w Warszawie. Trasa tego wyścigu biegła także przez Ceków, Kalisz, Opatówek i Błaszki. Sto lat później kilkunastu kaliskich amatorów kolarstwa dokonało pokonania fragmentu historycznej trasy I Objazdu ze Zgierza przez Kutno do Kalisza na podobnych zasadach. Te tradycje są kultywowane do dnia dzisiejszego podczas Dożynkowych Objazdów Powiatu Kaliskiego, kaliskich wypraw amatorów kolarstwa do Warszawy na Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka i na Muzyczne Festiwale – Przystanki Woodstock. Warto tu nadmienić iż kolarstwo w Kaliskiem istnieje w formie zorganizowanej od 1892 r.

Pierwszy Objazd Dożynkowy wystartował w 2000 roku podczas Dożynek Powiatowych w Koźminku. Po piętnastu latach wójt gminy Andrzej Miklas po raz drugi poprowadzi cyklistów z gminy Koźminek na trasie pierwszego odcinka liczącego ponad 15 km. Do tej pory w skrupulatnie prowadzonym indeksie nazwisk uczestników zaistniało ponad 700 osób. Niektórzy wielokrotnie uczestniczyli w wyprawach dożynkowych. Byli wśród nich: Parlamentarzyści, Starosta Kaliski Krzysztof Nosal - ośmiokrotny uczestnik Objazdów, były Burmistrz Stawiszyna Robert Jarzębski – dziesięciokrotny uczestnik tych imprez. Aktywnie uczestniczą w Objazdach wójtowie gmin, mieszkańcy Kalisza i powiatu kaliskiego. Do tej pory w ramach Objazdów Dożynkowych uczestnicy pokonali ponad 2800 km po drogach wokół powiatu kaliskiego.

177.7 km trasę tegorocznego Objazdu wokół powiatu podzielono na 12 "stacji" – odcinków do pokonania przez amatorów kolarstwa z poszczególnych miast i gmin przy zachowaniu postanowień Kodeksu Drogowego w warunkach otwartego ruchu na trasie. Około godziny 18-tej cykliści reprezentacji gminy Szczytniki zaprezentują się na dożynkowej estradzie po przejechaniu nadłuższego odcinka trasy liczącego ponad 22 km.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie XVI Objazd Dożynkowy Powiatu Kaliskiego - logo

    XVI Objazd Dożynkowy Powiatu Kaliskiego - logo