S12 połączy samorządy we wspólnym rozwoju

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 października 2015

Konferencję prasową dotyczącą powstania trasy S12 w naszym regionie zorganizował starosta kaliski Krzysztof Nosal. Jej uczestnikami byli również prezydent miasta Kalisza Grzegorz Sapiński oraz wicestarosta pleszewski Eugeniusz Małecki i sekretarz powiatu sieradzkiego Piotr Świderski. Wszystkie te samorządy chcą, by wytyczyć przebieg trasy S12 w regionie, by skomunikować regiony byłych województw kaliskiego i sieradzkiego ze wschodem i zachodem kraju. Samorządy chcą działać aktywnie w Stowarzyszeniu Jednostek Samorządu Terytorialnego na Rzecz Budowy Drogi Ekspresowej S12, które działa w Radomiu i lobbować na rzecz wytyczenia trasy.

Trasa krajowa nr 12 biegnie przez 6 województw: lubelskie, mazowieckie, łódzkie, wielkopolskie, dolnośląskie, lubuskie. Trasa nr 12 wraz z drogą S8 jest najkrótszym niemal idealnie równoleżnikowym łącznikiem wschodniej i zachodniej granicy naszego państwa, między Niemcami (z przejściem granicznym w miejscowości Łęknica), a Ukrainą (w  miejscowości Dorohusk).

Starota kaliski wysłał pisma do wszystkich powiatów znajdujących się przy trasie krajowej nr 12 z pytaniem, czy są zainteresowani utworzeniem trasy szybkiego ruchu S12. 18 samorządów odpowiedziało, że jest za, nie było żadnego głosu sprzeciwu. Te samorządy będą kolejno przystępować do Stowarzyszenia S12. Podobnie zrobił Prezydent Kalisza, który wysłał pisma z zapytaniem do gmin i miast znajdujących się od Sieradza do granicy z Niemcami. Odpowiedzi również były wspierające inicjatywę utworzenia S12. Dlatego teraz samorządy wspólnie będą lobbować, by w naszym regionie wytyczona została trasa S12.

- Chcemy ten temat zasygnalizować i zwrócić się do ministerstwa, aby rozpoczęło prace nad wytyczenie szlaku przebiegu trasy S12. Nie chcemy, żeby to było takie wraże, że spotyka się kilka osób i chce budować drogę. My chcemy skłonić ministerstwo do wytyczenia przebiegu trasy S12. Takie informacje są potrzebne każdej gminie, która  będzie mogła umieścić to w każdym planie zagospodarowania przestrzennego. A zadaniem gmin jest przygotowanie terenów inwestycyjnych i na to są pieniądze unijne. Aby te gminy wiedziały, gdzie będzie przebiegać ważna droga. Mam nadzieję, że  wspólnie namówimy ministerstwo do realizacji tego zadania- mówił starosta kaliski Krzysztof Nosal podczas konferencji prasowej.

Już w kwietniu powiat kaliski podjął decyzję o przystąpieniu do Stowarzyszenia S12. W listopadzie w Kaliszu odbędzie się Walne zebranie przyjmujące kolejnych chętnych członków do Stowarzyszenia, by potem wspólnie lobbować na rzecz utworzenia S12.

-Okazało się, że po naszym apelu jest bardzo dobry odzew. Wszystkie miasta na trasie wypowiedziały się pozytywnie o przystąpieniu. Najbardziej interesował mnie nasz odcinek drogi od Sieradza do Pleszewa, żeby połączyć drogę S8 z S11. Tłumaczyłem to wiele razy marszałkowi Woźniakowi, że warto. Ja się cieszę, że pan starosta kaliski zwrócił na to uwagę. S11 łączy nas od południa ze Śląskiem  na północ i w okolicach Pleszewa te drogi, by się łączyły, więc mielibyśmy tak naprawdę Wielkopolskę skomunikowaną. To są dwa tak ważne kierunki, których żadna inna droga nam nie daje. Autostrada jest dla nas bardzo ważna, ale komunikuje nas z północno- wschodnią częścią Polski. Chodzi o to, by wpisać drogę S12 do Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju. Teraz jest taka sytuacja, że wszystkie miasta dawne wojewódzkie na terenie Wielkopolski są przyporządkowane do autostrady lub drogi szybkiego ruchu, jedynie Kalisz nie był przypisany do żadnej drogi. I jeśli nawet ktoś dziś mówi, że coś zbuduje, to to są bzdury, bo nie da się wybudować trasy szybkiego ruchu przez środek miasta. Chodzi o to, co mówi fachowiec, co mówi wieloletni starosta kaliski. Trzeba najpierw wytyczyć kreskę na mapie i potem przeprowadzić wszystkie sprawy planistyczne i to jest rzeczywiste podejście do tego tematu.  Więc wydaje mi się, że nasze samorządowe zabieganie o drogę S12 ma sens dla Kalisza i regionu łódzkiego, gdzie jesteśmy powiązani od lat. Jesteśmy też jednym organizmem w aglomeracji kalisko –ostrowskiej. Mielibyśmy trasy S11 i S12 i wtedy wiemy wszyscy, że żyjemy. Nikt nie jest pominięty, wszyscy możemy się równo rozwijać, wszyscy mamy równe szanse. Zabiegamy o interesy Wielkopolski, a jednocześnie dbamy o dobre sąsiedzkie stosunki między dawnym województwem kaliskim, a sieradzkim- mówił prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Największym problemem w Kaliszu- jak przyznał prezydent- jest to, że nie ma rąk do pracy. Trzeba skomunikować Kalisz, by ludzie mogli do Kalisza dojeżdżać i pracować, a także by Ci ludzie, którzy dziś wyjeżdżają z miasta, bo nie ma komunikacji i przenoszą się do innych miast, chcieli jednak wracać po pracy do Kalisza.

 -Jest to sprawa najwyższej wagi i cieszę się, że nie jest to tak, że jest to słomiany zapał. Starostwie,  burmistrzowie i prezydenci kilkunastu gmin i miast w naszym regionie, to będzie poważne lobby. To nie jest sprawa polityczna tylko rzetelnego samorządowego podejścia, żeby wszystkie miasta miały równe szanse na rozwój- dodał Prezydent Kalisza.

- Pomysł powstania S12 dla powiatu sieradzkiego to znakomita informacja, bo to łączy nas z częścią zachodnią naszego kraju. Tak jak tutaj prezydent wspomniał, mamy już pewne doświadczenia. Od roku funkcjonuje S8 i już można powiedzieć, że zdecydowanie wzrosła aktywności gospodarcza i to pokazuje, że trzeba lobbować. 7 lat temu też mówiliśmy tak o S8 i udało się ją wybudować. To jest przykład na to, że jeśli samorządowcy się biorą za coś,  to najczęściej kończy się to sukcesem. A ten lobbing też będzie potrzebny, zarówno samorządowców jak i parlamentarzystów. Jestem przekonany, że ten pomysł się powiedzie i będziemy świadkami budowy drogi S12 , która w swoim zamyśle ma łączyć i będzie pomocna w rozwoju naszych terenów – mówił podczas konferencji prasowej sekretarz powiatu sieradzkiego Piotr Świderski.

Od Sieradza do Łasku trasa S8 łączy się z trasa nr 12, podobnie łączą się trasy S11 z trasą krajową nr 12 w okolicy Pleszewa.

- Ten kto siedzi cicho, tego nie słuchają. S 11 była zawsze na etapie rozmów. Dopiero ostatnio doczekała się realizacji odcinka łączącego pomorze środkowe ze Śląskiem. My żądaliśmy w ramach stowarzyszenia S11 zrównoważonego rozwoju. Też chcemy się rozwijać. A jeśli to wszystko będzie się krzyżowało w okolicach Pleszewa, to też będziemy szczęśliwi i deklarujemy pomoc w Stowarzyszeniu S12. Kiedy będzie nas więcej, to ten głos będzie bardziej słyszalny. Bez przekonania ministerstwa  w Warszawie, nie uda się przeprowadzić tych prac, dlatego jest potrzebna ta jedność – mówił Eugeniusz Małecki wicestarosta pleszewski.

Stowarzyszenie S12 zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 25 października 2006 roku. Prezesem Stowarzyszenia jest Prezydent Miasta Radomia - Radosław Witkowski.

Stowarzyszenie zrzesza jednostki samorządu terytorialnego z województwa mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego.

 

Tekst/ Foto: W.Przybylska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie S12 połączy samorządy we wspólnym rozwoju

  S12 połączy samorządy we wspólnym rozwoju

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie