Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował ws. koronawirusa

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego spotkał się w środę, 11 stycznia w Starostwie Powiatowym w Kaliszu w związku z dynamicznie zmieniająca się sytuacją epidemiologiczną dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2. Na spotkaniu rozmawiano o realnych zagrożeniach dla mieszkańców Kalisza i powiatu kaliskiego, o możliwych działaniach i zakresach współpracy.

Jak podkreślał Starosta Kaliski : „Najważniejszy w obecnej sytuacji jest zdrowy rozsądek oraz pełna informacja, celem podjętych działań jest przede wszystkim ograniczenie dużych skupisk ludności. Apelujemy o przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i podstawowych zasad higieny”.

Na bardzo dynamiczną sytuację epidemiologiczną zwracała również uwagę Anna Napierała, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu: „ Zwracam uwagę ,aby osoby z podejrzeniem koronawirusa lub przybywające z obszarów zagrożonych koronawirusem kontaktowały się z inspekcją bądź poradnią czy lekarzem wyłącznie telefonicznie. Aktualnie w Kaliszu mamy do czynienia z 8. przypadkami podejrzenia koronawirusa – 5 osób otrzymało już wynik negatywny, 3 osoby jeszcze czekają na wynik.

W spotkaniu wzięli udział Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Anna Napierała p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kaliszu, Katarzyna Socha Prokurator Rejonowy w Kaliszu, Sławomir Kotoński - Komendant Miejski PSP w Kaliszu, Joanna Kokot – Ciszewska – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Witold Woźniak i Robert Juszczak z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, Dyrektorzy Szkół powiatowych Piotr Pasik i Marek Janiak, Dyrektor Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku Jerzy Marciniak, Dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej Daria Jurek oraz pracownicy Starostwa Powiatowego w Kaliszu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej wynikającym z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Na skutek decyzji MEN od 12 do 25 marca br. zawieszone zostają zajęcia edukacyjne w szkołach powiatowych tj. w Zespole Szkół nr 1 w Liskowie oraz w Zespole Szkół im. S. Mikołajczyka w Opatówku.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, zamknięte dla zwiedzających będą również instytucje kultury – w tym także Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Powiat Kaliski dbając o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców przełożył zaplanowaną na dzień 20 marca imprezę masową pn. Powiatowo – Miejski Dzień Kobiet. Koncert odbędzie się w innym terminie ustalonym z Zespołem Pieśni i Tańca Śląsk oraz pozostałymi współorganizatorami.

Odwołany zostaje również Międzygminny Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, corocznie organizowany we współpracy z Gminą Opatówek i Szczytniki.

O pozostałych wydarzeniach, ujętych w Kalendarzu Imprez Powiatowych na 2020 rok, organizowanych przez Powiat Kaliski będziemy informować.

Wojewoda Wielkopolski wydał polecenie o czasowym  zawieszeniu działalności, na terenie województwa, w terminie od dnia 12 marca 2020 r. do dnia 25 marca 2020 r. w:

  1. placówkach wsparcia dziennego;

  2. centrach integracji społecznej;

  3. klubach integracji społecznej;

  4. dziennych domach i klubach seniora;

  5. środowiskowych domach samopomocy;

  6. warsztatach terapii zajęciowej.

Stosownie do decyzji podjętej podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w dniu 11 marca 2020 r., w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 Wojewoda Wielkopolski:

  1. zarządza do 25 marca br. zawieszenie organizowania imprez artystycznych i rozrywkowych na terenie województwa, w szczególności w: teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, domach kultury i galeriach sztuki;

  2. poleca wójtom, burmistrzom oraz prezydentom miast zawieszenie do 25 marca br. działalności klubów dziecięcych i żłobków.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, iż epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 jest już pandemią. Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus Przyznał, że WHO jest zaniepokojona "alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań".

Do tej pory na świecie potwierdzono ponad 121 tys. przypadków zarażeń. Zmarło ok. 4,3 tys. osób. Na ten moment (12 marca godz. 9.00) mamy w Polsce 44 potwierdzone przypadki koronawirusa, z czego 2 w województwie wielkopolskim (Poznań).

 

Fot/Info: Marta Wolarz