Trwa akcja zimowego utrzymania dróg w powiecie kaliskim

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 lutego 2021

Zima to okres wymagający dla kierowców i służb drogowych. Te drugie walczą o utrzymanie nawierzchni w bezpiecznym stanie, co w ostatnim czasie nie jest łatwe ze względu na panującą, śnieżną aurę. Do tej pory, firmy zewnętrzne odpowiadające za zimowe utrzymanie dróg w naszym powiecie, wyjeżdzały w teren trzynaście razy w rejonie północnym i po dwanaście razy w rejonie centralnym i południowym.

Działania w tym zakresie prowadzone są według zatwierdzonego przez Zarząd Powiatu Kaliskiego "Planu zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie powiatu kaliskiego w sezonie zimowym 2020/2021", który określa m.in. drogi przeznaczone do posypywania mieszanką piasku i soli, a także drogi na których oprócz posypywania taką mieszanką, przeprowadzane jest pługowanie.

Powiat Kaliski zgodnie z tym planem podzielony jest na trzy części: północną, centralną i południową. Za każdą strefę odpowiada wyłoniona firma zewnętrzna. Część północną i centralną obsługuje Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych S.A w Kaliszu, natomiast prace w rejonie południowym wykonuje firma "BEDRÓG" z m. Smółki. Rejon północny obejmuje 168,26 km dróg powiatowych, rejon centralny - 139,50 km dróg powiatowych, natomiast rejon południowy - 123,40 km dróg powiatowych. W akcję "zimowego utrzymania dróg" zaangażowane są także służby ze Starostwa Powiatowego w Kaliszu, które również posiadają niezbędny ku temu sprzęt.

- Drogowcy są wysyłani w teren po zakończeniu opadów śniegu. Wyjątek w tym zakresie miał miejsce 8 lutego. To dzień, w którym opady śniegu trwały przez wiele godzin, i służby drogowe przeprowadzały w trakcie ich trwania dwukrotnie pługowanie nawierzchni. Do tej pory, drogowcy wyjeżdzali do akcji trzynaście razy w rejonie północnym i po dwanaście razy w dwóch pozostałych rejonach. Najczęściej, prace były przeprowadzane w godzinach nocnych. Firmy odpowiadające za zimowe utrzymanie dróg są zobligowane do wysyłania nam raportów z wykonanych prac. Do tej pory prace wykonane przy zimowym utrzymaniu dróg we wszystkich trzech rejonach powiatu kaliskiego kosztowały blisko 573 tysiące złotych brutto – tłumaczy Starosta Kaliski, Krzysztof Nosal.

Info: Michał Marszałkowski

Foto: Grafika poglądowa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Grafika poglądowa - prace przy zimowym utrzymaniu dróg

    Grafika poglądowa - prace przy zimowym utrzymaniu dróg