Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Pieśni patriotyczne zabrzmiały w Godzieszach Wielkich

Jubileuszowy, 15. Festiwal Pieśni Legionowej i Historycznej odbył się  10 listopada w Zespole Szkół nr 1 w Godzieszach Wielkich. Wzięło w nim udział 12 solistów i 5 zespołów z 14 szkół z terenu Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej. Organizatorami konkursu już od kilku lat są wspólnie Zespół Szkół w Godzieszach Wielkich, Starostwo Powiatowe w Kaliszu oraz Urząd Gminy Godziesze Wielkie. Nagrody dla uczestników, oprócz organizatorów ufundowały także Stowarzyszenia: LGD7 Kraina Nocy i Dni oraz Aglomeracja Kalisko – Ostrowska.

Jego celem jest niezmiennie krzewienie wartości patriotycznych wśród młodych pokoleń: rozbudzanie miłości do Ojczyzny, kształtowanie więzi z krajem ojczystym, a także popularyzacja pieśni patriotycznej i historycznej.

„Bardzo się cieszę, że przybyliście Państwo dzisiaj do nas,  aby usłyszeć te ważne słowa i przesłania zawarte w pieśniach patriotycznych. 11 listopada to bardzo ważna data. Bardzo cieszymy, się, że w okolicy tej daty odbywamy ten Festiwal, który od lat jest zapisany w kalendarzu Szkoły, kalendarzu Gminy Godziesze Wielkie i kalendarzu Powiatu Kaliskiego. Cieszę się, że możemy spotkać się po raz 15., że możemy posłuchać grona wykonawców, że możemy dzisiaj odbyć to muzyczno – historyczne spotkanie – mówił Józef Podłużny, Wójt Gminy Godziesze Wielkie.

Jury Festiwalu obradowało w składzie Beata Szymańska – wykładowca Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, Kinga Stysiak – działaczka społeczna, z wieloletnim doświadczeniem muzycznym, oraz Maciej Jesiołkiewicz – absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, laureat krajowych i międzynarodowych konkursów śpiewaczych.

Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA: SOLIŚCI kl. I-IV

I miejsce: Zuzanna Obsadna (opiekun Monika Poroś) – SP Koźminek

II miejsce: Kacper Wietrzyk (opiekun Rafał Paczkowski) – SP Radliczyce

III miejsce: Alicja Poroś (opiekun Małgorzata Jerzak) – SP Lisków

 

KATEGORIA: SOLIŚCI kl. V-VIII

I miejsce: Gabriela Frątczak (opiekun Magdalena Zgirska) – SP Morawin

II miejsce: Antoni Kasprzak (opiekun Jacek Woszczek) – SP Wola Droszewska

III miejsce: Nadia Janiak (opiekun Monika Poroś) – SP Koźminek

Wyróżnienie: Olga Grzelaczyk (opiekun Rafał Paczkowski) – SP Radliczyce

Wyróżnienie: Julia Haładyn (opiekun Małgorzata Jerzak) – SP Zakrzyn

 

KATEGORIA: ZESPOŁY (max. 5 – osobowe)

I miejsce: Szkoła Podstawowa w Zakrzynie (opiekun Małgorzata Jerzak)

II miejsce: Szkoła Podstawowa w Stobnie (opiekun Renata Dymarczyk – Wiśniewska).

III miejsce: Szkoła Podstawowa w Nowych Skalmierzycach (opiekun Monika Walczak)

Wyróżnienie Szkoła Podstawowa w Ciepielewie (opiekun Aneta Miklas)

Wyróżnienie: Szkoła Podstawowa w Iwanowicach (opiekun Krzysztof Sowa)

 

Festiwal w tym roku obchodził jubileusz 15-lecia, była to okazja do podziękowania osobom, które od 2006 roku, kiedy był on organizowany po raz pierwszy, angażują się w jego organizację oraz dokładają wszelkich starań, aby kształtować postawy patriotyczne wśród młodych pokoleń. Podziękowania z rąk Wójta Gminy Godziesze Wielkie Józefa Podłużnego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Kaliskiego Jana Adama Kłysza odebrały Panie: Bożena Czajka, Aleksandra Podłużny, Dorota Maślak, Izabela Woszczek oraz Agnieszka Sitko.

Festiwal w latach 2006-2011 miał charakter gminny, od 2012 roku stał się on Festiwalem o zasięgu Powiatowym, organizowanym pod Honorowym Patronatem Starosty Kaliskiego.

W ubiegłym roku ze względu na pandemię Festiwal nie odbył się, z kolei w tym roku Organizatorzy zrezygnowali z udziału chórów.

„To bardzo ważny dzień, ważne przesłanie, które możemy zauważyć już w przygotowanych na dzisiejszą uroczystość dekoracjach. Mamy herb Gminy, herb Powiatu Kaliskiego, mamy też barwy narodowe - flagę biało - czerwoną. To symble, które przypominają nam o naszej tożsamości narodowej, przypominają o naszej historii. Jutro 11 listopada, dzień, w którym po 123 latach  Polska odzyskała niepodległość, cieszę się, że dzisiaj w tak uroczysty, muzyczny sposób możemy wspólnie przeżywać ten czas" - mówił  Jan Adam Kłysz Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego.

Wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi była prezentacja w wykonaniu Stowarzyszenia „Grupa Historyczna Schondorf” pt. „Odkrywamy tajemnice historii”, a przedstawił ją Pan Arkadiusz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia. Grupa przygotowała specjalną wystawę prezentującą fragmenty zbiorów, które w całej okazałości można oglądać w Regionalnej Izbie Pamięci Dziedzictwo Ziemi Liskowskiej w Liskowie.

Dodatkowo uczestnicy Festiwalu mogli na specjalnej maszynie pochodzącej z początku XX w. „zakorkować” pamiątkowy list, a to za sprawą Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, które taką maszynę posiada i udostępniło na potrzeby organizacji Festiwalu.

 

Info: Marta Wolarz

Fot. Joanna Górska/Marta Wolarz