Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Sportowcy z powiatu kaliskiego otrzymali Stypendia Sportowe Starosty Kaliskiego

Święto Powiatu Kaliskiego w letniej odsłonie. Uhonorowano zasłużonych dla powiatu kaliskiego

Święto Powiatu Kaliskiego odbyło się przed Starostwem Powiatowym w Kaliszu.  W  tym roku w letniej odsłonie. To czas podziekowań za pracę na rzecz rowoju powiatu w 2020 roku. Był to przede wszystkim rok pod hasłem pandemii, dlatego wielu odznacznych to bohaterowie pomagający w walce z Covid-19. Organizatorami wydarzenia był Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz oraz Wiecestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy. Koncert  "Polska muzyka flmowa" wykonali artyści Adam Michalak, Kornelia Raźniewska i formacja Q-Artis  

 

Najważniejszym punktem uroczystości było uhonorowanie Medalem  "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego". To odznaczenie przyznawane wyjątkowym mieszkańcom naszego powiatu za ich dotychczasowe dokonania i zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju i promocji powiatu kaliskiego w kraju i za granicą. Medal jest najwyższym i najbardziej prestiżowym odznaczeniem przyznawanym przez Radę Powiatu Kaliskiego na wniosek Radnych i Członków Zarządu Powiatu oraz samorządowców z terenu ziemi kaliskiej. W 2020 roku przyznano 6 takich odznaczeń, w tym dwa medale nadano pośmiertnie - Śp. Bogdanowi Jamroszczykowi i Śp. Tadeuszowi Trzcińskiemu.

Zasłużeni dla Powiatu Kaliskiego w 2020 roku :

Orkiestra Dęta w Liskowie  Medal  „Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego”  w uznaniu za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju i upowszechniania kultury,  kształcenia i rozwijania świadomości muzycznej wśród dzieci i młodzieży  oraz promocję powiatu kaliskiego w kraju i za granicą.

Orkiestra Dęta w Liskowie powstała w 1900 roku z inicjatywy ks. Wacława Blizińskiego- proboszcza parafii lisków. Od tamtego dnia rozwija kulturalnie gminę Lisków i powiat kaliski. Od 1999 roku kapelmistrzem został  Mariusz Trzciński. W 2020 roku orkiestra  dęta w Liskowie obchodziła 120-lecie  istnienia.

O nadanie medalu wnioskowali: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Wójt Maria Krawiec. 

  •  Pracownicy Wojewódzkiego Specjalistycznego  Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej  Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy  w uznaniu za pełną zaangażowania pracę na rzecz ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

O nadanie medalu wnioskowali: Starosta  Kaliski Krzysztof  Nosal, Wicestarosta Zbigniew Słodowy, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Adam Kłysz, Przewodnicząca Komisji Budżetu i Gospodarki Mieniem Małgorzata Banaś, Wójt Gminy Godziesze Wielkie Józef Podłużny.

 „Nie sprzęt leczy lecz ludzie” z takim hasłem codziennie pracownicy szpitala w Wolicy podejmują walkę o ludzkie życie w czasie pandemii. Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy to jedna z wiodących placówek medycznych w Wielkopolsce, która stawia na wdrażanie innowacyjnych metod diagnozowania i leczenia chorób układu oddechowego, w tym nowotworów złośliwych oskrzeli i płuc.

W czasie pandemii ma do wykonania zupełnie inne zadanie. Ratowanie życia i zdrowia pacjentów chorych na wirusa SARS-Cov-2.  Szpital w Wolicy był dwukrotnie przekształcony na szpital jednoimienny. Obecnie będzie rozbudowywany i powstanie tam rehabilitacja pocovidowa.

 Szpital w Wolicy funkcjonuje od 68 lat w tym czasie dał się poznać jako wyspecjalizowana placówka świadcząca usługi medyczne na najwyższym poziomie, z której korzystają pacjenci z powiatu kaliskiego, ale i całej Polski. Rocznie w szpitalu leczy się około 4,5 chorych mających problemy pulmonologiczne.

  • Stefan Lis  w uznaniu za pracę na rzecz rozwoju przedsiębiorczości  oraz promocję powiatu kaliskiego w kraju i za granicą.

O nadanie medalu wnioskowali: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal,  Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy,  Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Artur Szymczak.

Stefan Lis jest przedsiębiorcą działającym na rynku lokalnym od lat 80-tych poprzedniego stulecia. Ma duży wpływ na rozwój przedsiębiorczości lokalnej.  Od 1991 roku Zarządza Giełdą Kaliską. To regionalna giełda hurtowego handlu rolno-  spożywczego , którą w ciągu roku odwiedza 350 tysiące kupców i sprzedawców.  Od 1998 roku prowadzi działalność jako spółka Auto Centrum Lis.  Jako autoryzowany diler znanych marek samochodowych prezentuje je i sprzedaje w salonach samochodowych w Kaliszu i powiecie kaliskim. Dla dywersyfikacji działalności spółka otworzyła w 2020 roku stacji paliw.  Pan Stefan Lis  aktywnie wspiera społeczność powiatu kaliskiego  i jej działania takie jak:  Wyścigi kolarskie, KTK, Sponsoruje stroje piłkarskie, paczki świąteczne dla dzieci z domu dziecka, kluby siatkarskie, stroje ratowników wodnych  i wiele innych.

  • Grzegorz Gałązka, mieszkaniec gminy Ceków-Kolonia w uznaniu za wieloletnie dokumentowanie fotograficzne posługi Jana Pawła II - Papieża Polaka oraz promocję powiatu kaliskiego poza granicami kraju.

O nadanie medalu Zasłużony dla powiatu kaliskiego wnioskował Klub PIS Radnych Powiatu Kaliskiego w składzie:  Alicja Skrzybalska, Wincenty Nowak, Krzysztof Kubasik, Błażej Wojtyła i Krzysztof Dziedzic.  Medal ten zostanie wręczony 11 września w  gminie Ceków-Kolonia. 

Miniony rok był również rokiem wielu pożegnań, nieoczekiwanych odejść. Wielu zasłużony nie ma już wśród nas, dlatego  poświeciliśmy im kilka wspomnień, by podkreślić wielkie zasługi dla powiatu kaliskeigo.

W tym roku, Rada Powiatu Kaliskiego nadała dwa pośmiertne medale "Zasłużony dla Powiatu Kaliskiego":

  • Śp. Bogdanowi Jamroszczykowi  w uznaniu za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju sportu w powiecie kaliskim  oraz promocję powiatu kaliskiego w kraju i poza jego granicami. 

Pan Bogdan Jamroszczyk był człowiekiem bez reszty zaangażowanym w kolarstwo i oddanym temu sportowi.  Od 1968 roku pełnił funkcję prezesa Zarządu Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego. Dzięki jego pracy i determinacji zawodnicy z Kalisza i powiatu kaliskiego zdobywali i nadal zdobywają wiele osiągnięć podczas mistrzostw kolarskich w naszym kraju. W 2019 roku Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Panu Bogdanowi honorowy tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” w uznaniu za współpracę i działalność na rzecz rozwoju sportu w powiecie kaliskim. Śmierć Pan Bogdana to wielka strata dla kaliskiego kolarstwa.

O przyznanie medalu wnioskowali:

Starosta kaliski Krzysztof Nosal, Przewodniczący Rady Powiatu Kaliskiego Jan Adam Kłysz, Wicestarosta Kaliski Zbigniew Słodowy, Członkowie Zarządu Powiatu - Dorota Karpieko, Mieczysław Łuczak i Janusz Nowak.

  •  Śp. Tadeuszowi Trzcińskiemu w uznaniu za osobisty wkład w rozwój oświaty i edukacji młodzieży, wieloletnią działalność społeczną w powiecie kaliskim oraz pracę na rzecz upamiętnienia postaci i działalności księdza Wacława Blizińskiego.

ŚP. Tadeusz Trzciński od lat związany był z gminą Lisków, żywo interesował się historią tej miejscowości, poszukiwał wiadomości i materiałów o  Ks. Wacławie Blizińskim, nawet pomimo mało sprzyjających czasów PRL- u propagował pamięć z hasłem ocalić od zapomnienia- do dziś obecnym w Liskowie. Od 2021 roku był organizatorem wykładów nt. życia i działalność ks. Wacława Blizińskiego, był edukatorem dzieci i młodzieży, brał dział i  inicjował obchody związane z dniem patrona dawnego gimnazjum w Liskowie. W trakcie swojego życia zdobył wiele odznaczeń i medali za swój zasługi. Ostatni to medal "Za zasługi  dla Województwa Wielkopolskiego" nadany w 2018 roku. Pan Tadeusz Trzciński przez wiele lat przechowywał pamiątki po prałacie Blizińskim, aby następnie przekazać młodszym pokoleniom.  

 

Ponadto, podczas uroczystości dokonano wręczenia medalu za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, który otrzymał Pan Józef Jakóbek członek Wielkopolskiej Izby Rolniczej Powiatu Kaliskiego. Medal wręczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Medal został nadany na wniosek Mieczysława Łuczaka - Przewodniczącego Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Tradycyjnie, podczas Święta Powiatu Kaliskiego nadano także tytuły "Przyjaciel Powiatu Kaliskiego". Zarząd Powiatu Kaliskiego przyznał to wyróżnienie następującym osobom i podmiotom:

- Ś.P. Teresie Bogaczyk wieloletniemu pracownikowi Starostwa Powiatowego  Kaliszu

- Marii Krawiec (gm. Lisków),

- Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu (gm. Brzeziny),

- Markowi Przybylskiem (Kalisz)

- Annie Zarębskiej (Kalisz).

- Markowi Barańskiemu (gm. Ceków Koloni,a)

- Stanisławowi Błaszkowiakowi (gm. Szczytniki),

- Edwardowi Bilskiemu (gm. Opatówek),

- Marii Kraszkiewicz (gm. Żelazków),

- Firmie  Meble PARA (gm. Brzeziny),

- Sylwestrowi Nowakowi (gm. Brzeziny),

- Henrykowi Strzeleckiemu (gm. Godziesze Wielkie),

-Józefowi Szymańskiemu (gm. Godziesze Wielkie),

- Janinie Woźniak (gm. Koźminek)

 Ś.P. TERESA BOGACZYK - wiele lat służyła mieszkańcom powiatu zajmując się opieką społeczną. Pełniąc funkcję dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Starostwie Powiatowym w Kaliszu oddana była w całości tej jednostce i zadaniom przez nią wykonywanym.   Zarząd Powiatu Kaliskiego  uchwałą z dnia 21 czerwca 2021 roku nadaje pośmiertnie Św. P. Teresie Bogaczyk  tytuł Przyjaciel Powiatu Kaliskiego  w uznaniu pełnej godnej, wzorowej służby dla społeczeństwa Powiatu Kaliskiego oraz podziękowaniu za ofiarność i rzetelność na rzecz jak najlepszego funkcjonowania kaliskiej pomocy społecznej.

MARIA KRAWIEC – ur. 22.07.1958 r., od 2006 r roku pełni funkcję Wójt Gminy Lisków. Wcześniej w latach 1998 – 2006 była Radną Rady Powiatu Kaliskiego, a w latach 2002 – 2006 pełniła funkcję Wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Kaliskiego.

Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Marii Krawiec  w uznaniu za pracę na rzecz samorządu terytorialnego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocję powiatu kaliskiego.

KRZYSZTOF NIEDŹWIEDZKI -  Radny Gminy Brzeziny 1998 – 2002, Wójt Gminy Brzeziny w latach 2002 – 2018, w latach 2019 – 2020 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kaliszu, obecnie Zastępca Dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Jest Prezesem Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zarząd Powiatu Kaliskiego nadaje tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Krzysztofowi Niedźwiedzkiemu w uznaniu za pracę na rzecz samorządu terytorialnego, działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności i promocję powiatu kaliskiego.

 MAREK PRZYBYLSKI - Przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Kaliszu, Przez wiele lat był łowczym okręgowym na terenie kaliskim. Związany z Polskim Związkiem Łowieckim od 1982 r. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał Tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Markowi Przybylskiemu w uznaniu za zaangażowanie i lata pracy na rzecz rozwoju łowiectwa w powiecie kaliskim.

ANNA ZARĘBSKA – wieloletnia Kierownik Delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Annie Zarębskiej  w uznaniu za dotychczasową współpracę, za pracę na rzecz samorządu terytorialnego i promocję powiatu kaliskiego.

 MAREK BARAŃSKI (GM. CEKÓW KOLONIA) z zawodu weterynarz, prowadził własną działalność gospodarczą, aktualnie przebywa na emeryturze. Członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu. Właściciel  hodowli  ptaków egzotycznych. Wieloletni pracownik Biura Powiatowego  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kaliszu. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  Tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Markowi Brańskiemu w uznaniu za dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w pracę samorządu rolniczego powiatu kaliskiego.

STANISŁAW BŁASZKOWIAK – Radny Powiatu Kaliskiego w latach 1998-2002, 2006-2014. Był samorządowcem, dla którego zawsze ważne były sprawy społeczności lokalnej, zarówno mieszkańców Gminy Szczytniki, jak i całego Powiatu Kaliskiego. Stanisław Błaszkowiak razem z żoną Elżbietą prowadzi 100 ha gospodarstwo rybackie w miejscowości Lipka, gmina Szczytniki w powiecie kaliskim. Dodatkowo gospodarze prowadzą gospodarstwo agroturystyczne z małą bazą noclegową i restauracją Złoty Karaś”. Restauracja Złoty Karaś, której właścicielem jest Stanisław Błaszkowiak została przyjęta Uchwałą Zarządu Powiatu Kaliskiego do grona Członków Szlaku Kulinarnego "Kaliskie Smaki". o rozwój gospodarczy regionu.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Stanisławowi Błaszkowiakowi za promocję lokalnych działalność na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego powiatu kaliskiego.

EDWARD BILSKI – to wieloletni prezes OSP Rajsko. Za swoją długoletnią służbę został uhonorowany Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza jednym z najwyższych odznaczeń nadawanym przez Prezydium Zarządu Głównego ZOSP RP. W 2011 roku Prezes OSP w Rajsku Edward Bilski został uhonorowany złotą odznaką  "Za zasługi dla pożarnictwa.” W 2011 roku jednostka w Rajsku obchodziła 90-tą rocznicę powstania.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Edwardowi Bilskiemu w uznaniu za dotychczasową współpracę, działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej oraz wieloletnią pracę na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych powiatu kaliskiego.

 MARIA KRASZKIEWICZ – Radna Powiatu Kaliskiego w latach 1998 – 2006. Nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Russowie. Inicjatorka i koordynatorka wielu pojektów edukacyjnych na terenie gminy Żelazków.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Marii Kraszkiewicz  w uznaniu za pracę na rzecz samorządu terytorialnego oraz działalność na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Firma MEBLE PARA – dynamicznie rozwijająca się firma działająca na terenie powiatu kaliskiego – producent tapicerowanych. Zarząd firmy -  Prezes Zarządu Paweł Pichur oraz Wiceprezes Zarządu Radosław Jędrysiak aktywnie włączyli się w organizowaną przez Powiat Kaliski akcję, mającą na celu wsparcie instytucji społecznych i szpitali w walce z kornawirusem.  Zarząd firmy w czasie pandemii przekazał bezpłatnie kilka rolek materiału, z którego uszyte zostało kilka tysięcy maseczek, które trafiły do instytucji społecznych, urzędów a także szpitali w Wolicy i Kaliszu.  Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Firmie Meble PARA w uznaniu za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc dla mieszkańców powiatu kaliskiego oraz za działalność na rzecz rozwoju gospodarczego powiatu kaliskiego.

SYLWESTER NOWAK - Radny Gminy Brzeziny, mieszkaniec miejscowości Dzięcioły w gminie Brzeziny.  W czasie pandemii koronowirusa zainicjował pomoc przychodniom w powiecie kaliskim, dzięki Jego staraniom uszyto kilkaset maseczek. Pan Sylwester Nowak wykazał się chęcią pomocy i zaangażowaniem w trudnym czasie pandemii. Lider Grupy odnowy wsi w miejscowości Dzięcioły.  Sylwester Nowak to osoba niezwykle zaangażowana w sprawy lokalnej społeczności, zawsze gotowa do pomocy. Inicjator i Organizator corocznych Mistrzostw Świata w rzucie paletą w miejscowości Dzięcioły.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Sylwestrowi Nowakowi w uznaniu za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc dla mieszkańców powiatu kaliskiego.

HENRYK  STRZELECKI - to wieloletni prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego „Zefir – Wola Droszewska”. Powstał na bazie kaliskiej próby kolarskiej. Twórcą i prezesem klubu od początku jest Henryk Strzelecki. Ten niezwykle prężnie działający klub sportowy, specjalizuje się w kolarstwie, wychował przez lata rzesze utalentowanych zawodników, którzy odnosili i odnoszą sukcesy nie tylko w najważniejszych zawodach w kraju. Młodzi kolarze – wychowankowie klubu z Zadowic, Woli Droszewskiej, Kakawy i Godziesz przechodzą w starszych kategoriach wiekowych do Kaliskiego Towarzystwa Kolarskiego, gdzie dalej rozwijają swoją pasję kolarską. Zdobyli do tej pory ponad 250 medali. Pan Henryk Strzelecki jest człowiekiem bez reszty zaangażowanym w kolarstwo, a dzięki swoim wieloletnim doświadczeniom sukcesywnie realizuje postawione przed sobą i klubem zadania.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał tytuł „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Henrykowi Strzeleckiemu  w uznaniu za dotychczasową współpracę,  organizację lokalnych wydarzeń sportowych oraz działalność na rzecz rozwoju sportu w powiecie kaliskim.

JÓZEF SZYMAŃSKI – Radny Rady Powiatu Kaliskiego w latach 2010-2018, Przewodniczący Rady Gminy Godziesze Wielkie w latach2006-2010, Radny Gminy Godziesze Wielkie. Był samorządowcem, lokalnym liderem, dla którego zawsze ważne były sprawy społeczności lokalnej, zarówno mieszkańców Gminy Godziesze Wielkie, jak i całego Powiatu Kaliskiego.  Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  tytułu „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Józefowi Szymańskiemu  w uznaniu za dotychczasową współpracę, działalność na rzecz rozwoju społecznego oraz zaangażowanie w pracę samorządu rolniczego powiatu kaliskiego.

JANINA WOŹNIAK-  Pielęgniarka oddziału dziecięcego szpitala w Kaliszu oraz poradni dziecięcej w Koźminku. Pełniła dyżury w Pogotowiu Ratunkowym. Zaangażowana w sprawy ochrony zdrowia, wykazująca się niezwykła troską o drugiego człowieka.  Przez lata prowadziła działalność społeczną organizując spotkania, wyjazdy integracyjne, działa w Stowarzyszeniu Razem dla Powiatu. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  „Przyjaciel Powiatu Kaliskiego” Janinie Woźniak  w uznaniu za dotychczasową współpracę,  oraz działalność na rzecz rozwoju społecznego powiatu kaliskiego.

 

Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał  także tytuł „Osobowość Powiatu Kaliskiego” niżej wymienionym osobom:

- Zenonowi Antczakowi (gm. Ceków Kolonia),

- Józefowi Bryle (gm. Koźminek),

- Henrykowi Łazarkowi (gm. Opatówek),

- Józefowi Kaczale (gm. Stawiszyn),

- Halinie Kwiecińskiej (gm. Ceków Kolonia),

- Bolesławowi Macke (gm. Opatówek),

- Irenie Piaseckiej (gm. Brzeziny),

- Bogumiłowi Pospiechowi (gm. Blizanów),

- Małgorzacie i Michałowi Tomela (gm. Mycielin),

- Rafałowi Wcisłkowi (gm. Stawiszyn),

- Januszowi Zielińskiemu (gm. Stawiszyn).

 

ZENON ANTCZAK  - ur. 1952 r.,Prezes Zarządu Gminnego OSP w Cekowie – Kolonii, Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kaliszu. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadał tytuł „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Zenonowi Antczakowiw uznaniu za dotychczasową współpracę, wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

JÓZEF BRYŁA  - Przewodniczący Rady Gminy Koźminek w latach 2002-2010, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Koźminku. Przez wiele lat przejawiał bardzo dużą aktywność w pracy na rzecz rozwoju samorządu Gminy Koźminek. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał tytuł „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Józefowi Bryle w uznaniu za dotychczasową współpracę, wieloletnią działalność na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

HENRYK ŁAZAREK – od 2011 roku jest Przewodniczącym komisji ds. Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kaliszu, wieloletni Prezes OSP w Chełmcach, Radny Gminy Opatówek  1994-1998 oraz 1998-2002, Przewodniczący Komisji ds. MDP przy Zarządzie Oddziału Gminnego ZOSP RP w Opatówku, Członek Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Kaliszu. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał Tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Henrykowi Łazarkowi w uznaniu za dotychczasową współpracę, działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej, edukację młodzieży oraz wieloletnią pracę na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych w powiecie kaliskim.

JÓZEF KACZAŁA - Radny Powiatu Kaliskiego w latach 1998 – 2006. Wieloletni Członek Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kaliszu. Wieloletni pracownik a następnie Dyrektor Spółdzielni Kółek Rolniczych w Stawiszynie. Wieloletni pracownik Biura Powiatowego  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kaliszu. Przez 42 lata swojej kariery zawodowej związany z wsią i pracujący dla mieszkańców gminy i regionu. Dobro regionu i sprawy związane z rolnictwem zawsze były  priorytetem jego działalności zawodowej i społecznej. Przez cztery kadencje Radny Gminy i Miasta Stawiszyn. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał Tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Józefowi Kaczała w uznaniu za dotychczasową współpracę, działalność na rzecz rozwoju społecznego oraz zaangażowanie w pracę samorządu rolniczego powiatu kaliskiego.

HALINA KWIECIŃSKA – pełniła funkcję Zastępcy Wójta oraz Sekretarza Gminy Ceków Kolonia, nauczycielka i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kosmowie. Aktywnie  działała w harcerstwie. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał Tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Halinie Kwiecińskiej w uznaniu za dotychczasową współpracę, wieloletnią działalność na rzecz edukacji dzieci i młodzieży oraz pracę na rzecz rozwoju samorządu lokalnego.

BOLESŁAW MACKE – to wieloletniPrezes firmy ASO Opatówek. Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe  „ASO Opatówek” jest jedną z najbardziej liczących się hurtowni działających na rynku olejów oraz środków smarnych dla motoryzacji i przemysłu.  Od 1999 roku siedziba spółki mieści się w Tłokini Kościelnej (gmina Opatówek), gdzie oprócz pomieszczeń biurowo – socjalnych, posiada magazyn o powierzchni  1000 mi plac manewrowy o powierzchni 4000 m2 . Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał Tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Bolesławowi Macke w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju gospodarczego i promocję powiatu kaliskiego.

IRENA PIASECKA to mieszkanka miejscowości Dzięcioły w gminie Brzeziny. Prowadzi lokalne usługi krawieckie. W czasie pandemii koronowirusa uszyła 2540 maseczeka także przekazała 3500 wykrojów do maseczek, które po uszyciu zostały przekazane do służbie medycznej m.in. do Szpitali w Kaliszu i w Wolicy, do Domu Pomocy Społecznej i Domu Dziecka w Liskowie, do ośrodków zdrowia  w powiecie kaliskim. Część maseczek została rozdysponowana wśród pracowników Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Pani Irena wykazała się chęcią pomocy i zaangażowaniem w trudnym czasie pandemii. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał Tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Irenie Piaseckiej w uznaniu za zaangażowanie i bezinteresowną pomoc dla mieszkańców powiatu kaliskiego.

BOGDAN POSPIECH – długoletni Prezes OSP Lipe i Sekretarz Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Blizanowie.Radny Powiatu Kaliskiego w latach 1998 – 2010. Był samorządowcem, dla którego zawsze ważne były sprawy społeczności lokalnej, zarówno mieszkańców Gminy Blizanów, jak i całego Powiatu Kaliskiego. Przez wiele lat przejawiał bardzo dużą aktywność w pracy na rzecz rozwoju samorządu. Zarząd Powiatu Kaliskiego  nadał tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Bogdanowi Pospiechowi   w uznaniu za dotychczasową współpracę, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz działalność na rzecz rozwoju społecznego i samorządu powiatu kaliskiego.

MAŁGORZATA I MICHAŁ  TOMELA Pani Małgorzata jest od wielu lat Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Mycielinie, natomiast Pan Michał jest Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Korzeniewie. To osoby niezwykle zaangażowane w prace na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży w gminie Mycielin. Pani Małgorzata Tomela to nauczycielka rewalidacji indywidualnej, oraz prowadzi zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. Pan Michał jest nauczycielem biologii. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadaje tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Małgorzacie i Michałowi Tomelom w uznaniu za działalność na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży w powiecie kaliskim.

RAFAŁ WCISŁEK – Prezes Miejsko-Gminnego Zarządu OSP RP w Stawiszynie. Dzięki Jego pracy Ochotnicze Straże Pożarne są wyposażone w nowy sprzęt i mogą  skuteczniej służyć społeczeństwu Gminy i Miasta Stawiszyn w zapewnianiu bezpieczeństwa oraz przede wszystkim w ratowaniu życia, zdrowia i mienia. Zaangażowany w organizację finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Stawiszynie. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadaje tytuł „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Rafałowi Wcisłkowi  w uznaniu za dotychczasową współpracę, oraz wieloletnią pracę na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz działalność na rzecz rozwoju społecznego powiatu kaliskiego.

JANUSZ ZIELIŃSKI - ur. 29 września 1966 roku, zamieszkały Długa Wieś Druga 63,  gm. Stawiszyn. Mieszkaniec powiatu kaliskiego. Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stawiszynie i Komendant Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Stawiszynie. Za swą szczególną ofiarność i bohaterstwo w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w ochronie zagrożenia życia i mienia został w 1992 roku odznaczony Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa".  W 2012 roku Janusz Zieliński został Naczelnikiem OSP w Stawiszynie. W 2014 roku został Komendantem Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Stawiszynie. W 2018 roku druha Janusza ponownie odznaczono, tym razem otrzymał Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa", natomiast w kolejnym roku otrzymał Krzyż Kawalerski św. Floriana. Zarząd Powiatu Kaliskiego nadaje tytułu „Osobowość Powiatu Kaliskiego” Januszowi Zielińskiemu w uznaniu za dotychczasową współpracę, wieloletnią pracę na rzecz rozwoju ochotniczych straży pożarnych oraz działalność na rzecz rozwoju społecznego powiatu kaliskiego.

Info: Wioletta Przybylska

Foto: Agnieszka Forster